Afrodit’in Ateşi

Güney’e ateş düştü, ekonomik kriz dalga dalga değil alev alev yayılıyor. Batı’nın da sırtını sıvazladığı Başkan Anastasiadis, Kıbrıs Rum toplumunun 3 esas ayağının desteğini alarak Başkanlığının ilk rolünü oynuyor.
Güney’e ateş düştü, ekonomik kriz dalga dalga değil alev alev yayılıyor. Batı’nın da sırtını sıvazladığı Başkan Anastasiadis, Kıbrıs Rum toplumunun 3 esas ayağının desteğini alarak Başkanlığının ilk rolünü oynuyor. Bu 3 ayak; kilise, eski muharipler, büyük sermaye, hepsi için krizden çıkmanın tek yönü sıcak para takviyesi.

Avro bölgesindeki Kıbrıs aylardır mali iyileştirme programlarında radikal kararlar almadığı için Troikanın kapısında bekletildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Avrupa Birliği teamüllerine uygun davranan Anastiadis kazandı ve ‘oyun başladı’.

Başkan Anastiadis bankaları (büyük sermaye) kurtarabilmek için kesintiler kararını, eski muharipleri onurlandırmak için Kıbrıs sorununda görüşmelere ‘zamanı gelince ve işlerine gelmeyen eski ön anlaşmaları da yeniden sorgulayarak’ başlanacağını duyurmakla işe başladı.

Kilise de, mal varlıklarını krizi atlatmak amacı ile ipotek edebileceğini duyurarak ilk perdeye katıldı.
Meclisin tasarruflara kesinti kararını reddetmesi de ilk perdenin gerilim aksesuarı.

16 milyar avroluk ilk kurtarma paketine 10 milyarlık Troika desteği tehlikede ama Rum Ekonomi Bakanı hemen Rusya ya uçtu. Bir eli boş dönerken diğer elindekini sakladı. Rusya herşeyi istiyormuş. Hava üssü ,deniz üssü ve Afroditin Ateşini! .

Kremlinin yüksek odalarında alçak sesle konuşulanlar arasında Güneydeki Rus Avrolarını traşlamadan dahalarını eklemek için Rum yönetiminden deniz dibindeki gaz yataklarının anahtarını istemişler…, Nasıl olsa doğalgaz Rusların işi. Zaten Ruslar olmazsa Avrupa’da kimse Afroditin Ateşine güvenip ‘yanmak’ isteyemez, olur ya doğalgazın daha ne geleceği yol belli ne de kimlerin getireceği.

Güneydeki kriz alev alev büyürken Rumların sağı solu belli olmaz!
Ekonomi Bakanları Sarris hem tecrübeli hem de cin gibi, giderler Ruslarla bir şekil de anlaşırlar Avrupayı iyice Rus doğalgazı kıskacına alırlar endişesi Merkel’in sabrını taşırdı.
Bu satırları yazarken tüm siyasi parti başkanlarını da biraraya toplayan Anastiadis oyunun birinci perdesinin son sahnesinde birinci el kartlarını oynamış kimin elini görüp ne kadar artıracağını, kimin paro, kimin pas deyeceğini bekleyen poker oyuncusu.

İkinci perdede herşey olabilir, Rum Temsilciler Meclisi yeni bir tasarruf paketi ile Troiyka’ya Rusları Akdenizde konuçlandıran beceriksizler utancını engelleyeği bir fırsat verir. Rumlar doğal gaz işbirliği karşılığı 10 milyar ya da fazlasını alır, bankalar kurtulur çarklar döner. Önü kesilen Ruslar da doğalgazın Avrupa’da satılabilmesi için ciddi bir pay alırlar Afrodit’ten

Veya Rus Ruleti pokerden daha baskın çıkar. Rusya, deniz üssü hava üssü yerine adaya yerleştireceği ‘koruma şirketleri’ ile yetinir, borçlu Rum banka ve kurumlarını himayesine alır, Afroditin Ateşini Avrupaya taşımayı örgütler. Zaten Hrisofyas Rusya’ya Güneydeki Rus muhaliflerin paralarını iade etmeyi reddettiğinden beri bu doğalgazı suçluyordu Ruslar; Doğalgaz Rumları şımartıyor diye.
Kimbilir belki de oyunun senaryosunu yıllardır hazırlayan ve yazanlar başka ‘ beklenmedik gelişmeler’ döşer ikinci perdeye ve son perdeye. Ama bu gelişmeleri anlatmak olan biteni heyecanla izleyenlere saygısızlık olur. Yazmayacağım, açık ağızla izledikleri oyundaki bütün heyecanı esirgemeyeceğim.

Sahi bizim KKTC siyaset dünyası bu oyunda nerede? Bu oyunda rolleri var mı?, izleyici miler?, oyuncu mu?, set görevlisi miler yoksa yer gösterici mi?
Ah Afrodit ah, aşk tanrıçası sen, ateşle niye oynuyorsun, bak gör, sonunda Afroditin Ateşi, Afroditin çocuklarını yakacak.
Bu haber 761 defa okunmuştur
  • Haklısınız Can  Antalya - 30.03.2013 Görüşlerinize katılıyorum
  • Hamburgerci abuzer   - 27.03.2013 Af edersiniz yoksa siz RRRRRODİTTT misiniz
  • A.B ex londoner  girne - 27.03.2013 rumlar ab.ye annan planını onaylayacaklarını taahhut etmişti.ama ab.ye girişlerii garanti altına aldıktan sonra fikir değiştirdiler..bu durum ab.nin hoşuna gitmedi.işte şimdi rumlar onun cezasını çekiyorlar!!!!!! AB.İNTİKAMI!1!!
  • mitolojist   - 27.03.2013 Afrodit çift cinsiyetliydi.Mitolojide sadece kadın olarak tasvir edilir
  •    - 27.03.2013 AB,ABD'den aldigi direktifle hareket etmistir.Yani esas dert ekonomi degil,bilakis siyasidir.Ekonomi degildir cunku AB istedigi zaman bir gecede minik Rum tarafinin borclarini dahi silebilirdi.ABD,halen kizgin bir tavada can derdine dusen Ortadogu ve Yakindogudaki bazi devletlerin isini bitirmek icin oncelikle Rusya'nin bolgemizdeki ekonomik gucunu kirma pesindedir.Bunu da minik Rum ekonomisini tarumar ederek basariya cevirmistir.Rumlarin ise ekonomik olarak sifir olduklari ortaya cikmistir.Bu onlara sanirim iyi bir ders oldu.
  • necat bilge  lefke - 27.03.2013 Rumların içindeki durum ve diğer ülkelerin tesirini iyi izah ettiniz de KKTC ye ne gelecek bu doğal gazdan anlamadık
  • süper kadriye bayraktar  lefkoşa - 25.03.2013 Mustafa bey yüreğinize kaleminize sağlık. tam anlamıyla süper bir yazı. ve biizmkilerin nerde olduğunu düşünmeyin onlar nasıl bir saatli bombanın üstünde oturduklarını bu bomba patlasa bile farkına varmayacaklar rumlar yada başka birileri bize bomba attı be gavole diyecekler. tek dert lingri oynamak bozmayın oyunu oynasınlar.

:

:

:

: