Lefkoşa’yı Yaşayanlara Müjde!

Belediyeler çöp toplardı eskiden, ne iyi ki şimdi geliştiler, Siyasi rant toplarlar artık. Hizmet verirlerdi eskiden şehirlerde yaşayanlara, şimdi yeni fonksiyonları var. Siyasi partilere kontenjan verirler, taşeronlara iş, finans kuruluşlarına faiz, daha neler neler…
Belediyeler çöp toplardı eskiden, ne iyi ki şimdi geliştiler, Siyasi rant toplarlar artık. Hizmet verirlerdi eskiden şehirlerde yaşayanlara, şimdi yeni fonksiyonları var. Siyasi partilere kontenjan verirler, taşeronlara iş, finans kuruluşlarına faiz, daha neler neler…

Hemşehrilerine tiyatro, kültür hizmetleri götürürdü eski belediyeler, hem de en dar gelirli şehirlilerin de yararlanabileceği bedele. Yok artık öyle bolluk. Liberallik var, sürdürebilirlik var, ekonomik akılları var artık belediyelerin.

Belediyelerin mal varlıklarını Başkan’ a ve Meclis Üyelerine seçim kazandıracak kişi ve kuruluşların bedelsiz kullanıma verirler. Öyle ya meclis üyeleri başkan, başkanlar milletvekili, bakan başbakan olacak. Belediye kaynakları da tam bu amaçlara amade! Belediyenin hizmetleri öyle her şehirli için boşuna harcanmaz artık. Belli kriterler var. Bir taraftan oylar gelecek, delegeler destek verecek, büyük abiler, yüksek kapılar rıza gösterecek. Bütün bunları sağlamak için belediyecilik menfaat dağıtımını iyi ve hesaplı yapmayı gerektirmez mi?

Dar gelirlilere destekler, esnafa ve zanatkara imkan yaratma, sanatı ve sanatçıyı destekleme gibi hem zaman hem kaynak kayıplarına tahammülü yok artık ’yeni tip belediyelerin’. Parklar yapılacakmış, caddeler aydınlatılacakmış, sergiler organize edilecekmiş, sokaklar yaşanılacak alanlara dönüştürülecekmiş bunlar hep engel. Kaldırımları etkin olarak mağaza genişletmeye, çift şeritli yolları araç park yerine, yeşil alanları da herkesin keyfi işgaline verip belediyeciliği geliştiriyor şimdikiler.

Bir de üretimlerine etkinlik katmanın yollarını artık belediyeler keşfetmiş. Tüm insanlık ve çalışma yasalarını gözardı edebilen anlaşmalı ve öncelikli taşeronlar belediyelere hizmet satıyorlar. Çöpleri istedikleri derelere boşaltırken, sivrisinekleri, arıları, böcekleri, kuşları toptan zehirleyerek, altyapıda yaratıcı yeni yöntemleri ile kazan kazan paylaşımında belediye ve taşeron.

Finans alanında ise belediyeler çoktan kendilerini aşmışlar. Milyonlarca liraları yüksek faizlerle alıp…. yazmam sonrasını, siz de yazmayın. Mahkemeler, sayıştaylar, danıştaylar, kamu mali denetçileri yazsın!
İşi gücü Lefkoşa olan, Lefkoşa için en iyi olan, kadri kıymeti bilinen, geliyor olan Başkan zaten bu yeni ve gelişmiş belediyecilik için biçilmiş kaftanım ben diyor; başka birşey demiyor! Eee, daha ne desin aday, KKTC’de geçer akçe belediye başkanlığı artık bu ‘yeni model başkanlar’.

Hamitköy’den Küçükkaymaklı’ya hizmet bekleyen dar gelirli vatandaş, Dereboyu’ndan Metehan’a düzen bekleyen Lefkoşalı, Surlariçindeki iş sahalarına ilgi bekleyen esnaf, Çağlayan’da, Köşklüçiftlik’te, Ledra’da yasemin kokularını, cezzarları, dildamakları, defneleri arayan vatandaşlar, spor, eğlence, dinlence alanları arayanlar, bisikletliler, sanatcılar, araç sürücüleri, seyyar satıcılar, toplu taşıma kullananlar gün bugün, elinizi çabuk tutun başkana destek beyan etme ve söz dinletme günü! Eminim size turuncu, yeşil, kırmızı, mavi, beyaz mor gülücükler dağıtarak, suya sabuna dokunmadan, kimseyi kırmadan her isteğe uygundur mühürü verecekler.

Yarın çok geç olacak, çünkü başkan seçilince yukardaki ‘yeni belediyecilik’ uygulamalarından ne Lefkoşa’ya ne de Lefkoşa’yı Yaşayanlara zamanı kalmayacak!
Bu haber 448 defa okunmuştur

:

:

:

: