Her yerde kar var

İngiltere’ye kış geç geldi, pir geldi.. Avrupa’nın en ucunda olmasına, yıllardır karla, tipiyle, buzla haşır neşir olmasına rağmen, her yıl aynı şeyleri yaşıyoruz..

İngiltere’ye kış geç geldi, pir geldi..
Avrupa’nın en ucunda olmasına, yıllardır karla, tipiyle, buzla haşır neşir olmasına rağmen, her yıl aynı şeyleri yaşıyoruz..

Kar yağıyor, hayat duruyor..
Tam duruyor mu ? Tabi ki hayır.. Ancak kar beraberinde ölüm, okul tatilleri, kazalar, havaalanlarında kaos, tren seferlerinde gecikme veya iptal, kara yollarında saatlerce süren kuyrukları da getiriyor..
Londra başta olmak üzere tüm Büyük Britanya adası ve İrlanda karlar altında.. Cuma sabahı başlayan, Pazar günü de tüm gün süren kar, ortalığı bembeyaz bir örtüyle kapladı. Bazı yerlerde 30-40 santimi bulan kar, hayatı da allak bullak etmeye yetti..
Rakamlara bakacak olursak, ülkede 5 binden fazla okul tatil..

Dünyanın ikinci en işlek havaalanı Heathrow’da Pazar günü 250, Pazartesi günü 200’den fazla uçak seferi iptal edildi.. Manchester ve City Havaalanlarında seferler saatlerce gecikmeyle yapılıyor.. Birçok uçağın inişi, Heathrow’dan Londra’Nın diğer alanları Stanstead ve Gatwick’e kaydırıldı.. Havaalanlarındaki kabus bekleyişler binlerce yolcuyu perişan etti.. Heathrow yetkilileri, pistlerin kar makineleriyle temizlendiğini, açık olduğunu, iptallerin uçuş görüşünün azlığı nedeniyle yapıldığını açıkladılar..

Kar nedeniyle, binlerce araç yolda kaldı.. Kurtarma servisleri , kardan kapanan ücra köşelerdekilere yiyecek, yakıt götürme çabasında..
Doğa, ne kadar hazırlık yapılırsa yapılsın , meteoroliji ne kadar erken tahminde bulunursa bulunsun, yapacağını yapıyor.. Esiyor, gürlüyor, yağıyor, önüne kattığını götürüyor.. Geldiği gibi de gidiyor..
Peşinde bir sürü zarar bırakarak..
Penceremizden karı seyretmek doyumsuz bir güzellik veriyor.. Lapa lapa yağan kar, sessiz, dingin, usulca bahçelere, damlara, çatılara, yollara yağarken müthiş bir güzellik, manzara ortaya çıkartıyor..
Ancak sıcaklık eksilere düşmeye devam edip, kar buza dönüşünce kazalar da beraberinde geliyor.. Evet gece gibi, kar da tüm çirkinliklerin üstünü örtüyor.. Heryer bembeyaza bürünüyor.. Kara geceler, aydınlanıyor.. Sessiz , beyaz güzellik soğuk da olsa içimizi ısıtıyor..

İyi, güzel de hayat dışarda devam ediyor.. İşine, gücüne, okuluna gidenler sabahın köründe kalkıp, önce ona göre giyiniyor. Arabasını temizliyor.. Karları kürüyor.. Su geçirmez çizmeler, yün çorap, kazaklar, sıcak tutacak paltolar, ceketler giyiyor.. Uzun bir hazırlıktan sonra yola çıkılıyor..
Tüm romantikliğine rağmen, kar, kış çileli bir iş..Soğuk hava şartlarının bir hafta daha sürmesinin beklendiği İngiltere’de, özellikle Orta, Doğu ve Kuzey bölgelerinde hayat tam anlamıyla felç olmuş
durumda..
Yolculara, özellikle hava ulaşımı yapacak olanlara uçaklarının kalkıp kalkmayacağını öğrenmeden yola çıkmama uyarısı yapılıyor.. Türkiye’den gelen birçok sefer de kar nedeniyle aksamış durumda..
Evet kar yağarken seyretmesi çok güzel. Kardan adam yapan, kar topu oynayan çocukların neşesi görülmeye değer..Ancak modern yaşamda zorlukları da az değil..

Buz gibi , karlar altındaki Londra’da yaşam, işte bu ahvalde.. Avustralya’da sıcaktan orman yangını, İngiltere ve Avrupa’da hayatı durduran kar.. Doğa, bildiğini okuyor..

Bu haber 620 defa okunmuştur

:

:

:

: