Şimdi iş zamanı

Lefkoşa’da yeni belediye başkanını belirlemek için yapılan seçimler tamamlandı. Adaylardan Kadri Fellahoğlu Lefkoşa Türk Belediyesinin yeni başkanı oldu.

,Lefkoşa’da yeni belediye başkanını belirlemek için yapılan seçimler tamamlandı. Adaylardan Kadri Fellahoğlu Lefkoşa Türk Belediyesinin yeni başkanı oldu.

Peki şimdi ne olacak? Yeni başkandan beklentiler ne? Başarılı bir belediye başkanı nasıl olmalı hangi dengeleri gözetmeli? Seçim öncesinde verilen sözler tutulacak mı? Bunlara benzer onlarca soru hemen her Lefkoşa sakinin kafasında oluşmuş durumda.
Peki şimdi ne olacak sorusunun cevabı oldukça basit. Yeni seçilen her başkana ne oluyorsa Fellahoğlu’na da o olacak. Tebrik ziyaretlerinin ardı arkası kesilmeyecek. Tokalaşıp kafa tokuştururken; Sayın başkan oğlum işsiz unutma ha! Kadri bey kızım işsiz unutma! Başkan aylardır işsizim bana ne olur bir iş!... Şeklinde uzayan ardı arkası kesilmeyen iş talepleri gelecek. Çiçeği burnunda başkan, bu talepler karşısında kısa bir şaşkınlık yaşayacak. Belki de bu taleplerden öyle bunalacak ki gazetelere ve televizyonlara “Belediye ye personel alımı yapılmayacak” diye ilanlar verecek.

Yeni başkandan beklentilere gelince... Bu sorunun cevabı oldukça geniş olmakla birlikte ana hatlarıyla sıralayacak olursak; Temiz bir şehir, Lefkoşa’ya yakışır çağdaş bir şehirleşme, kentsel dönüşüm alanında gösterişten uzak bir yaklaşım, insan onuruna yakışır bir ulaşım, vatandaşa işkence haline dönüşen ve bir çok insana haksız park cezaları yağdıran belediye görevlilerine çeki düzen vermek, vatandaşı rahatlatacak park alanlarının hayata geçirilmesidir. Bütün bunları yapabilmek için yolsuzluk yapanlara göz yumulmaması birincil önemdedir. Yeni başkan Halkla iletişim, ilişki noktasında anlayış değişikliğine gitmeli, vatandaşın efendisi gibi davranan değil vatandaşa hizmet eden bir ruh haliyle hareket etmeli ve çalışanları bu çerçeveye çekebilmelidir.

Başarılı bir belediye başkanı nasıl olur, hangi dengeleri gözetir?... Öncelikle enkaz aldık diye şikayetlenmekten uzak durmalı, imkansızlıkların varlığını kendisine kalkan etmemeli, varolanı düzeltmek, korumaktan çok nasıl daha ileriye taşırım diye düşünmeli, verdiği sözleri kime verdiğine bakılmaksızın yerine getirmeli, devlet kurumları arasındaki ilişkileri en üst düzeye çıkarmalı, sadece kendisine oy verenlerin değil bütün toplumun belediye başkanı olduğunu unutmamalı, çıkarcılarla, karanlık adamlarla, karanlık ilişkilere girmemeli, belediyenin kendisine emanet olduğunu sürekli hatırlamalı, toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerde iştirak etmeli, vatandaşlar arasında ayrım yapmamalıdır.

Bir belediye başkanının kapısı halka kapalı olmamalı, belediye hizmetlerinin en son teknolojik gelişmleri kullanarak verilmesini sağlamalı, vatandaşı ne için olursa olsun asla kuyrukta bekletmemeli, hantal, kemikleşmiş yapıda direnenlere karşı cesur ve kararlı olmalıdır.
Bir belediye başkanı kişisel amaçlar peşinde koşmamalı, şehrin ve halkın yaşam standardının kendi ellerinde olduğunu unutmamalı, seçilirken vaat ettiklerini, koltuğa oturduktan sonra unutmamalı, halka, “bu başkanda yalancı çıktı” dedirtmemeli, yaptığı bütün işleri ortak akılla ele almalı, ben en iyisini bilirim yanılgısına kapılmamalıdır.

Seçilene kadar yapılan yanlışları tenkit etttiğini, şimdi ise iş yapma zamanı olduğunu aklından hiç çıkarmamalıdır. Dünyada yaygın olarak kullanılan “Bir politikacı gelecek seçimi, bir devlet adamı ise gelecek kuşakları düşünür” sözünü hergün kendisine tekrar etmelidir.
Başkan, kendisi hakkında yapılan eleştirileri ciddiye almalı, eleştirene kızmaktan çok, süratle eleştirilen konuyu düzeltme yolunu tercih etmelidir.

Bu çerçevede görev ifa eden bir belediye başkanını halk omuzlarından indirmeyecek, seçimlerde özel bir gayret göstermesine gerek kalmayacaktır.
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı seçilen Kadri Fellahoğlu’nu tebrik ediyor, başarılı hizmetlere imza atmasını diliyoruz.
Bu haber 2890 defa okunmuştur
  • Başarması zor Aristo  Girne - 08.04.2013 Bu kadar büyük sorunların olduğu belediyede, muhalefetteki bir partinin belediye başkanın başarması oldukça zor. Enkazın altında kalacak gibi görünüyor. Bşarırsa gerçekten kutlamak lazım.

:

:

:

: