Seçimlerden uzak

“Önümüzdeki Cuma günü Kıbrıs’a gelmesi beklenen Aleksander Downer, Kıbrıs’ta olduğu sürece mümkün olduğu kadar ölçülü olmaya çalışacak.
Vangelis VASILIU-Politis Gazetesi


“Önümüzdeki Cuma günü Kıbrıs’a gelmesi beklenen Aleksander Downer, Kıbrıs’ta olduğu sürece mümkün olduğu kadar ölçülü olmaya çalışacak. Elde edilen bilgilere göre BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, o ya da bu şekilde kendisini seçim kampanyası girdabına müdahil edecek her şeyden kaçınmak istiyor. Downer’ın yapacağı bu ziyaret başkanlık seçimleri öncesinde, son ziyaret olacak.

Downer’ın Lefkoşa’da kalacağı kısa süre içinde iki liderle, liderlerin temsilcileriyle ve güven artırıcı önlemlerin görüşülmesi sürecine ilişkin bilgi sahibi olmak amacıyla teknik komitelerle görüşecek.
Gerçekte Downer’ın yapacağı bu ziyaretin amacı, rolünü, görevini aynı zamanda başkanlık seçimlerinin hemen ardından müzakerelere yeniden başlama isteğini hatırlatmak olacaktır.
Downer’ın adaya yapacağı ziyaret çerçevesinde, adada bulunan ve olup bitenleri kayda geçiren BM grubu tarafından seçimlerin gidişatı konusunda da bilgilendirilmesi beklenmektedir. Alekdander Downer bu sefer Kıbrıs ziyaretinden sonra Atina, Londra ve Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmeyecek.

Downer 11 Ocak tarihinde Kıbrıs’a gelecek ve hemen ertesi günü ara bölgedeki ofisinde iş başı yapacak. Downer’ın adada kalış süresi, ayın 18’ini geçmemesi beklenmektedir.

‘Politis’ gazetesinin, Downer’ın Atina’da Türkiye Büyükelçisi Kerim Uras’la görüştüğüne ilişkin yayınladığı haberle ilgili olarak diplomatik çevreler, görüşmenin, Kerim Uras’ın girişiminin ardından, daha açık söylemek gerekirse Uras’ın Downer’a yemek daveti yapması üzerine gerçekleşti. Kerim Uras Kıbrıs sorunuyla ilgilenen Türk heyetinin üyesiydi ve geçmişte Downer’la temaslar gerçekleştirmişti.”

Bu haber 555 defa okunmuştur

:

:

:

: