Yıl biterken ucuzluğa hücum

İngiltere’yi tanıyanlar iyi bilirler.. Buranın “sale”leri, yani ucuzluk kampanyaları çok meşhurdur.. “Sale”in anlamı, kaliteli, o sezonun modası veya ürünü mallarda gerçek anlamda ucuzluktur..

İngiltere’yi tanıyanlar iyi bilirler.. Buranın “sale”leri, yani ucuzluk kampanyaları çok meşhurdur.. “Sale”in anlamı, kaliteli, o sezonun modası veya ürünü mallarda gerçek anlamda ucuzluktur..

Eskiden yılda iki defa yapılırdı, geleneksel olarak.. Birisi Christmas’ın yani Noel’in hemen arkasından.. Boxing Day veya onu izleyen günlerde yapılanı.. İkincisi ise yazın yapılan ucuzluktu..

Eskiden dedim, çünkü şimdi İngiltere’de 12 ayın her günü bir yerlerde ucuzluk modası var.. Bazı yerlerde adeta 365 gün “sale” yazısını görebilirsiniz.. Tabi bunlar gerçek ucuzluk mu, değil mi , satılan ürünler ki çoğu modaya ait olanları, ne kadar güncel , biraz şüphelidir.. Ancak büyük mağazalarda, markalarda bu ucuzluğun anlamı bir başkadır..

Evet bir Noel’i geride bıraktık.. Bu sene Hz. İsa’Nın doğum günü Noel’in Salı gününe rastlaması nedeniyle, arife günü yani Pazartesi günü birçok büyük zincir mağaza gece yarısı kapılarını müşterilerine açtı.. Ve pazartesi sabahına kadar millet hindisini, sosunu, patatesini, tatlısını alıp, evinin yolunu tuttu.. Tabi son dakika hediyelik alışverişler de yapıldı..

Ve geldik Çarşamba gününe.. Yani Christmas’In ertesi güne, “ Boxing” gününe.. Ve son yılların modası “alışveriş çılgınlığı” gününe.. Çılgınlık dediysem, bunu binle çarpın, yanına birkaç sıfır daha ekleyin, öylesine bir delilik hali.. Gece yarısı kuyruğa girenleri mi istersiniz, çadır kurup sabahlayanları mı.. Şimdi ise Uzak Doğu’dan, Orta Doğu’dan özel olarak birkaç günlüğüne Londra’ya gelen Çinli, Rus, Orta Doğu’lu turistlerin “sale trip”leri modası var....

Ve 2012’nin bitimine saatler kala, Londra tarihinin belki de en büyük ucuzluk alışverişini yaşıyor.. Evet bazıları sabah 6’da, bazıları saat 9’da açılan Selfridges, Harrods, John Lewis, Harvey Nichols, Marks and Spencer gibi ünlü birçok mağaza, ucuzluk kalabalığını kontrol için polis çağırmak zorunda kaldı.. Yanlış okumadınız, izdiham öylesine büyüktü ki mağazalarin özel güvenliği yetmedi, çareyi polisi çağırmakta buldu birçok işyeri.. Güvenlik koridoru çektiler, çoğu parfümeri bölümünde sıraya girmeleri için müşterilere numaralar dağıtıldı.. Ellerini açıp, sanki bedava mal dağıtıyormuş gibi kapış kapış mal alanların fotoları çarşaf çarşaf gazetelerde yer aldı..

Burada yaşayanlar böyle çılgınlıklara alışıktır desem de ekonomik sıkıntıyla boğuşan bir ülkede , çığlık çğılığa alışveriş yapanların son hali görülmemiş bir manzaraydı bizim için.. Oxford Street’in başındaki Selfridges mağazasının kasalarına ilk bir saatte giren para 1,5 milyon sterlin.. Ucuzluk bitene kadar bunun rakamının ne olacağını kimse tahmin edemiyor..Britanya’nın bir ucundan diğerine aynı sahneler yaşanıyor şun günlerde..
Mağaza sahipleri Christmas’da yapamadıkları satışa kavuşmanın sevincini yaşasa da bunun ekonomiyi canlandırmaktan uzak olduğu bilincinde.. Alanlara gelince, onların büyük çoğunluğu yabancı müşteriler.. Yani turistler.. Tayland, Çin, Orta Doğu, Rusya, eski Doğu bloku ülkelerinden gelenler .. Turistik müşteriler için birçok mağaza bu dilleri konuşan satış elemanı çalıştırıyor..

Aklınıza gelebilecek tüm marka çantalar yarı fiyatına, parfümler el kremi fiyatına.. Ayakkabı, elektronik eşya, çarşaf, havlu, porselen yemek takımları, binbir çeşit kıyafet yüzde 75’e kadar inerse herşeyin kapış kapış silip, süprülmesi pek yadırganacak gibi değil..

Eli kolu torbalarla dolu mağazalardan çıkan ucuzluk delisi turistler, yol paralarına değen gezilerinde aldıklarından oldukça memnun ülkelerine dönüyorlar.. Hem kendi ülkelerinde iki misline satılan malı dörtte bir fiyata almanın sevincini, hem de vergi iadesini almanın tadını yaşıyarak evlerine gittiklerini söyleyerek ..

Alan razı, veren daha da razı..
Bil fiil alışveriş yapanların yanına bir de internetten alışveriş yapanları eklerseniz, bu işin boyutlarını tahmin edersiniz.. Milyonlarca kişi “sale”in tadını çıkartıyor..
Ucuzluk süresince satışa konan malların hepsi satılırsa bundan 3 milyar sterlin beklendiğini söylersem, biraz fikir sahibi olursunuz sanırım..
Yeni yılda hepinize aileniz, sevdiklerinizle acısız, kedersiz, mutlu, sağlık, huzur dolu günler dileklerimle..

Herşey gönlünüzce olsun
Bu haber 1275 defa okunmuştur
  • Daha ince  NY - 28.12.2012 Neyse sizde daha olen yok. Amerikada her iki uc yilda bir bu tur gunlerde birde olenler var bende gozlem amaciyla 2004 yilinda bir gece Wal-Mart magazasinin onunde kamp kurdum (Black Friday-Kara Cuma derler burda). Sabah 5'te magaza acildiginda kavga baslamis ben tugmustum Kacarken birisi ile carpistim ve adam 180 derece yere uzandi ben adami kaldirip iyimisin der demez hizimi ikiye katlayip arabaya biner binmez 50 ile carpip evin yolunu zor bulmustum.

:

:

:

: