Güzel şeylerde oluyor

Son aylarda sürekli can sıkıcı, bunaltıcı gelişmeleri konu edinen haberlerden halk son derece rahatsız olmaya başlamıştı.

Son aylarda sürekli can sıkıcı, bunaltıcı gelişmeleri konu edinen haberlerden halk son derece rahatsız olmaya başlamıştı. Bazen muhalefet etmek dürtüsüyle var olan sorunu abartarak gündeme taşıyanlar, bazen de gerçekten var olan sorunlara çözüm getiremeyen siyasiler nedeniyle ufkumuz kararmaya, geleceğe yönelik ümitlerimiz hızla tükenmeye yüz tutmuştu.

Halk, bu ülkede, yolunda giden, düzgün, güzel bir şey kalmadı serzenişlerinin yükseldiği bir dönemde, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın e_devlet çalışmaları kapsamında geliştirdiği e_pasaport ’un, 1 Ocak’tan itibaren resmen yürürlüğe girdiği açıklaması geldi. Kuşkusuz bu çalışma, vatandaşların devletten alacağı hizmetin kalitesini artıracak olması ve dünyaya entegre olmamıza sağlayacağı katkı açısından büyük ve oldukça önemli bir adımdır.

Dünyada bazı ülkelerde benzer çalışmaların yıllardır yapıldığı, e_pasaport, e_kimlik gibi kavramların geride kaldığı, e_demokrasiye geçişe doğru hızla ilerlendiği bir dönemde, ülkemizde atılan bu adım geç kalmış ama önemli bir adımdır.
E_devlet uygulaması yıllar önce Türkiye’de de başladı. Ancak vatandaşlar istenilen düzeyde kullanmadı, kullanamadı. Bu sorun tartışılmaya devam ediyor. Ülkemizde adım adım e_devlet uygulaması oluşturulmaya devam ederken, Türkiye’nin e_devlet uygulamasını buraya kopyalamaktan ısrarla kaçınmak, ülkemizin kendine özgü şartlarını göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Bizce, kaliteden ödün vermeden devletin menfaatlerini, vatandaşın huzur ve rahatını ön planda tutarak, ülkemiz üniversitelerinden mezun beyin gücünü dışlamadan, üniversitelerimizle işbirliğine kesintisiz devam ederek çok daha işlevsel bir e_devlet uygulamasını, hukuki altyapısıyla birlikte hayata geçirmemiz hiçte zor değildir.

Çalışmayan, üretmeyen, bu ülkeye katma değer sağlamayanları eleştirdiğimiz gibi, çalışanları da takdir etmek motive edici olacaktır. Bu nedenle İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu bu güzel uygulamadan dolayı kutluyoruz.
Bu haber 7923 defa okunmuştur

:

:

:

: