“KKTC’de Gelecek Turizm ile Gelecek”

Farkında mısınız dün hava ne kadar da sıcaktı. Dün akşam belki uzun bir zaman aradan sonra klimaları gece çalıştırmadık. Demek ki çok yakında yaza merhaba diyeceğiz.
Farkında mısınız dün hava ne kadar da sıcaktı. Dün akşam belki uzun bir zaman aradan sonra klimaları gece çalıştırmadık. Demek ki çok yakında yaza merhaba diyeceğiz.

Yaz, diğer ülkelere göre ülkemizde yılın 3 ayını temsil eden bir mevsim değil. Yaz, bu ülkede en az 6 ay devam ediyor. Yaz gelince tabiî ki turistte geliyor.
Kemal Dürüst’ün Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde bir slogan seçilmişti. “KKTC’de Gelecek Turizm ile Gelecek” UBP’nin CTP’den hükümeti devralalı neredeyse 4 sene oldu. CTP hükümeti döneminde yani 2009 yılında ülkeye gelen turist sayısı 750 binler civarındaydı. Geçen yıl yani 2012’de ülkeye gelen Turist sayısı 1 Milyon 150 Bini geçti.

Bu yıl için ülkeye gelmesi beklenen turist sayısı hedefi ise 1 MİLYON 250 Bin civarı. Muhtemelen gelen sene 1MİLYON 500 Bin turisti ağırlayacağız.
Şuan Turizm Bakanlığı görevini Ünal Üstel devam ettiriyor. UBP iktidar döneminin 3. Bakanı olarak şuan görev kendisinde. Hamza Ersan Saner ve Kemal Dürüst’ten sonra Ünal Üstel’de sektörün hızlı büyümesi için elinden gelin çabayı sarf ediyor.

Bakan Üstel, sık sık yurt dışındaki fuarlara katılıyor ve ülkeye turist çekmek için yapılması gereken ve atılması gereken tüm adımları atıyor. Zaten rakamlarda bu söylediğimi doğrular nitelikte. Tabi ki bakan her şeye her zaman yetişemiyor ama arkasındaki güçlü ekip aynı tempoda çalışmaya devam ediyor.
Son günlerde Kıbrıs Rum kesiminde özellikle de Anastasiadis'in yeni hükümeti kuruması ile birlikte Rum Hükümeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine turist getiren yabancı tur operatörlerinin peşine düştü. Çünkü Rum hükümeti son yıllarda neredeyse kendileri kadar turist çeken Kuzey Kıbrıs’ı her alanda olduğu gibi bu alanda da boğma niyetinde.

Bakın bir taraftan ada’nın kuzeyine turist gelmemesi için uluslar arası araneda elinden geleni ardına koymayan Rum zihniyeti, kendi turizm potansiyelini geliştirmek yerine kuzeyin potansiyelini kesmenin peşinde. Yeni kurulan Rum Hükümeti kabinesinde Turizm Bakanı yok! Oysa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde büyük bir özveri ile çalışan Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel var. Rum Hükümetinde; Enerji, Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı: Yorgos Lakkotripis olarak yer alıyor. Yani aynı bakan hem enerjiye hem Sanayiye hem Ticarete hem de Turizme bakacak.!


Toplum olarak son zamanlarda iyi şeyleri görmek yerine hep kötü şeyleri ön planda tutuyoruz. Bugün turizm gelecek için iyi sinyaller verirken kendi kendimize motivasyonumuzu kırmanın hiçbir manası yok.
Yapmamız gereken eksiklerimizin giderilmesi için daha çok çalışmaya motive olmak ve yapıcı eleştirilerle hükümeti bu noktada motive etmektir. İşte tüm bu yazdıklarımızdan sonra yazın gelmesine çok ama çok seviniyorum. Hele bir de karpuz kabuğu deniz suyuna düşerse…


Suat GÜNSEL: 25 Mart’ta Ankara’ya çıkartma yapacağınız ve ilk kez bu kadar kalabalık bir heyetle gideceğiniz konuşuluyor. Türkiye’de ki mezunlardan da Ankara’daki törene gelmek isteyenler bile varmış.

Akay CEMAL: Turizm konusunda en eski yazıyı sizin yazdığınızı tespit ettik. İlkyazınızdan bu güne ülke turizminde neler değişti? Sizce.

Mine GÜRSES: Akşamki maçtan sonra sesiniz iyice kısılmış. Bu arada Aykut Kocaman’ı Merit’in açılışına bizzat sizin davet edeceğinizi öğrendik.

Mehmet KÜÇÜK: Toplum lideri babanız Dr. Küçük’ün adı artık DAÜ’de ilelebet yaşayacak. Bu arada Halkın Sesi Gazetesinin yeni yaşı kutlu ve mutlu olsun.

Dr. Faiz SUCUOĞLU: Seçim programları yüzünden dün Tabipler Birliğindeki plaketinizi sizin adınıza eşiniz almış. Siyasete bulaştınız artık bir kere daha neler neler kaçıracaksınız bu gidişle.

Dr. Mehmet ÇAKICI: Uzun zaman sonra sizi oldukça neşeli gördük. Özellikle Tabipler Birliğinde yüzünüzden gülücükler açıyordu.

Dr. Bülent DİZDARLI: Mehmet Çakıcı’yı Türkiye’den bulup adaya getiren sizmişsiniz. Belki de sırf bu yüzden CTP sizi istemiyor olabilir mi?

Serhat İNCİRLİ: Dün iki kez sahneye çıkıp ödül almak nasıl bir duyguydu?

Ömer MERAKLI: Tabipler Birliğindeki ödül töreninde en çok alkış siz aldınız. Doktorların sevgisini kazanmak her kula nasip olmaz.

Mehmet AMCA: UBP Gönyeli örgüt binasını Çarşamba günü açıyormuşsunuz. Bu arada yenilenen örgüt binası çok modern ve çağdaş bir hal almış diyorlar.

Dr. Raif HIZAL: Girne Lefkoşa arası mekik dokuyan doktor olarak dün sizde ödül almayı beklemişsiniz ama sizi unutmuşlar. Neyse bu defaya..

Mahmut ÖZÇINAR: Önceki gece Ahmet Benli’nin sizin ve Güzelyurt Belediyesi ile ilgili söyledikleri üzerine şekeriniz çıkmış. Bir ara kendisine belediyecilik dersi verseniz diyorum.

Fuat NAMSOY: Genel sekreter olarak çok kısa zamanda çok zorlu bir sınavdan geçtiniz. Bu arada tansiyonunuz sık sık yükselmesinden sonra sizde kan bağışında bulunmuşsunuz.

Tekin BİRİNCİ: Bir ayağınız Kıbrıs’ta diğer ayağınız İstanbul’da. Dün ödülü aldıktan sonra soluğu İstanbul’da almışsınız.

Ünal ÜSTEL: Bize gelen haberlere göre Rum lobisi yeniden hareketlenmiş ve ülkeye gelen turisti engellemek için çok ciddi bir çalışmanın içine girmişler.

Ahmet BENLİ: 10 tane saksı dikmeyle çağdaş belediyecilik oluyorsa geçtiğimiz gün makam kapınıza neden otomobil lastiği bıraktılar?

Özer KANLI: Doktor Fazıl Küçük hayatında hiç UBP’ye oy vermedi demişsiniz.? Bu sözler yakında büyük fırtınalar koparabilir.

Aybars KARAATMACA: Turkcell ilk yerli akıllı telefon “Gebze” için girişim başlatmış. Gebze’den sonra isim olarak Yalova’yı öneririm size. Hem Türkiye’de var hem Kıbrıs’ta.

Mustafa Özgür PİRO: Milli Piyangonun bu ayki büyük ikramiyesi Girne’ye çıkmış. Bizim devlet piyangosu ne zaman Türkiye’de bir ile çıkacak?


GÜNÜN GÜZEL HABERİ
5 Mayıs 2008 tarihinde YÖDAK tarafından onaylanarak ilk kez KKTC'de Yakın Doğu Üniversitesinde yürürlüğe giren ve o tarihten itibaren öğrenci alımına başlanılan doktora programını ilk mezununu verdi. Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof.Dr. Sevinç Yücecan’ın yaptığı açıklamaya göre, 2008 yılından bu yana Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde görev yapan Uzm Diyetisyen Müjgan Öztürk Arıkbuka adada “Beslenme ve Diyetetik” alanında doktora ünvanını alan ilk KKTC’li diyetisyen oldu.


GÜNÜN SÖZÜ
“Zamanında bizi düşman saydıklarımızdan korumak, mukavemet göstermek için TMT kurulmuştu. Şimdi zaman değişti. Düşman dediklerimiz ile artık bir savaş durumumuz kalmadı. İnsanlarımız korkusuz, savaşsız yaşamaya başladı.”
Doç. Turgay HİLMİ


BİZİM TEMEL
Gazeteci çocuk elindeki gazetelerle bağırmaya başlamıştı:
- En son haber 2 Trabzonlu gazeteci çocuk tarafından kandırıldı.
O sıra orada geçmekte olan Temel merak eder ve bir gazete almaya karar verir. Gazeteyi alır ama böyle bir haber yoktur. Tam gazeteci çocuğa doğru giderken,
-gazeteci çocuk:
- En son haber 3 Trabzonlu gazeteci çocuk tarafından kandırıldı.


GÜNÜN FOTOGRAFI
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kamuran AZİZ
Bu haber 590 defa okunmuştur
  •    - 15.03.2013 Cok uzgunum ama bu kadar yanli ve onceden SIPARISLI bir yazi olabilir. Yaz geliyor elestri oklari da gelecek diye hersey guzel diye kandirmaya calsiiyorlar. Siz bir gazeteci olarak gozunuzu kapatip nasil yazabildiniz bunlari Hayret ediyorum.
  • Hasan  Girne - 15.03.2013 gavolem o kadar turist var napacayik bilmem artik.Alim sen hangi cografyada yasan gardas ama?Sakin Turkiye ile Kuzey Gibris'i garistirmayasin haa.
  • suleyman londura ince  NY - 15.03.2013 suleyman londura; memleket patliyor, koyacak yer kalmamis, depolar dasmis agzina kadar:)
  • Bir ara da Bilisim le geliyordu suleyman  londura - 15.03.2013 gelecek bir ara da bilisimle geliyordu galiba vazgectiniz ondan simdi turizm le getiriyorsunuz galiba ? once gecen haziranda gelip gordugumuz o sokaklarda kasanbalar arası yollardaki copleri pisligi sonra lefkosada girnede sokaklardan fiskiran ve denize akan lagimlarinizi bi halledin da oyle acin bu konulari bari.
  • Salih  Magusa - 15.03.2013 Ali Bey sizin bu yil ki ucak biletlerinin fiyatlarindan haberiniz yok galiba.Tabi siz bizden daha iyi bilirsiniz ki turistden turistefarklar vardir.Bu ulkeye her gireni turist sayma mentalitesinden kurtulmamiz lazim.

:

:

:

: