Değerli okurlar biraz ağır olacak ama!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Halkımız da bir yılgınlık var,umutsuzluk var, beklentiler tükenmiş ve en önemlisi saygılı olma özelliğimizi yitiriyoruz. Peki ama niye oluyor bunlar, nedeni var mı? Yoksa ciddi bir değişimin arifesindeyiz de, bundan kimsenin haberi yok mu? Bu kadar tahribat, hakketmiyor KKTC halkı biz doğru gördüğümüzü yazmak zorundayız.

Halkımız da bir yılgınlık var,umutsuzluk var, beklentiler tükenmiş ve en önemlisi saygılı olma özelliğimizi yitiriyoruz. Peki ama niye oluyor bunlar, nedeni var mı? Yoksa ciddi bir değişimin arifesindeyiz de, bundan kimsenin haberi yok mu?
Bu kadar tahribat, hakketmiyor KKTC halkı biz doğru gördüğümüzü yazmak zorundayız. Ben kimseyi suçlamıyor, kimsenin yanında yer almıyorum. Ancak bir UBP li olarak da gelinen durumdan da rahatsızım. Kim başkan olacak, nasıl bir siyaset izlenecek çok önemli, kuşkusuz katılıyorum.

Katılmadığım şu, belki beni anlamak istemeyen çok kişi olacak, ama söylediğimin de arkasındayım. Siyaset kişiler üzerinden değil de kurular üzerinden şekillenmeli, böyle olunca da halk bunu daha iyi benimser ve savunur. Yani siyasetin beşikleri olan siyasi partilerimizi, kurumsal yapılar olarak çok daha iyi çalıştırmalıyız. Ülkenin kuvvetler dengesine göre de yazılı kurallara uyulması konusun da hassas olmalıyız.
Şu yazacağımı inanın yazmak bile beni rahatsız ediyor, ancak gördüğümüzü de yazmak, benin boynumun borcu. Belki de 1974 barış harekatından bu güne kadar, en çok bu dönemde KIBRIS’LI- TÜRKİYE’Lİ ayrımını körükleyen olaylar oluyor. Neden oluyor bu gibi aymazlıklar, kim tetikliyor, bir amaç mı var yoksa cahillik aldı başını gidiyor. Ben yaparım olur anlayışını çoktan geride bırakmış olmamız gerekirdi. Bu ayrımı niye kışkırtıyorlar, birde TÜRKİYE’Lİ yeni bir parti kurma çalışması var, en azından kulağımıza geldi.

Değerli okurlar RUM siyaseti bu KIBRIS’LI –TÜRKİYE’Lİ ayrımını başarmak ve ondan sonrası onlar için kolay. Bunu başardıkları taktirde de ki 40 yıldır ayni siyaset “TÜRKİYE burada işkal kuvveti” diye siyasetini güçlendirmek. Bu günlerde biz KIBRIS TÜRKLERİ vatandaşlarımız ile anlaşabiliriz, siyaseti hız aldı yeter ki TÜRKİYE karışmasın. Kıbrıs da var olan petrolü de paylaşırız yeter ki TÜRK askeri ve TÜRKİYE’Lİ göçmenler adadan ayrılsın. Bu anlayışı, yürüttüğümüz ulusal davamızda en büyük tehlike diye değerlendirmekteyim. Bu konuda çok hassas olmalıyız.
Eğer yönetimden kaynaklanan hatalar ile bu anlayış yaygınlaşır ise o zaman vay halimize, yandığımız gün deriz. Ondan bu konu, en üst düzey yöneticilerde derhal değerlendirilmeli.

UBP için de kendi atadığı üst kademe yöneticilerine de ciddi bir saldırı var, etkiler mi pek tabiî ki etkiler çünkü bu arkadaşlarımız, devleti yönetmektedir. Vatandaşın hizmetinde olan yönetici, ve karar alma organları bu kadro. Eğer bu atanmış olan bürokratlar ötelenirse, yaptığı hizmete bakılmaksızın eleştirilirse, görevden alma sinyalleri verilirse, iş yapamaz hale gelir karar almada çekingen olur, buna kimsenin hakkı olmamalı. Eğer işini ihmal ediyorsa, vatandaş şikayetçi ise tabiî ki gereken derhal yapılmalı.
En son da meşhur UBP davası ve sonuçları, ben bir sonuç okurum mahkeme tüzük uygulansın diye hükmetti. Tüzüğü de parti yetkili kurullar uygulasın, açık ve net ne yazıyorsa, onun ışığın da hareket edilmeli. Türkçesi bu, farklı yorumlar olacak ancak sonuç da bir tane.

Mahkeme kararına uyulmaz ise ne olacak, o noktaya gelmiş isek ve devletimizin üç kuvvetten, yargı gücünü tanımaz bir noktaya gelirsek! Kendimizle çelişiriz, gibi bir sonuç ile ortada kalırız. Bu devleti ağabeylerimiz kurdu, siyasi parti olarak da zamanında UBP başı çekti.
Bu gün geldiğimiz bu sonuç ile bakın neler yaratmış oluyoruz. Arada kışkırtanlar ile devlet yok sayılıyor. KKTC’YE umut ve inanç ile de bağlanmak hayal gibi oluyor. Bu şekilde davranmak RUM tarafının aleyhimize yürüttüğü siyasete çanak tutmuyor mu? Rumun dediği sahte devlet aymazlığını bizde mi, yaptığımız hatalarla öne çıkartacakmıyız.
Bu haber 3077 defa okunmuştur
 • kim bilir?    - 26.02.2013 bir asır gectı yazarın yazdıgı yazılar.hıc kımse dılbılgısı hatasından ve anlam kaymalarından hic sikayet etmedi.bugun gurkan yıldırım bıraz daha dıkkat lutfen diyor.allah allah .gıcıklıgımı tuttu yoksa gercekleri mi körüklüyor.kim biliır?
 • eğitim şart gürkan yıldırım  lefkoşa - 26.02.2013 Merhaba, Yazınız güzel ama ne yazdığınızı anlamak için bir hayli çaba da şart. Yazdıktan sonra siz de bir kere okursanız, dilbilgisi hatalarını ve anlam kaymalarını siz de görebilirdiniz. Hani keramet yazmakta değil, anlaşılabilir olmakta. Biraz daha dikkat lütfen..
 • cengiz lefkosa ince  NY - 12.02.2013 sizin gaz bize biraz uzak galir. Sanirim Avrupa ile Israil yer siz de bakarsiniz ama parasini biz oderiz karida eve gotururuz.
 •    - 12.02.2013 balon patladıgı zaman SES cıkarır.bam diye.nemida SES yer.havada nem diye bir sey kalmaz...........................................
 • ince ny cengiz  lefkosa - 12.02.2013 patlaycak balon degil grizu patlamasidir komuru alinmis madendeki gaz patlamasi olan gene garibana olur ama ne yapsinlar ekmek parasi sesizce bilir basina gelecegi ama sesini cikarmaz kaderine razidir soyleyenlere bozguncu,komonist rumcu turkcu cahil isci coban derler de ben merak ettim kentsel donusumun faturasini kim odeycek kibrista cikan gazi kim goturecek fikri olan soylesinde biz cahil cuhela takimida bilgilensin...
 • cengiz lefkosa ince  NY - 12.02.2013 Cengiz seslerini cikarmamlarinin sebebi ; balon patladigi zaman cikan havadan nem kapmamak icindir bu vurdum duymazlik olsa olsa.
 • gerilik mi ileri goruslulukmu cengiz  lefkosa - 12.02.2013 Isimsiz bu gorusune bir kibrisli turk olarak katilmiyorum cogu insan gidisati goruyor ama durum o kadar kotu ki dusunmek istemiyor suriye konusu artik ortada kurt meselesinde facia,ekonomi kotu gorunuyor ama kotunun kotusu israrla kapatiliyor sanirim bu yil icinde patlar neyse sen bunlari iyi biliyorsun sana sormak istedigim kentsel donusum projesinin goturusu ne olacak ...kktc icin dusunmeye degmez zombi oldu zaten birde bop projesinin sekilenmesi ile gelecek olan duzende sinirlarin ab tarafi kibrisin icindenmi tcnin icindenmi gececek aydinlatirsan sevinirim..
 • Isimsiz Isimsiz ince  NY - 12.02.2013 Demekki gozunden kacmis, yada sen ustun koru okun yorumlari. Sirasi geldiginde herkes nasibini alir olaylara kadir oldugum ve sahip oldugum degerler kadar. Lakin borazanci basi olup herseyi TC'ye baglamak benim katima sigmaz, bunla beraber ben Biri ikiye esitleyemem oyle bir yetenegim yok akli selim geregi. Ha obir isimsiz sana 'Be' diye hitap edilmesini begenmiyorsan nazikce uyarirsin eger 'Be' diyen bir kulturun icinde isen de hosgoreceksin sana biri 'Be' derse. Eminimki senin kulturunden dolayi yapmis oldugun davranislarda o kulture yabanci olanlar icin biraz acayip olur. Amerkadada 'Dude' 'Buddy' 'Bro' vs derler. 'Be' nin yerine Turkiyede de eminimki benzer sekilde hitap sekilleri vardir be.
 •    - 12.02.2013 COK SUKUR SUYA SABUNA DOKUNMAYAN INCE,SONUNDA DORT DORTLUK BIR YORUM YAPTI.YAZDIKLARI TUMDEN DOGRUDUR.YUMURTA KAPIYA GELDI,BU TC'LILER VE YERLI HAYRANLARI HALA DAHA GAFLET UYKUSUNDA.TC'NIN ABD ILE ARASI ARTIK COK BOZULDU.UFUKTA KARA BULUTLAR HAREKETLENMEYE BASLADI.SURIYE SINIR KAPISI CILVEGOZDE SIDDETLI BIR PATLAMA OLDU.ONLARCA KISI HAVAYA UCTU.TC'YI SURIYE BATAKLIGINA TEKMELEMEK ICIN FAALIYETLER HIZ KAZANDI.KIMSE DE BU KONULARI GORMUYOR,ISLEMEK VE YORUMLAMAK ISTEMIYOR.BU DA TOPLUMUN NE KADAR GERI OLDUGUNU,ULUSLARARASI SORUNLARDAN ZERRE KADAR ANLAMADIGINI GOSTERIR.
 •    - 12.02.2013 kıbrısta herkes bırbırını BE BE mi der.kimsenin adı mı yok.yanlıstır bunlar yanlıs.
 • BE kelimesi bir insanın kalbini kırar    - 12.02.2013 BE kelimesi insanların kalbini kırar ister kıbrıslı olsun ıster türkiyeli yada baska ulkeden bırıleri olsun.bir insan bir insana BE dediginde o insanın adı BE mi dir.o zaman ınsanlar ınsanlara ad koymasın BE DİYE onu cagırsın.insanlara BE diye cagırmak onlara bir saygısızlıktır.VATANDAS da yok kıbrıslı olmayanlar deyıpte onu bunu kandırmasın lutfen.yalandan kim ölmüs.
 • laz ince  NY - 11.02.2013 laz sen kitaplardaki turkiyeden bahseden galiba hani su ilk okula giderizde ogretirler. Orta okul lise vs gitmedin gazete vs Starkibristan baska okuman galiba? Memleketin bi yarisi yari gizli savas halinda ayrilmak icin, obur yarisida gizli din savasinda sen burada gelmis kardeslikten bilmem neryden bahseden.
 • VATANDAS   - 11.02.2013 NOTE,HERHALDE KIBRISLI DEGILSIN.BE ILE IFADEYE BASLAMAK BU ADA KULTURUNDE HAKARET DEGILDIR.RUMLAR DA BUNA BENZER VRE KELIMESI KULLANIR.BILHASSA TUM SAKINLERI TURK OLAN KOYLERDE HALK BU BE KELIMESINI KULLANIR.COK CESITLI MANALARI VARDIR.HAKARET HARIC TABII.MESELA BIR SERZENISTE BULUNMAK ISTEYEN KADIN SOYLE DER KOCASINA:BE AMET AMA DAHA OTURUN ORASDA?GAK BE DA MISAFIRLER GELECEK.NOTE,HERHALDE SIMDI BIRSEYLER OGRENDIN.ISIN DOGRUSUNU BILMEDEN,YANI BILGILI OLMADAN ASLA ONYARGILI YORUM YAPMA.
 •    - 11.02.2013 INATCILIK kötülüklerin kaynagıdır.ınatcılık savas ve düsmanlıga yol acar.ınatcılık agır bir yüktür.
 • LONDRALI  U.K - 11.02.2013 ula laz . okudugunu da mi anlaman ula usagum . turkiyeyi bolmek istiyenin anlina tukureyim ben . ula turkiyeyi bolmek istiyen kimdir ? 3. yorumu yazana yazdim ben o yorumu !! ULAAAAA ..
 • katakulli cengiz  lefkosa - 11.02.2013 senin zekan kulturun tekkeyi keciyi anlayamazsa ben ne yapayim istersan gelda sana bir hellim kebabi yapayim...ilgilenirsan sakiz goyunlarimi da gosteririm keciler baska taraftadir gormezsin anladigim kadariyla kecilere alerjin var...bu arada inatda bir erdemdir anlayana...
 • Magusa  Londra - 11.02.2013 Kibrislilari ve Turkiyelilerin arasini Acmak icin ugrasanlar var biz hepimiz Turkuz kendimize gelelim . Bu gun Turk askeri adadan ayrilsin yarin yunan tanklarini Girne sokaklarinda goreceksiniz
 • cengiz    - 11.02.2013 katakulli yazdıgın yazının ne bası bellı ne sonu ne de ortası.tekke teke ye ne demis ?ınatcı keci demis.
 • devir degisti cengiz  lefkosa - 11.02.2013 kabahat cobanda degil tekkede hic degil mal sahibinde hic degil dunya globalesti hayvancilikta investmen yapan gon basina bir ceo yonetir yonetemezsa govan gitsin coban isi bilmezmis tekke is gormezmis onemli degil bir yanlis varsa ceo da olur o da cezasini bulur tipki sadam gibi gadafi gibi ...sen benim fikir huriyetimi birak olaya global bak adamlar marsta delik acti...keciye orumcek geni asiladi...biz daha tekkeyi secmekle mesguluz...
 • LONDRALI U.K laz   - 11.02.2013 turkıyeyi istesen de bölemessin ,cünkü onların ıster laz olsun ıster bılmem ne olsun.onlarda ırkcılk yoktur,sevgi saygı ve anlayıs vardır.
 • LONDRALI  U.K - 11.02.2013 isimsiz yorum yapan !! sen ne cahil kisisin yahu !! sen kuzey kibrisi nasil 2 ye bolen ve kibrisli turk ve turkiyeli turk diyorsun !! bende simdi sana turkiyeyi bolelim > TURK > KURT > LAZ > YOK BILMEM NE DESEM VE BOLELIM DESEM DOGRUDUR ?? HOSUNE GIDER ? A CAHIL ADAM ...
 • cengiz    - 11.02.2013 Biz senin fikir hurriyetine karismayiz.. ama, bu kuzey kibrista yanlis giden birsey varsa onun sorumlusu kktc siyasetcileri ve yetkilileridir... yani senin anlayacagin dilden kabahat tekkede degil, COBANDA>>> gadalaves.
 • yani cengiz  lefkosa - 11.02.2013 ben bu milletin bir ferdiyim fikrimide soylerim SANE NE OLUYOR ? yani milletin avukati olup nemalanmam vekili olup rezil olmam ama her durumdada fikrimi soylerim eger musade edersen
 • cengiz yani   - 11.02.2013 SANE NE??.. sen bu milletin avukati misin ?? vekili misin?...
 •    - 10.02.2013 YAHU ERKAN BEY!BIR DEFA DA OLSUN KKTC'DEKI HUZUR VE GUVENIN TC VE YERLESIKLERI TARAFINDAN,SIRASINDA PLANLI OLARAK DA BOZULDUGUNU KABUL EDEN MAKALE YAZSANA.KORKMA!KADI GUNAH YAZMAYACAKTIR.DOGRULARA DEGINDIGIN ICIN HEM MADALYA ALACAKSIN,HEM DE CENNETE GIDECEKSIN!MESELA KKTC'YE MERSIN LIMANI GUMRUGUNUN NEDEN KAPALI OLDUGUNU TC'YE SORARSAN CENNETTE TAM ON YERDE HURILERLE DOLU VILLALAR ALACAKSIN!HELAL SANA!
 • benim cengiz  lefkosa - 10.02.2013 benim kulturumde be demek bir hitap seklidir ve kesinlikle hakaret ifade etmez egtim kulturumu sorarsan ilkokulu zar zor bitirdim meslegim cobanlik siz be ye he ye lana ulana takilmayin yazarin adinada... yazdiklarni begenmedim konuyu saptirmaya calismis dogru analiz yapmamis bana gore ...niye begenmedigmide yazdim sizde niye begendignizi yazin belki fikrimi degistiririm
 • yazarımızın adı be ama be degıldır.bir adı vardır. note   - 10.02.2013 yazarımız yerden göğe kadar haklı.ben yazarımızın yazısını cok begendim.gercekleri yazmıs.kalemıne ve eline saglık.
 •    - 10.02.2013 cengiz sen nasıl bir kültürlü adamsın.bir ınsan baska bır ınsana be ama be demez........
 • ne den be ama cengiz  lefkosa - 10.02.2013 rumlar der kktc yi elcilik idar ettsin yoksa rumlar der turkiye adaya insan yigsin yoksa rumlar der egtimin sagligin tarimin icine etsin gelip adimizi,tarihim,izi kulturumuzu dinimizi bize ogretsin yoksa rumlar der bize ambargo uygulasin bu memlekete turk ordusunun uyguladigi disiplinli davranislari onun adina hareket edenlerde uygulasaydi hersey bir baska olurdu askerin isgali kanuni ama digerleri korsan bunuda cekinmeden sergiliyorlar bunlari soyleyecek yerde sen ne den be ama rumlar rumlar adamlar kirk sene evel gittiler farkinda degilsin....
 •    - 10.02.2013 tek care ada ikiye bölünmeli.kıbrıslı turkler ve turkıyelı turkler.yada her ıkısıde kulturlerıne saygı gostermesını bılecekler.............
 •    - 10.02.2013 turkıyelı kıbrıslı ayırımı yoktur.kültür ayırımı vardır.))))kültüre care bulunmalı.
 • AYRIM YOK AMA. LONDRA  LONDRA - 10.02.2013 HOCAM BIZ ULKEMIZI NEDEN TERK ETTIK VEDE TERK ETMEYE DEVAM EDIYOR KIBRISLI TURKLER.BENDE AYRIM YAPMIYORUM KIBRISLI TURKIYELI DIYE.FAKAT HALKINDA ISTEDIGI ERCANDAN,GAZI MAGOSADAN GIRNEDEN GIRIS YAPANLAR NEDEN ARASTIRILMIYOR NEDEN ADAM CEBINE 50 TL KOYUPDA K.K.T.C.ne TURIST OLARAK GELIYOR? ZATEN BIR YEMEK YESE INSAN 10--15 TL YAPIYOR. 2 YEMEK YESE INSAN PARASI BITIYOR PEKI SONUC TABIKI SOYGUN TABIKI CINAYET TABIKI SABAHIN 4 LERINDE BANKAMATIK SOYACAKLAR.BUNLARI YAPANLAR LEKELER KIBRISTAKI TURKIYELI VATANDASLARI.INSANLAR BAKTIGI ZAMAN HEP AYNI GOZLE GORUYOR TURKIYELI VATANDASLARI. HALKADA HAK VERIN HOCAM.

:

:

:

: