Belediyelerin kralı İskele mi?.......

Bu haftaki yazımı muhtemel bir belediye reformu karşısında belediye sayısını azaltmanın KKTC’de faydalı olup olmayacağına dönük bir başlıkla kaleme almayı düşünüyordum. Ancak, 2011 kesin hesaplarına dayalı olarak hazırladığım tablo ve şekillere göz atarken İskele Belediyesi’nin durumu dikkatimi çekti.

Bu haftaki yazımı muhtemel bir belediye reformu karşısında belediye sayısını azaltmanın KKTC’de faydalı olup olmayacağına dönük bir başlıkla kaleme almayı düşünüyordum. Ancak, 2011 kesin hesaplarına dayalı olarak hazırladığım tablo ve şekillere göz atarken İskele Belediyesi’nin durumu dikkatimi çekti. Genelde tevatüre edilen Gazimağusa Belediyesi’nin aksine İskele Belediyesi ön plana çıktı. Hangi açıdan mı ön plana çıktı? Elbette nüfusa orantılı olarak sahip olduğu mali güç açısından...

Nüfus ölçeğine göre sahip olunan mali yapı İskele Belediyesi’ni bir nevi “Belediyelerin Kralı” pozisyonuna getirmiştir. Geçtiğimiz haftalarda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay kayalp, Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün ve İskele Belediye Başkanı Halil Orun’u moderatörlüğünü yaptığım Eko-Politik Bakış Programına konuk etmiştim. Programa katılımı sırasında İskele Belediyesi’nin farkı ortaya çıkmıştı. Şöyle ki, Sayın Oktay Kayalp lalettayin bir arabayı kendisi sürerek programa (Girne’ye) gelirken Sayın Halil Orun bakanlarda dahi olmayan Mercedes marka araba ve makam şoförü ile programa katıldı.
İskele Belediye’sinin krallığına işaret eden mali yapıyı aşağıdaki gibi ortaya koyabiliriz. Nüfus açısından 9. sırada olan İskele 29 belediye arasında nüfus başına en fazla yerel gelir toplayan belediyedir. Nüfus açısından 2. olan Gazimağusa Belediyesi topladığı yerel gelirlere göre 10. sıradadır (Şekil 1).

 

 

 

 

 

 

 


Şekil 1: KKTC Belediyeleri 2011 Yılı Nüfus Başı Toplam Yerel Gelirler


Nüfus başına toplam gelirler açısından İskele yine birinci sırayı alırken Gazimağusa Belediyesi ilk 10 arasında dahi bulunmamaktadır (Şekil 2).

 

 

 

 

 

 

 


Şekil 2: KKTC Belediyeleri 2011 Yılı Nüfus Başı Toplam Gelirler

Nüfus başı borçlanma dışı toplam gelirler açısından İskele yine şampiyon durumundadır. Gazimağusa Belediyesi ise bu kez listenin 10. sırasındadır (Şekil 3).

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 3: KKTC Belediyeleri 2011 Yılı Nüfus Başı Borçlanma Dışı Toplam Gelirler

Bölgede yapılan yatırımların göstergesi olarak nüfus başı diğer giderler açısından İskele 5. sırada bulunmakta, Gazimağusa ise ilk 10 arasında yer almamaktadır (Şekil 4).

 

 

 

 

 

 

 


Şekil 4: KKTC Belediyeleri 2011 Yılı Nüfus Başı Diğer Giderler

İskele Belediyesi’nin oransal zenginliği personel giderlerine de yansımaktadır. Şöyle ki, Nüfus başı personel gideri açısından İskele 2. sırada yer alırken ilk 10 belediye arasında Gazimağusa ve Girne Belediyesi yer almamaktadır (Şekil 5).

 

 

 

 

 

 

 


Şekil 5: KKTC Belediyeleri 2011 Yılı Nüfus Başı Personel Gideri

2011 yılı kesin hesaplarına göre borcu olmayan belediyeler arasında Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt Belediyesi gibi İskele Belediyesi’nin de borcu bulunmamaktadır. İşte tüm bu veriler ışığında mutlak olmasa dahi göreceli olarak İskele Belediyesi belediyelerin “KRALI” haline gelmiştir.

Gelecek haftaki yazımda Türkiye’de yaşanan sürece paralel KKTC’de de belediye sayısını azaltma projesi üzerinde rakamsal yorum yapmaya çalışacağım.

Bu haber 1389 defa okunmuştur

:

:

:

: