Rum tarafında seçim hesapları

Rum tarafında normal zamanda seçimler yapılıyor yani erken seçim kavgası yoktur her beş yılda.

Rum tarafında normal zamanda seçimler yapılıyor yani erken seçim kavgası yoktur her beş yılda. 17 şubat günü 2013 yeni RUM başkanı 5 yıllığına seçmek için rum halkı sandık başında olacak. Kayıtlı seçmen sayısı 540.000 civarı bir de yurt dışında sandıklar kurulacak, başta Yunanistan da 3-5 kentte sandık kurulacak ve diğer ülkelerde ABD de dahil AB ülkelerinde de RUM vatandaşlarının, yoğunlukta yaşadığı bölgeler de. 20.000 kişi başvurdu söyleniyor yurt dışın da oy kullanmak için.
%75-80 civarında seçmen sandığa gider gibi düşünüyorum, aslında katılım daha da az olacaktı. Ancak başkan adayları arasında yoğun rekabet olduğu için, katılım yüksek olacak.

DİSİ adayı NİKOS ANASTASİADES ve ayni zaman da DİKO’NUN da destek verdiği adaydır. Birinci turdan seçimleri kazanması için çok yoğun bir çalışma var, iki parti oy oranlarının tamamını sandığa taşıyıp adaylarına yönlendirebilir iseler birinci turdan seçim kazanılır. İki partini oyları % 50 ye çok yakındır ancak, kamuoyu araştırmalarında ANASTASİADES %40 civarı bir oy alacağı görülür. ABD ve AB özellikle bu iki güç odağı ANASTASİADESİ desteklediği görülmektedir. Bu desteğin daha çok KIBRIS sorunu ile ve hidrokarbon yataklarında ki petrol zenginliğinden kaynaklandığı konuşulmaktadır. Seçimi kimin kazanacağı sorusuna çoğunlukta RUM halkı %60-65 ANASTASİADİS demektedir. Arkasında güçlü bir partisi var meclis gücü elinde olacak ve her konuda dış iç konularda cesur adımlar atabilecek bir yapıya sahiptir.

YORGOS LİLLİKAS benim arkamda halk desteği var demektedir, parti olarak EDEK ve EVROKO’NUN bir kısmı destekliyor. Birinci turda 3. Sırada kalıyor kamuoyu araştırmaları bunu gösteriyor aldığı oy yaklaşık %18 civarında. Ancak bir farklı durum ortaya çıkar da ikinci tura kalırsa, AKEL, EDEK, EVROKO, ÇEVRECİLER ve DİKO’NUN bir kısmının desteği ile ki bunların yanın da KİLİSE de yer alacak, o zaman seçimi kazanması ihtimal dahilinde olur.

AKEL’İN adayı STAVROS MALAS kamuoyu araştırmalarında AKEL’İN oylarının tamamını alamaz ve %22 de kalır göstermekte. Ancak bu verilere göre ikinci tura kalır, seçimi ANASTASİADES kazanır. İkinci tura MALAS kalırsa ANASTASİADİS’İN seçimi kazanması çok rahat olur ancak LİLLİKAS ile işi zor gibi.

Diğer adayları konuşmuyorum çünkü seçim bu üç aday üzerinden şekillenmekte en şanslı olan ANASTASİADİS, RUM halkı da HRİSTOFYAS’I ekonomiyi çok kötü yönetti diye suçluyor, neticede AKEL suçlanıyor ondan dolayı AKEL adayının seçim kazanması hayalden öteye geçemez. LİLLİKAS daha önceleri eski başkan PAPADOPOULOS hükümetinde, dışişleri bakanlık görevi yaptı ve milliyetçi bir duruşu var. İkinci tura kalırsa daha çok oy toparlar ve seçimi kazanabilir de.

Dış güçler ANASTASİADİSİ ister bunu da belli etmekteler, bu ekonomik kriz içerisinde bulunan RUM halkı nasıl bir karar verecek merak konusu. Bu tür sorunlar halkı bazen daha milliyetçi davranmaya yönlendirir. Seçimlere yakın eğer yunan bayrakları çoğalır ise ki bunu daha çok DİSİ tabanı yapar ANASTASİADİS başarıya yakındır diyebiliriz.
DALİ köyünü iyi takip edeceğim, büyük bir köy eğitim ve kültür seviyesi çok yüksek seçimlerin aynası olmaktadır. HRİSTOFYAS bu köye çok önem verir, çünkü komonist MİŞAULİNİN köyüdür, ancak yerel seçimlerinde belediye de AKEL başarılı olmaz seçimleri DİSİ kazanır. Bu köyün tavrı bir şeyleri işaret etmektedir.

Daha zaman var daha da yakın takip edeceğim.
Bu haber 903 defa okunmuştur
  • erkan eğmez   - 16.01.2013 memduh hoca öncelikle teşekkür ediyorum ben yorum ve eleştiriye açık bir kişiyim yazılım larda kullandığım halde işaretler pek okunmuyor sağolasınız daha da dikkatli olacağım
  • Çok Güzel Memduh  Lefkoşa - 10.01.2013 Erkan Bey; İşlediğin konular gerçekten senin derin bilgi birikimini ortaya koyuyor. Fakat yazılarında o kadar çok imla hatası ve anlatım bozukluğu var ki, bunlar yazdığın yazıların derinliğine gölge düşürüyor.

:

:

:

: