KKTC’de Üretilen Meyve Sebze En Güvenli, İthal İçin İse “Sertifikasyon”

Günümüzde sanırım herşeyden önce önem taşıyan ve toplumsal kaygı yaratan sorun dünya sıralamasına girdiğimiz kanser vakkalarıdır. Şöyle ki, üzerinde herhangi bir nedenden dolayı şişkinlik olan hemen herkes kanser mi diye endişeye kapılabiliyor.
Günümüzde sanırım herşeyden önce önem taşıyan ve toplumsal kaygı yaratan sorun dünya sıralamasına girdiğimiz kanser vakkalarıdır. Şöyle ki, üzerinde herhangi bir nedenden dolayı şişkinlik olan hemen herkes kanser mi diye endişeye kapılabiliyor.

Başta genetik yapı olmak üzere kanserin birçok nedeni olmasına rağmen ülkemizde kanserin en önemli nedeni tarımsal ilaçlar ve dolayısıyla tükettiğimiz meyve ve zebzeler olarak görülmekte ve ifade edilmektedir. Şöyle ki, sağlık ile ilgili en önemli meslek örgütlerinden biri televizyonlarda program yayınlayarak yemiş olduğumuz son meyve veya sebzenin kansere açılan kapıyı aralayabileceğine vurgu yapmaktadır. Bunun yanında T.C-KKTC ekonomik protokolünde de yeralan “Sınır Ötesi Ticaret Stratejisi” projesinde uzman olarak çalışan biri olarak ifade etmek isterim ki, araştırma sonuçlarına göre KKTC halkı ülkemizdeki tarımsal ürünlerin tüketimi konusunda güvensilizliğe sahip olup, bu olgu Güney Kıbrıs’ta alış veriş yapmanın sebebi olarak da ifade edilmektedir.

Peki meslek örgütlerimiz gibi halkımızda tarımsal ilaç konusunda şikayette bulunmakta da kesin çözüm için nasıl uğraş vermekte ve motivasyon yaratmaktadır? İşte tam bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta ADA TV’deki konuğum Devlet Üretme Çiftlikleri Dairesi Müdürü ve İlaçlar Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet ALTAN idi. Sayın Altan bir teknokrat ve profesyonel olarak tamamen yapıcı açıklamalarda bulundu.

Sayın ALTAN öncelikle insan sağlığı açısından en güvenli tarım ürünlerinin ülkemizde üretildiğini ifade etti. Çünkü ülkemizde kullanılan yaklaşık 200 ilaç uluslararası standartlara sahip laboratuvarımızda tahlil edilerek KKTC’deki tarım ürünleri sistematik denetime tabi tutulmaktadır. Ancak, yurt dışında 2000’i aşkın ilaç kullanıldığı için ithal edilen ürünlerin tahlil ve denetimini yapma imkanı bizde de Güney Kıbrıs’ta da bulunmamaktadır. Bu açıdan KKTC’de üretilen tarım ürünleri kesinlikle daha güvenlidir. Ayrıca, KKTC’deki tarım ürünlerinin güvenliğini artıracak şekilde Tarım Bakanlığımız “Yeşil Reçete”, kayıt sitemi, tarımsal ilaçları kullanım direktifi gibi yeni uygulamalara yakın zamanda geçme kararlılığını da ifade etmektedir.

Demek ki, sağlığımızı tehdit eden esas tarımsal ürünler yurt dışından ithal edilmektedir. KKTC halkının sağlığı açısından kesin çözüm için ise ithal ürünlerde GLOBALGAP (EUREPGAP) şeklinde ifade edilen sertifikanın taleb edilmesi gerektiğine Sayın ALTAN imada bulundu. Böylesi bir uygulamaya geçmek için ise fincancı katırlarının kaçınılmaz bir şekilde rahatsız olacağı ve dolayısıyla mutlaka meslek örgütleri ve siyasi partiler başta olmak üzere toplumdan güçlü desteğin gelmesi gerekmektedir.

Peki nedir GLOBALGAP (EUREPGAP)?

GLOBALGAP (EUREPGAP) ;1997 yılında Avrupalı büyük perakendeci süpermarketlerin raflarına koydukları tarım ürünlerinin güvenli insan sağlığına zararlı olmadığından emin olmak için biraraya gelip kurdukları ve uygulamaya koydukları bir girişimdir.

GLOBAL GAP (EUREPGAP Avrupa Perakende Sektöründe İyi Tarım Uygulamaları Standardı, Avrupa Perakendecileri Tarım Ürünleri Çalışma Grubu’nun (EUREP: Euro Retailer Produce Working Group), İyi Tarım Uygulamaları (GAP: Good Agriculture Practice) protokolüdür. Bu birlik Avrupa pazarının %70-80’ine sahiptir.
.
GlobaGap Belgesi ile; insan sağlığına zararlı kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kalıntıar içermediği, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği, üretim sırasında, üretimle ilgili insanları veya diğer canlıları olumsuz olarak etkilemediği, üretim sırasında, tüketicinin bulunduğu ülkenin ve ürünün yetiştirildiği ülkenin tarım mevzuatlarına uygun işlemler yapıldığı belgelenmiş olur.

GLOBALGAP(EUREPGAP), Avrupa’daki büyük perakendecilerin yas meyve-sebze, süs bitkileri, büyük ve küçükbaş hayvan çiftliği ürünleri, su ürünleri üretimi ithalatında aradığı sertifikadır. GlobalGAP 80'den fazla ülkede tercih edilmekte olup birçok büyük pazar tarafından ithalata ön şart olarak istenmektedir ve GlobalGAP standardını ön şart olarak isteten pazar sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun yanı sıra GlobalGAP sertifikalı ürünler gıda pazarında kalitesi ve güvenilirliği garanti altında olması nedeniyle önceliklik olarak yer almaktadır. Organik tarım gibi ilaçlamayı yasaklamayan, uygulanması zor olmayan bu standart sayesinde ürünlerin değerleri de artmaktadır.

SONUÇ OLARAK HERŞEYDE ŞİKAYETİ VE MUHALEFETİ TERCİH ETMEK YERİNE ÇÖZÜMÜ ZORLAYAN VE YETKİLİ VE ETKİLİ MERCİLERLE KAVGA EDEN DEĞİL ONLARLA HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİ YAPAN VE MOTİVASYON YARATAN BİR KİMLİĞE BÜRÜNMELİ VE KKTC’YE İTHAL EDİLEN TARIM ÜRÜNLERİNDE SERTİFİKASYONU MECBURİ KILAN BİR UYGULAMAYI TALEB ETMELİYİZ.

Bu haber 1210 defa okunmuştur
  • ince  NY - 12.02.2013 Hemen bir kanun yayip tozlu raflara koyalim digerlerinin yanina. :))

:

:

:

: