Medya aşk işidir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yayın Yüksek Kurulu (YYK) Başkanı Olgun Üstün, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “KKTC’de Radyo TV Yayıncılığının Denetimi” başlıklı söyleşi kapsamında DAÜ’lü iletişimcilerle bir araya geldi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yayın Yüksek Kurulu (YYK) Başkanı Olgun Üstün, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “KKTC’de Radyo TV Yayıncılığının Denetimi” başlıklı söyleşi kapsamında DAÜ’lü iletişimcilerle bir araya geldi. İletişim Fakültesi Yeşil Salon’da gerçekleştirilen söyleşiye öğretim üyeleri ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.Yayın Yüksek Kurulu’nun KKTC’de sürdürdüğü faaliyetler hakkında genç iletişimcilere bilgiler veren Olgun Üstün, öncelikli olarak medya işinin bir aşk işi olduğunun altını çizdi. Alaylı olarak televizyonculuğa başladığını söyleyen Olgun Üstün, yaptığı mesleğe duyduğu aşkı şöyle anlattı: “Bu meslekte alaylıyım. İletişim Fakültesi mezunu değilim ama konuyla yakinen ilgiliyim. Yayın Yüksek Kurulu Başkanı olmasam, bir televizyon kanalında haber okur, program yapardım. Çünkü bu mesleğe aşığım. Bu işte çalışabilmeniz için aşık olmanız lazım. Çok zor bir meslek. Herkes keyif çatarken siz fotoğraf makinesi boynunuzda, kamera omuzunuzda haber peşinde olacaksınız. Heyecansız bu iş olmaz.”

“YYK SADECE DENETLEME YAPMIYOR”
YYK’nın Türkiye’deki Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile aynı görevi yaptığını belirten Üstün, bütün demokratik ülkelerde böyle kurumların olduğunu söyledi. “Ne kadar demokratik olunsa da yayınları bir disiplin altına almak gerekiyor. Kimse ağzına ne gelirse söyleyemez. Kişilik haklarına saygılı olmak lazım” diyen Üstün, 1997 yılında faaliyete geçen YYK’nın Ulusal Birlik Partisi’nden 5, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden 3 ve cumhurbaşkanı tarafından belirlenen 1 üye ile toplamda 9 üyeden oluştuğunu ifade etti. YYK’nın sadece denetleyici bir kurul olmadığına işaret eden Üstün, “Kurumumuz aynı zamanda görsel ve işitsel medyanın alanını düzenleme ve geliştirme sorumluluklarına sahiptir. Yayın kuruluşlarının ithal ettiği yayın cihazlarına gümrük alınmaması, TAK aboneliğine ücret ödenmemesi, elektrik ödemelerine indirim yapılması ve YYK’ya ödenen reklam payı oranlarının düşürülmesi gibi yayıncıların lehine olan ve başarıyla sonuçlanan girişimlerimiz oldu” dedi.

“YYK, UYDU YAYINLARIYLA İLGİLENMİYOR”
YYK’nın frekans tahsisi yapmak, yayın lisansı vermek ve yasada bulunan 24 yayın ilkesinin ilgili kurumlarca ihlâl edildiği durumlarda gerekli işlemleri yapmak gibi yetki ve sorumluluklarının olduğunu kaydeden Olgun Üstün, kendilerine ulaşan her türlü şikayeti dikkate aldıklarını belirtti.“Kurumumuzdan karasal yayın izni almış kurumların denetimiyle ilgileniyoruz. Uydu üzerinden ülkemize yapılan yayınlar görev sahamızın dışındadır. Bunu yeni oluşan Bilişim Teknolojileri Kurumu yapacaktır, fakat henüz yapamıyor” diye konuştu.

“CEZALAR KKTC’DE ÇOK DÜŞÜK”
Yayın ihlâli durumunda ilk olarak kurumlara yazılı ihtar yapıldığını belirten Olgun Üstün, aynı ihlâlin ikinci kez tekrarı durumunda 2 bin lira, üçüncü ihlâlde 5 bin lira para cezasına çarptırıldığını söyledi. İhlâller devam ederse konuyu mahkemeye taşıdıklarını, ancak altıncı ihlâlden sonra yayın lisansının iptali yoluna gidildiğini belirten Olgun Üstün, “Türkiye’de cezalar çok yüksek. 300-400 bin lirayı, hatta milyonları bulan cezalar veriliyor” dedi. YYK’nın gelir bütçesini oluşturan kaynaklara da açıklık getiren Üstün, yayıncı kuruluşun reklam gelirinin yüzde 3’lük kısmının, lisans ve kanal kira ücretlerinin, bununla birlikte kurumlara kesilen para cezalarının YYK’nın bütçesini oluşturduğunu söyledi.

“MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİNİ MÜFREDATLARA KOYDURDUK”
Uluslararası alanda en yakın ilişkilerinin Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile olduğunu ifade eden Üstün, RTÜK ile YYK’nın ilişkisini ağabey-kardeş ilişkisine benzeterek, “RTÜK bir telefon kadar uzağımızda. Birçok konuda birlikte çalışıyoruz. İlişkimiz ağabey-kardeş ilişkisi gibi” dedi. Medya okuryazarlığı dersinin Türkiye’de ilk ve orta dereceli okul müfredatlarına girdiğini aktaran Üstün, YYK olarak aynı dersin KKTC’deki orta dereceli okulların müfredatına girmesinde katkı sağladıklarını, dolayısıyla iletişim fakültesi öğrencilerine yeni iş alanı açtıklarını belirtti.

“ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELİYOR”
Bir soru üzerine, Alo 178 Şikayet Hattı’na daha çok kişilik haklarının ihlâliyle ilgili şikayetler geldiğini söyleyen YYK Başkanı Olgun Üstün, bu hat dışında, sosyal medyada dile getirilen veya e-posta yoluyla gelen her türlü şikayeti de değerlendirdiklerini belirtti.
Bu haber 83 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER