Bozer kararlılığını göstermeli

Demokrasi’nin hüküm sürdüğü ülkelerde seçimler iktidarı ve muhalefeti belirlemek için sistemin gereği olarak yapılır…

Demokrasi’nin hüküm sürdüğü ülkelerde seçimler iktidarı ve muhalefeti belirlemek için sistemin gereği olarak yapılır…

Her seçim öncesinde adaylar, seçmenin karşısına çıkar, çeşitli konularda sözler verir, vaatlerde bulunur. Bu vaatlere inanan seçmende sandıkta kaderini belirler...
Milletvekili, seçildikten sonra sadece seçildiği bölgenin değil, bütün ülkenin Milletvekili kabul edilir. Her Milletvekili, bu bilinçle hareket etmelidir. Halk seçim zamanında verilen sözlerin tutulacağı beklentisi içerisine girer. İşte bu neden bile Milletvekili adaylarının sırf seçilmek için tutamayacağı sözleri vermemeleri, daha geleneksel bir ifadeyle altından kalkamayacakları yükün altına girmemeleri gerekir.

Peki, bir Milletvekilinden beklenen nedir?
Milletvekilinden halkı temsil etmesi, Meclise devam etmesi, ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeleri yapması, kanunların işleyişini kontrol etmesi, yasama organı ve oluşturulan sitemin çalışıp çalışmadığını gözlemlemesi, gerekirse işleyişi düzeltici kararlar alması, girişimler yapması, sistemin azizliğine uğramış, mağdur, perişan olmuş vatandaşların sorunlarını meclise taşıması, mağduriyetleri ortadan kaldırması beklenir.

Yasalarda oluşabilecek eksik ve açıkları gidermek, vatandaşın hayatını kolaylaştırıcı, huzur ve güvenliği artırıcı kanunlar yapmakta vekilin birincil görevleri arasında yerini alır.
Bütün bunlar beklentilerin kısa bir özetidir. Bunun dışında topluma örnek olacak kişilerden ne beklenirse her vekilden de o beklenir.
Geçtiğimiz günlerde, Aydınlık Yarınlar Hareketi (AYH) Başkanı Anıl Kaya Meclis Başkanı Hasan Bozer’i ziyaret ederek, Meclis’in sürekli olarak nisap sorunu yaşamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Sadece Anıl Kaya’nın değil, toplumun tamamının rahatsız olduğu bu olaya Hasan Bozer, “Halk olarak da başkanlık olarak da artık sabrımız taştı. Devam cetvelini sıkı bir şekilde takip ediyorum. İç tüzüğün bana verdiği yetkiler var bu noktada. Maaş kesemiyorum ama onunda dışında yapabileceğim işler de var. Buna ihraç da dahil… Gerektiği noktada ne gerekirse kurallar çerçevesinde yapacağız ” dedi.
Umarız ülke insanının geleceği açısından Meclis Başkanı Bozer gerekli adımı atarak bu konudaki kararlılığını vekillere de aktarır...
Zira her toplantıda nisap sorunu çeken hatta üst üste 5 kez toplanamayarak tarihe not düşen Meclis’teki şu anki ‘gevşeklik’ devam ederse, vatandaşın siyasete azalan güveninin tamamen yok olmasını sağlayacaktır...

Hükümet ve muhalefet milletvekillerinin en önemli görevi Meclis’e gitmek ve sistemin çalışmasına katkı sağlamak olmalıdır.
Çünkü bu görev onlara halk tarafından verilmiştir...

Bu haber 7354 defa okunmuştur

:

:

:

: