Rum Yeni Başkanı Nikos Anastasiades

Çok konuşulan bir seçim sürecinden sonra NİKOS ANASTASİADES yedinci başkan olarak RUM tarafında gerçekleşen iki turlu seçimde, ikinci turda %57.47 oy ile seçildi.

Çok konuşulan bir seçim sürecinden sonra NİKOS ANASTASİADES yedinci başkan olarak RUM tarafında gerçekleşen iki turlu seçimde, ikinci turda %57.47 oy ile seçildi.
Benim için hiç sürpriz bir sonuç değildir, ANASTASİADES aday olduğunu açıkladığı günden itibaren, gerek yazılarımda gerekse TV proglarında yeni dönemin başkanı diye çok söyledim.
Şimdi karşımızda daha güçlü sağ milliyetçi bir hükümet olacak, ama inanınız çok daha gerçekçi olacaklarını düşünüyorum. HRİSTOFYAS hükümeti başka söyleyip de icraatında başka olan bir dönemi yaşattı. Yalınızca kıbrıs sorunu ile olan müzakereler sürecinde değil kendisinin yürüttüğü hükümet işlerinde de tutarsız olduğunu muhalefet hep ifade etti.
Anastasiades hükümetinde görev alacak bazı bakanların isimleri netleşti, kesinleşen.
Dışişleri bakanı; YOUANNİS KASULİDES, 1995’li yıllarda GLAFKLOS KLERİDES hükümetinde de ayni görevi yürütmüştü, çok etkili ve bilgili bir siyasetçi, aslen doktor. Şu an DİSİ, AB milletvekili.
Maliye bakanı; MİHALİS SARRİS, çok iyi bir ekonomis o da eski bakanlardan TASOS PAPADOPOULOS, dönemi ve KKTC geçen yıl ispatlanamayan bazı ters ilişkilerden dolayı tutuklanan kişi. LAİKİ bankanın da yönetim kurul başkanlığı da yaptı HRİSTOFYAS dönemi DİKO kanadından.
HRİSTOS STİLYANİDES; bakanlık listesinde ismi geçen bir siyasetçi şu an DİSİ AB milletvekili, KLERİDES döneminde hükümet sözcülüğü görevi üstlenmiş.
TASOS MİTSİPOULOS; bakanlık listesinde ismi geçen bir başka isim. Şu an DİSİ milletvekili seçim süresince ANASTASİADİSİN hep yanında oldu basın sözcülüğü yaptı.
HASİKOS; bakanlık görevinde ismi geçer DİSİ tabanı KLERİSDES hükümeti döneminde S300 RUSYA dan alınırken savunma bakanı görevi yürütüyordu.
İOYANNOU PAPADOPOULOS; çevrciler haraketi başkanı , o da yeni hükümette çecre ve yeni yeşil enerji komitesi başkanı oluyor.
Müzakere heyetine bir hukukçu olarak katılması için eski başsavcı ALEKKOS MARKİDİS’E de teklif götürüldü.
Bu isimler güçlü tecrübeli isimler, dikkat edereniz değerli izleyiciler tümğ disi kanadın da ağırlıklı isimler ortaya çıktı. Müzakere masası başlayacak, yeni hükümet kendisi başkanlığın, da bu yeni döneme atadığı bu isimlerden de anlaşılacağı üzere çok güçlü hazırlanıyor.
Ben hep söyledim çok çetin bir müzakere dönemi içerisine doğru gidiyoruz, ancak bizim tarafta bazı yetkililer RUM siyasetinde değişiklik olmayacağını ifade ettiler. Demek ki RUM tarafını bilemiyorlar ancak bunca danışman ne yapıyor.
Rum tarafının esas misyonu bizleri yani KKTC ve TÜRKİYE’Yİ zora sokmaya çalışımak olacaktır, müzakere ve siyaset denince akla hep ayak oyunları gelmeli, ona görede hazırlanmalı.
Hükümet dağılımı da şöyle olacak;
Beş bakan DİSİ, dört bakan DİKO, bir bakan EVROKO, komisyon üyeliği de bakanlık düzeyinde EKOLOKLAR(çevreciler, IOANNA PAPADOPOULOS)
Bu haber 905 defa okunmuştur

:

:

:

: