Eurogroup kapılarını yeni önerilere kapattı

Güney Kıbrıs’taki gelişmeleri izleyen ve gece geç saatlere kadar Güney’in niyetinin ne olduğuna açıklık getirmesini bekleyen Brüksel’deki AB ve diplomatik çevrelerde, (Güney) Lefkoşa’nın uygulamaları konusunda öfke, hoşnutsuzluk ve şaşkınlık hakimdi.
VangelisAreteos-Politis Gazetesi (Brüksel)

Güney Kıbrıs’taki gelişmeleri izleyen ve gece geç saatlere kadar Güney’in niyetinin ne olduğuna açıklık getirmesini bekleyen Brüksel’deki AB ve diplomatik çevrelerde, (Güney) Lefkoşa’nın uygulamaları konusunda öfke, hoşnutsuzluk ve şaşkınlık hakimdi.

Maliye Bakanlarının geçtiğimiz akşam telekonferans yoluyla olağanüstü görüşme gerçekleştirmeleri ve Avrupa Merkez Bankasının AB ve IMF’den borçlanma konusuna Pazartesine kadar bir çözüm bulunmazsa, Bankanın likidite desteğine son vereceği yönünde açıklaması,Güney Kıbrıs’a yönelik son ültimatom olarak yorumlandı.

Anlaşmaya varılanlar

Avrupalı kaynakların ‘Politis’ gazetesine yaptıkları açıklamaya göre Avrupalı ortaklar, hali hazırda (Güney) Lefkoşa’ya yapılmış olan öneriden özlü bir şekilde sapmaya istekli değildirler.

Aynı kaynaklar, Eurogroup’un, daha önce belirlediği parametrelere saygı çerçevesinde, uyum programı ile ilgili müzakerelere devam etmeye hazır olduğuna ilişkin açıklamasına atıfta bulundular. Yani Eurogroup’un aslında kapılarını (Güney) Lefkoşa’ya kapattığı ve ondan, Cuma’yı Cumartesine bağlayan gece karar verilmiş olan noktaların felsefesi zemininde bir öneri üzerinde çalışmasını istediğini vurgu yaptılar.

Açıklamada, (Güney) Lefkoşa’ya çağrı yapılarak, Troyka’nın değerlendirme yapması amacıyla, ivedi bir şekilde kapsamlı bir çözüm önerisi sunması istendi.

Mevduatlarda kesinti ile çözüm

Tüm gelişmeleri tanık olan kaynaklar, (Güney) Lefkoşa’nın yalnızca teknik ve ekonomik açıdan yaşayabilir değil, aynı zamanda ortaklar tarafından siyasi açıdan kabul edilebilir kapsamlı bir öneri sunması gerektiğini ifade ederek, 100 bin Euro’nun üstündeki mevduatlara ‘kesinti’ yapılmasını içeren bir çözümün siyasi açıdan kabul edilebilir olacağını kaydettiler.

Aynı kaynaklara göre gerçekte 100 bin Euro’nun üstündeki mevduatlara yüzde 10’un üzerinde vergi uygulanması durumu koşul olarak, Eurozone’daki birçok ortak tarafından az görüldü.

Tüm bankacılık sektöründe 100 bin Euro’nun üzerindeki mevduatlara ‘kesinti’ yapılmasından kaçınmak amacıyla, (Güney) Lefkoşa’nın Laiki bankasını tasfiye etme tercihi Brüksel’e iletildi. Ancak dün gece (geçtiğimiz gece) geç saatlere kadar öyle görülüyordu ki, bunun ortaklar tarafından kabul edilmesi çok zor bir tercihtir.

AB, Yardım Fonu da dahil Lefkoşa’nın üzerinde çalıştığı alternatif çözümlerin ‘patchwork’ olduğundan söz etti ve bu konuda çok çekinceli davrandı.

Brüksel’deki yetkililer (Güney) Lefkoşa’daki gecikmeden ve oluşan kararsızlıktan duydukları hoşnutsuzluğu, aynı zamanda Kıbrıs’taki siyasi elitin mevcut krizi yönetme şeklinden duydukları şaşkınlığı gizlemediler.

AB içindeki üst düzey yetkililer önümüzdeki günlerde (Güney) Lefkoşa’nın hareketlerinden yoğun kaygı duyduklarını ifade ediyorlar. Brüksel ‘Anastasiadis’ın ulusa sesleniş konuşması ile Mecliste yasa tasarısına ret oyu verilmesi arasında geçen zamanda neler oldu?’ sorusunu soruyor.

Bu haber 401 defa okunmuştur
  • sorarim size sorar   - 23.03.2013 Anastasiadis’ın ulusa sesleniş konuşması ile Mecliste yasa tasarısına ret oyu verilmesi arasında geçen zamanda neler oldu?

:

:

:

: