2012’yi beklerken....

BİR Olimpiyatı daha geride bıraktık.. Bıraktık bırakmasına da... 4 yıl sonra 30’uncu Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak Londra’nın, Pekin’deki tek kelimeyle “muhteşem” spor şölenine nasıl adım uyduracağının, onlardan daha değişik bir gösteriyi nasıl sunacağının derdi bana düştü...
BİR Olimpiyatı daha geride bıraktık..
Bıraktık bırakmasına da... 4 yıl sonra 30’uncu Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak Londra’nın, Pekin’deki tek kelimeyle “muhteşem” spor şölenine nasıl adım uyduracağının, onlardan daha değişik bir gösteriyi nasıl sunacağının derdi bana düştü...

Gönderdeki Çin bayrağının yanına, Birleşik Krallık bayrağı çekilip, Olimpiyat bayrağı katlanıp, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’a verilirken, ataları Osmanlı’dan gelen başkanımızın ne düşündüğünü doğrusu çok merak ettim..
Herhalde, teknolojinin en son inceliklerini, sanat, sporla karıştırıp, dünyaya adeta “show” yapan Çinlileri nasıl edip, onlardan bir basamak ileri gitmeye çalışacağının planlarını yapıyordu..
En güzel olimpiyatlar olarak tanımlanan Sydney’i geride bırakan, 4 yıl önceki herkesin organizasyon eksikliği nedeniyle “olumsuz” hatırladığı Atina Olimpiyatlarının izini silen Pekin, 29 olimpiyatın en “iyisi” olarak, 10 üzerinden yıldızlı 10 aldı..
Bakalım Londra ne yapacak ?
4 yılda neler olur demeyin..
İngilizler, 30’uncu Olimpiyatların çalışmasına 6 Temmuz 2005’de başkentlerin 2012 Olimpiyatlarının ev sahibi ilanının hemen ertesinde başladılar..
Aradan 2 yıl geçti..
Bütçe, giderek artsa da , İngilizler, “tören” konusundaki becerilerine kimsenin yetişemeyeceğini tüm dünyaya ilan etmek için harıl harıl, hummalı şekilde çalışıyorlar.
Gerçeği yazmak gerekirse, tören organizasyonu konusunda, İngilizlerin eline kolay kolay kimse su dökemez..
Parlamentonun açılışı, devlet başkanlarının gezisi, kraliyet veya devlet mensuplarının cenaze törenleri, düğün, konser gibi organizasyonlarda herşeyin bir saat gibi tıkır tıkır işlediğine çok tanıklık etmişimdir..
Olimpiyatlara 1908, 1948’de ev sahipliği yapan, 3’üncü kere ev sahipliği yapmaya hazırlanan tek ülke İngiltere’nin, Pekin’i aratmayacak açılış,kapanış ve organizasyona imza atacağından şüphem yok..
Müzik mi istersin ?
Koreografi, dans, sahne ışığı, kostüm...
Hepsinin alası İngilizlerde.. Onbinlerce gönüllü ordusu, konuk sporcu ve ekiplere yardımcı olmak için şimdiden eğitilmeye başlandı..
Dil, yiyecek-içecek , Olimpiyat köyünde rehberlik konusunda, gelecek ekiplerin rahat etmesi için herşeyin en ince detaylarıyla düşünüleceğinden eminim..
Benim kaygım, Çinlilerin ev sahipliğindeki mükemmelliğini, sporda da göstermesine, acaba İngilizler uyabilecek mi ?
Dile kolay.. 51’i altın, 100 madalya ile ev sahibi Çin, rekorları, altın, gümüş, bronzları silip süpürdü..
İngilizler, böylesine unutulmaz sonucu acaba tekrarlayabilecek mi ?
Bunu şimdiden yanıtlamak olanaksız..
Çin, Amerika ve Rusya’nın madalya sıralamasındaki yeri, acaba 2012’de İngiltere lehine değişebilecek mi ?
2012 Ağustos ayında yapılacak olimpiyatlar için İngiliz Hükümeti bütçenin ağzını açtı..
Şimdilik bütçe 7 milyar sterlin gibi görünüyor.. Ancak 4 yılda ne olur, ne biter kestirmek zor..
Doğu Londra’yı adeta sihirli bir değnek değmişçesine değiştirecek Olimpiyatlar, şimdiden kentin bu ücra köşesini en değerli , gözde mekan haline getirmeyi başardı..
Doğu Londra’da toprak, altın değerine ulaştı..
Yeni yollar, çevre ağaçlandırması, alt yapı çalışması, daha çok göçmenlerin yaşadığı bu bölgeleri, emlak haritasının kıymetli yerleri arasına çoktan soktu..
Sporcular, şimdiden yeni olimpiyatlara hazırlanmaya başladı..
30’uncu Olimpiyatlarda, İngiltere takımında kaç Türk asıllı sporcu yer alacak, göreceğiz..
Türkiye, tek altın madalya ile kapattığı Pekin Olimpiyatlarındaki silik performansını, acaba silkelenip, değiştirebilecek mi ?
1948 Londra Olimpiyatlarında, özellikle güreşte, altın madalyaları toplayıp, spor tarihinin en başarılı çalışmasını sergileyen Türk Olimpiyat ekibi, 64 yıl sonra aynı çizgiyi yakalayabilecek mi ?
Bir sürü soru.. Yanıtları için tam 4 yıl beklemek zorundayız..
Dileğimiz 3’üncü defa Olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan , yarım milyona yakın Türk asıllının yaşadığı Londra’da, ay-yıldızlı ekibimizin bizi gururlandıracak karşılaşmalar çıkarması..
Olimpiyat ruhunu taşıyan sporcularıyla, yarışması..

GÜLE GÜLE SEVGİLİ TEMSİLCİMİZ

Bugün 31 Ağustos.. KKTC Londra Temsilciliğini Mayıs 2007 yılından bu yana , başarıyla, herkesin takdirini haklı şekilde kazanarak yapan Sayın Dilek Yavuz Yanık’ın görev süresinin de son günü.. Dilek Hanım, yarın resmen bu görevinden ayrılıyor.. Önümüzdeki günlerde, adaya dönerek, Dışişleri Bakanlığındaki yeni görevine başlayacak.. Dışişlerinin gözü aydın.. Size civa gibi bir eleman geliyor, benden söylemesi.. Londralı Kıbrıslı Türkler, Dilek Hanımın kalması için çok çabaladılar.. Ancak sonuç değişmedi.. Kendisine, yeni görevinde başarılar ve mutluluklar diliyor..Uzun yıllar sevgi ve saygıyla anılacağını bilmesini bir kez daha hatırlatıyorum...
Bu haber 189 defa okunmuştur

:

:

:

: