Gündem sayısal yayın

Yayın Yüksek Kurulu (YYK), Türkiye Cumhuriyeti RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) ve BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) ile görüşmek ve uzun süredir DVB-T ile ilgili bu iki kurumun edindikleri tecrübeleri yerinde incelemek ve karasal sayısal yayına geçiş yolunu belirlemek üzere bugün Ankara’da temaslarda bulunacak.
Yayın Yüksek Kurulu (YYK), Türkiye Cumhuriyeti RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) ve BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) ile görüşmek ve uzun süredir DVB-T ile ilgili bu iki kurumun edindikleri tecrübeleri yerinde incelemek ve karasal sayısal yayına geçiş yolunu belirlemek üzere bugün Ankara’da temaslarda bulunacak. Görüşmelere katılmak üzere Yayın Yüksek Kurulu Başkanı Olgun Üstün, Koordinatör Ferhat Atik, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Başkanı Cüneyt Çerkez, Başkan Yardımcısı Sait Erkmen ve Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu Müdürü Hüseyin Çobanoğlu dün Ankara’ya gitti.
YYK’dan yapılan açıklamada, dünyada ve özellikle Avrupa da hızla ilerlemekte olan Sayısal/Karasal radyo ve televizyon yayıncılığı (DVB-T ve T-DAB) özellikle RRC-06 sayılı 2006 yılında gerçekleşen ITU (International Telecommunication Union–Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) kararıyla tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de bir takvime bağlandığı ve buna göre ülkelerin analog yayından sayısala geçiş sürecini planladığı ve son tarih Haziran 2015 olmak kaydıyla bu geçişleri gerçekleştirdiği belirtildi. Ülkemizde halen UHF Bandı kanal 33 ve 41’den 8 yayıncı kuruluşun televizyon yayınlarını sürdürdükleri ifade edilen açıklamada, DVB-T test yayınları devam ederken, bu yayınların tamamen sayısal yayıncılığa geçişin gerçekleşmesi için süreç başlatıldığı ve hızla devam ettiği kaydedildi.
YYK Başkanı Olgun Üstün, çalışma ziyaretiyle ilgili, tüm dünyanın hızla geçmekte olduğu ve aynı süreçte KKTC’nin de yer almasının kaçınılmaz olduğu sayısal yayıncılığa geçiş hedefinin aciliyeti ve önemine dikkat çekerek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 2015 de tamamen geçecekleri sayısal yayıncılık süreçlerinde her iki ülkeye de sınır komşusu olan KKTC’nin, bu süreçten geri kalamayacağını vurguladı. Üstün, “Türkiye’de yetkili kurumlarla yapacağımız görüşmeler sonunda, sayısal yayına geçiş süreci belirlenecek” dedi.
Bu haber 139 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER