GÖLGE ETMEYİN

Dipkarpaz belediye başkanı Mehmet Demirci, Apastolos Andreas Manastırının restorasyonuyla birlikte 3 bin 500, 4 bin kişinin aynı anda Karpaz’a geleceğini, o yüzden bu yolların yapılması gerektiğini kaydetti.
Dipkarpaz belediye başkanı Mehmet Demirci, Apastolos Andreas Manastırının restorasyonuyla birlikte 3 bin 500, 4 bin kişinin aynı anda Karpaz’a geleceğini, o yüzden bu yolların yapılması gerektiğini kaydetti. Karpaz yolunun yapılmasını 15 yıldır istediklerini ifade eden Demirci, Karpaz’ın ihtiyaçlarını bölgede yaşayanların bileceğini vurgulayarak, “Sizin için uğraşıyoruz diyorlar! Biz cahiliz, Kunta Kinte’nin torunlarıyız ya bir şey bilmeyiz! Milli Parksa dünyadaki milli parkları görsünler. Ava kapatsınlar, piknik yapıp çöplerini bırakıp gitmesinler. Bölge halkı adına görüş beyan etmesinler” dedi.

*İskele Belediye Başkanı Halil Orun da, “Yol, gerekiyorsa yapılacak” dedi. Çevreci adı altındaki bazı kişilerin atılacak her adıma karşı çıktığını ifade eden Orun, taşın, toprağın ve tarım ürünlerinin işlenmemesi halinde bu ülkenin nasıl kalkınacağını sordu.

“Karpaz Milli Park’ını Koruyalım İnisiyatifi”nin ve bazı çevre örgütlerininKarpaz bölgesinde çevre katliamı yapıldığı gerekçesiyle dün düzenledikleri eylemde olaylar çıktı.Köy halkı eylemcilerin geçişine izin vermezken, camiden köylülere toplanma anonsu yapıldığı iddia edildi.

“İLK KEZ BÖYLE BİR DUYARLILIK GÖSTERDİLER”
Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci, Karpaz halkının hep yol yapımını ve yatırım gelmesini istediğini ancak ilk kez böylesi bir toplumsal tepki ortaya koyduğunu kaydetti. Tüm halkın partisine bakılmaksızın bu tepkide yer aldığını belirten Demirci, halkı bilgilendirdiklerini ancak camiden anons yaptıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

“BİRKAÇ GÜNDÜR YANLIŞ BİLGİLENDİRME YAPTILAR”
Çevre örgütlerinin birkaç günden beri halkı yanlış bilgilendirdiğini dile getiren Hüseyin Demirci, “Altın Kumsal’a dozer girdi” dediklerini oysa Altın Kumsal’la yol arasında 17 kilometre uzaklık olduğunu söyledi. Yol yapılacak olan dört kilometrelik yolun Milli Parkın dışında kalan yer olduğunun altını çizen Demirci, yolun yapılmasını kendilerinin istediğini kaydetti. “15 yıldan bu yana yolun yapılmasını istiyoruz. Bunu hükümetten talep ettik. Milli Park içindeki yola dokunulmayacaktı. Dolayısıyla yol yapımı Hükümetin kendi aldığı bir karar değil.”

“APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI ONARILINCA NE OLACAK”
Demirci, geçtiğimiz günlerde ApostolosAndreas Manastırının restorasyonu için protokol imzalandığını, kilisenin ve etrafındaki odaların onarılmasıyla birlikte 3 bin 500-4 bin kişinin ayin yapmak üzere aynı anda bölgeye gelebileceğini anımsatarak şöyle dedi: “Kilisenin etrafındaki odalar ve kilise onarıldığında, çevre düzenlemesi yapıldığında buraya 3 bin 500-4 bin kişi ayin yapmaya gelecek. O zaman iki otobüs, iki araç yan yana geçebilsin diye uğraşıyorum.

“HER HAFTA SONU EN AZ ÜÇ OLAY OLUR”
Yazın o yolda hafta sonları ortalama üç olay olur, belediye yardıma gider. Araçların ya aksı kırılır, ya eşeğe çarpar, ya şarampole yuvarlanır. Bir gelen bir daha gelmek istemez. Biz kişiler buraya gelsin istiyoruz. Rum 1974’den önce bu yola asfalt dökmeye yeltenmiş. Efendiler Çiftliğinin önüne dökülmüş asfalt var. İnsanların Kuzey sahilinden gelip Güney sahilinden dönmesi gerekiyor.”

“MİLLİ PARK UNSURLARINI YERİNE GETİRİN”
Demirci, bu tür eylemler yapmadan önce, Milli Park unsurlarının yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dünyadaki hiçbir milli parkın ava açık olmadığını dile getiren Demirci sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası milli park ama ava da açık, pikniğe de açık. Milli parksa çöpünü bırakıp gitmezsin.

“DÜNYADAKİ TÜM MİLLİ PARKLAR PARALIDIR”
Ayrıca dünyadaki tüm milli parklar paralıdır. Biz 1 lira giriş parası istedik diye herkes ayağa kalktı. Hükümete baskı yaptılar, Hükümette Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırdı. İtalya’da milli parka gittim, girişte kişi başı üç Euro, grupsa 60 Euro ödüyor. Türkiye’de de Sümela Manastırına giderken önce park için sonra Manastıra çıkmak için 10 lira ödüyorsun.

“DOĞAYI KORUYUN AMA YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZİ YERİNE GETİRİN”
Tamam doğayı koruyun ama yükümlülüklerinizi de yerine getirin. Çöpünüzü bırakıp gitmeyin. İnsanlar günlerdir yanlış beyanlarla halkı kandırıyor. Sosyal medyada ‘kana kan, dişe diş’ diyorlar ne demekse.

“BİZ KUNTA KİNTENİN TORUNLARIYIZ!”
Biz tepki gösterince ‘biz sizin için uğraşıyoruz’ diyorlar sanki bizim hiç aklımız yok, biz Kunta Kinte’nin torunlarıyız ya bir şey bilmiyoruz! Biz bölgenin tahrip edilmesine en fazla karşı olacak kişileriz çünkü burada yaşıyoruz.”

“YOL GEREKİYORSA YAPILACAK”
İskele Belediye Başkanı Halil Orun da, “yol, gerekiyorsa yapılacak” dedi. Çevreci adı altındaki bazı kişilerin atılacak her adıma karşı çıktığını ifade eden Orun, taşın, toprağın ve tarım ürünlerinin işlenmemesi halinde bu ülkenin nasıl kalkınacağını sordu.

“TAŞ OCAKLARI OLMAZSA NASIL EV YAPACAKSIN”
“Taş ocakları olmayacak diyorlar. Peki bu inşaatlar nasıl yapılacak” diyen Orun sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizden daha mı çok çevreyi koruyorlar? İki kilometrelik bisiklet yolu yaptım, bunu biliyorlar mı? Diktiğimiz ağaçları görüyorlar mı? Sadece eleştiri. Neden yaptığımız olumlu icraatlarla ilgili tek bir söz yok? Sadece eleştiriyorlar.

“ELEKTRİK CTP ZAMANINDA ÇEKİLDİ”
Karpaz’a elektrik götürülmesi de tepki çekti. Oysa CTP döneminde alınmıştı elektrik götürme kararı. Bir dakika! Girne’nin zeytinleri dağdan sökerken, her yer binayla, otelde doldurulurken niye eylem yapmadınız?

“KARPAZLI EKMEK YEMESİN”
Karpazlı ekmek yemesin! Ne otel olsun, ne elektrik gitsin! Afrika’nın bir köyünde yaşarız sanki. Sonra, ‘işsizlik var’ İşsizlik tabi olur. Yolsuz turizm mi olur? Beş metre yol açmaları neden rahatsız ediyor insanları?

“NUH’UN GEMİSİ’NE, KAYA ARTEMİS’E DE KARŞI ÇIKMIŞLARDI AMA…”
Zamanında Nuh’un Gemisi’ne, Kaya Artemis’e de karşı çıkıyorlardı ama bugün o otellerden çıkmazlar. Yani bu insanlar çok mu çevreci? Çevreci adı koydu diye yaptıkları her hareket çevreyle çok mu uyumludur? Ben sizinle aynı fikirde olmadığım için çevreyi düşünmüyor mu oluyorum? İnsanları ikiye böldüler. Sadece olumsuzlukları görüp yansıtıyorlar, çevre adına yaptığımız olumlu hiçbir icraatı gündeme getirmiyorlar. Denizle kara arasına doğal malzemeyle set çekiyorum, dere islahı yapıyorum onları bilen var mı?”

“ABARTTILAR”
Halil Orun çevrecilerin işi abarttığını, hatta bazı derelerin bile kendi kendine temizlenebileceğini söyler durumlara geldiklerini kaydetti. “Doğa kendini temizlermiş! Lefkoşa’daki Kanlı Dere, hadi temizleme bakalım, nasıl temizleyecek kendi kendine? Temizliyoruz ki, sinek olmasın, insanlar rahat uyuyabilsin. Siz bizden daha mı çevrecisiniz bu durumda” diyen Orun, Karpaz insanının maddi sıkıntı içinde olduğunu, doğal olarak istihdam yaratacak alanlara sıcak baktığını belirtti.

“AÇ BU İNSANLAR”
KKTC genelinde işsizlik yüzde 10 ise Karpaz’da yüzde 30 olduğunun altını çizen Orun şöyle konuştu: “Aç bu insanlar! KKTC genelinde işsizlik yüzde 10’sa, orada yüzde 30. Yol yapma, elektrik verme, ne olacak? Sen Girne’nin içine binaların yığılmasına ses çıkarmadın, buraya gelince ‘bakir kalsın!’ Sen bana bir kuruş katkı mı koydun? Karpaz Belediye Başkanı milli parka giriş için 1 lira istedi ona bile karşı çıktılar. Günah bu insanlara. Bırakın nefes alsınlar.”
Bu haber 1396 defa okunmuştur
  •    - 28.01.2013 YOL SARTTIR.UKELER ONCELIKLE MUKEMMEL KARA,DENIZ VE HAVA YOLLARI ULASIMIYLE KALKINIR.ANCAK BELEDIYE BASKANINA OZEL BIR DE GOREV DUSECEKTIR.YARIN TURIZMDEN PARA KAZANAYIM DERKEN BOLGESINDEKI KERHANELERI VE FAHISELERINI DA KONTROL ETMESI GEREKECEKTIR.OLA KI BOLGEYE HASTALIK TASIRLAR.BU GOREVINE SADAKATLA BAGLI KALACAGINA EMINIM!
  • Hangi akilinan suleyman  londura - 28.01.2013 turizm bölgesine 5 yildizli otel ve villalara 200 metre yanina tas ocagi ya da sanayi petrol tesisleri acilir be ileri zekali ? Rumlar guneyde Trodosa bir kazma bile vurdurmaz da kum cakil ithal ederler gemilernan , sen neyi bilin da neyi gonusun ey cahil ?
  • açın artık ağzınızı ismail  mesarya - 28.01.2013 Ha şöyle açın artık ağzınızıda konuşun yahu. kendine çevreci, sendikacı bilmem neci diyerek her şeye karşılar. tek kuruşluk bu memlekete katkı koymazlar ama her şeyin içine etmede 1 numaralar. başkalarının taşeronluğunu yaptıklarını bilmeyenmi var. ne zaman gazete açsak tv açsak bu yaygaracılar hemen orda.
  • DOĞRU TESBİT MEHMET ŞIK  LEFKOŞA/ANKARA - 28.01.2013 SAYIN BAŞKAN ÇOK DOĞRU VE GERÇEK BİR TESBİTTE BULUNMUŞSUNUZ STAR GAZETESİNE DE YAYINLADIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. AMA AT GÖZLÜĞÜ TAKMIŞ HER GÜZEL PROJEYE DOĞALARI GEREĞİ KARŞİ ÇIKMAYI İŞ EDİNEN BİR ÇEVRE ÖRGÜTÜ VAR. BÖYLE ŞOV YAPMAYI İŞ EDİNEN GÖSTERİŞ HASTASI BENCİL SOSYETİK LÜMPEN ZAVALLI SÖZDE ÇEVRECİLERİ ALLAH ACISIN. SAYIN BAŞKAN LÜTFEN YILMAYIN DOĞRU YOLDASINIZ. ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN HALK ARKANIZDADIR.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER