Sağlıkta neler oluyor?

Son günlerde sağlık konusunda ilginç iddialar ortalarda dolaşıyor. Domuz Gribi, kuş Gribi... Adı her neyse... Var mıdır? Yok mudur? Bu sorunun en yalın haliyle cevabının verilmesi gerekir. Sağlık bakanının önceki gün bu konuyla ilgili bir açıklaması oldu ancak kuşkuları gidermeye yetmedi.

Son günlerde sağlık konusunda ilginç iddialar ortalarda dolaşıyor.
Domuz Gribi, kuş Gribi... Adı her neyse... Var mıdır? Yok mudur? Bu sorunun en yalın haliyle cevabının verilmesi gerekir. Sağlık bakanının önceki gün bu konuyla ilgili bir açıklaması oldu ancak kuşkuları gidermeye yetmedi.
Benzer nedenlerle hayatını kaybedenlerin yakınlarının şikâyetleri hemen hemen aynı noktalarda birleşiyor. Sürekli bir şaşırtmaca oynandığı iddia ediliyor.
Yine birkaç gün önce, teyzesi için hastaneye giden ve kan veren bir gence, sende HIV yani AİDS var diyerek intiharın eşiğine getiren sağlık kurumuyla ve sorumlularıyla ilgili neler yapıldığını kamuoyu merak ediyor.

Bunlar sağlık kurumlarımızda yaşanan sadece birkaç olay. Şüphesiz buna benzer bir çok olay var. Bu iddiaların ve kafalarda oluşan soru işaretlerinin ilgililerce açıklanması kamuoyunun tatmin edilmesi gerekiyor.
Birkaç gün önce Tıp-İş başkanı Erol Şeherlioğlu’nun basına yansıyan haberi aynen şu cümlelerden oluşuyordu: “Sağlık alanında yaşanan sorunları sık sık dile getirdiklerini ancak yetkililerin çözmek yerine kulaklarını tıkadığını savunan Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu, “Eğer sorunlarımız çözülmezse çarpıcı gerçekleri tüm çıplaklığı ile basına anlatacağız.”
Şeherlioğlu’nun “Eğer sorunlarımız çözülmezse çarpıcı gerçekleri tüm çıplaklığı ile basına anlatacağız” dediği ama anlatamadığı gerçekler nedir?
Sağlık kurumunda yaşanan ve şunu şunu yapmazsanız açıklarım ha gibi tehdit edecek kadar gizli olan şey nedir?

Domuz gribi, kuş gribi gibi salgın hastalıklar mı var da halktan gizleniyor? AİDS denilen gence neden AİDS denildiği, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hastanede gerçekten neler yaşadığı, ülkemizin salgın hastalık tehdit altında olup olmadığı derhal açıklanmalıdır. Bu konuda soruşturma başlatılmalı, Erol Şeherlioğlu’nun sakladığı gerçeklerin neler olduğu, halkımızı tehdit eden gerçekler içerip içermediği araştırılmalıdır.

Bu iş muamma şeklinde devam etmemelidir.
Son bir haftada benzer şekilde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın ikisinin de diyabet hastası olması, Domuz gribi ve Kuş gribi gibi hastalıkların bağışıklık sistemi zayıf insanları daha hızlı etkilediği, daha çabuk ölüme götürdüğü gerçeği göz önüne alındığında, bu konu hayati derecede önemli hale geliyor. Varsa böyle bir tehdit okullarımızdan başlamak üzere ücretsiz aşılamaya derhal başlanması gerekir. Hükümet yetkileri bu uyarılarımızı dikkatle not etmeli ve ciddiye almalıdır.
Başta sağlık çalışanları olmak üzere herkesi içerisine alan bir tehditle karşı karşıyaysak ve saklanıyorsa bu çok yönlü işlenen bir suç oluşturur. Varsa sorun söylenmeli ve çaresini hep birlikte aramalıyız.
Kuş gribi, Domuz Gribi var mı yok mu? Tıp- İş Başkanının açıklamakla tehdit ettiği gerçekler neler?
Bu haber 9722 defa okunmuştur
  • Vay bee Serkan  Lefkoşa - 07.03.2013 Bu yazıyı sabah okudum. Akşamda sağlık bakanlığının açıklamasını okudum. Abarttığınızı düşünmüştüm. Ne kadar gerçek olduğunu gördüm yazdıklarınızın. Sağlık bakanlığı ve tıp iş ten ne cevap gelecek size buradan paylaşırsanız halka büyük bir hizmet edersiniz. Merakla bekliyor gazetenize hislerimize tercüman olduğu için teşekkkür ediyorum.

:

:

:

: