Hayallerin ülkesi Türkiye

Avrupa ülkelerinde birbiri ardına patlak veren ekonomik kriz her geçen gün derinleşmeye, ortaya çıktığı coğrafyalarda derin ve sosyal yaralar açmaya devam ediyor.

Avrupa ülkelerinde birbiri ardına patlak veren ekonomik kriz her geçen gün derinleşmeye, ortaya çıktığı coğrafyalarda derin ve sosyal yaralar açmaya devam ediyor.

Bugün Avrupa Birliği olarak tanımlanan bölgede işsiz sayısı 20 milyona dayanmış durumda...
Krizin dayanılmaz etkilerine maruz kalan ülkeler çeşitli çözüm yolları aramaya devam ediyor...
Daha bir kaç gün önce Güney Kıbrıs’ta bir kişi Kilise merdivenlerinde açlıktan bayıldı. Yine bir kaç gün önce, Bulgaristan’da hüküm süren krizden kurtulmak için bütün ibadethanelerde dualar edildi...
Bu iki olay bile yaşanan krizin derinliğini, insan yaşamını nasıl tehdit ettiğini, iktidarların içerisine düştüğü çaresizliği anlamak için yeterli...
Diğer Avrupa ülkelerinde ki durum Güney Kıbrıs’taki durumdan farklı değil... Artan intihar vakalarıyla, yaşanan aile dramlarıyla, iflas eden işadamlarıyla, halka dayatılan kemer sıkma politikalarıyla halk inim inim inliyor. Tırmanan yabancı düşmanlığı ve milliyetçilikle toplumlar gerilmeye, çok daha büyük kargaşa ve tehlikeye doğru hızla ilerlemeye devam ediyor...

Bugün Avrupa, bir zamanlar bir çok ülke insanın imrendiği yer olmaktan çok uzak...
Son açıklanan verilere göre Yunanistan ve İspanya’da işsizlik yüzde 30’lara doğru tırmanıyor... Almanya’da 2,5 milyon olan işsiz saysı, Fransa’da 3,5 milyonu buluyor. Türkiye’de işsizlik oranı son açıklanan verilere göre yüzde 8,5...
Tek başına bu rakamlar bile Türkiye’nin kısa sürede ne kadar yol kat ettiğini göstermeye yeterlidir...
Güçlenmesi, istikrar içerisinde olmasıyla her Kıbrıslı Türkün gurur ve mutluluk duyduğu Türkiye Cumhuriyeti, dünyada hüküm süren karmaşa ve kaosa rağmen, Rumların eseri Kıbrıs sorunu başta olmak üzere onlarca sorunun çözümü yönünde samimi ve fedakarane adımlar atmış, ancak emelleri farklı olan, uzlaşma niyeti taşımayan muhataplarından aynı karşılığı görememiştir...

Bütün karşı çalışmalara, ayağına vurulmak istenen prangalara rağmen IMF’ye borcunu sıfırlayan Anavatan Türkiye, bir yandan Afrika’da, Asya’da, Latin Amerika ülkelerinde yılların ihmaliyle kopma noktasına gelen tarihi bağlarını her geçen gün güçlendirmeye gayret ederken, diğer yandan bir çok ülkeye karşılıksız çeşitli, ciddi destekler vermeye, sıkıntıya düşen ülkelerin yardımına bir görev ve sorumluluk bilinciyle herkesten önce koşmaya devam etmektedir...

Türkiye hükümeti, bugünkü duruma gelebilmek için defalarca sistemi reforma tabi tutarak sistemin hantallaşmasını önlemiş, böylece değişen şartlara ekonomik ve siyasî sistemin anında entegre olmasını sağlamıştır. Hızlı değişen şartlara hızlı uyum Türkiye ile çevresindeki ülkelerin arasında anlayış farkının uçurum seviyesine gelmesine neden olmuştur. Bu durum komşularla sorun doğuracak potansiyale sahip olması nedeniyle, ivedilikle önleyici çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmaları Anavatan hükümetinin yürüttüğüne olan inacımız tamdır.

Önümüzdeki kısa süre içerisinde Anavatan, kendi içerisinde barış ve kardeşlik ortamını sağlamlaştırırsa, işsizlik rakamlarının hızla düşeceği, ekonomik göstergelerin mükemmelleşeceği, dış politikada hedeflerine daha rahat ulaşacağı muhakkaktır.

Biz yarının Türkiye’sinin herkesin hayallerini süsleyen ülke olacağından şüphe duymuyoruz...
Bu haber 3611 defa okunmuştur
 • İbrahim londra adamın yazısını oku Mehmet  Girne - 12.04.2013 İbraam adamın yazısını okuda yorum yap. Avrupanın en güçlü ülkelerinden örenk veriyor adam. yukardan alıntı alsana: Son açıklanan verilere göre Yunanistan ve İspanya’da işsizlik yüzde 30’lara doğru tırmanıyor... Almanya’da 2,5 milyon olan işsiz saysı, Fransa’da 3,5 milyonu buluyor. Türkiye’de işsizlik oranı son açıklanan verilere göre yüzde 8,5... Tek başına bu rakamlar bile Türkiye’nin kısa sürede ne kadar yol kat ettiğini göstermeye yeterlidir... iyi oku. Türkiye burda anlatılandan daha iyi durumda. İnsana saygılı bir kamu anlayışı hızla yükseliyor. Yakında yeni kimlik uygulaması geçtiğinde ordan burdan evrak toplama işi tamamen kalkacak. Bencede süreç iyi yönetilmeye devam ederse Türkiye hayallerin ÜLkesi. Çünkü benim ülkem.:)) Sizde aynı içtenlikle benim ülkem dediğinizde olayı anlarsınız. Yazmayım diyorum yorum falan, beni mecbur ediyorsunuz.
 • Isimsiz ince  NY - 12.04.2013 Ben sahsen aranizda bir fark goremiyorum. Aranizdaki fark sen guzel yorumluyorsun biraz kafalisin onlar kafasiz. Sen yapmis oldugun assagilayici iyi ile kotuyu ayirt edemeyen yorumlarin ile durumu esitliyorsun. Cok bilmek onemli degildir. Onemli olan o bilgeligi faydali bir sekilde kullanabilmektir. Tabi ki bilgelik ve baglantilik seninde yaptigin gibi kotuluk tohumlari ekilerek te kullanilabiliyor. Bunu dunyada ilk yapan ile son yapan sen olmayacaksin. Duygulari cok gelismis ama mantigi yeteri kadar kullanamayan insanlarda senin yorumlar ters tepkiden ve nefreti koruklemekten baska bir ise yaramaz kanisindayim. Bilge insanlar zayiflarin zayifliklarini daha kolay analiz edip bu zayifliklari daha kolay anlayip zayifliklari azaltabilirler. Yoksa dunyada doktorlara gerek olmazdi. Bilgelik buyuk sorumluluk gerektiriren bir olgunluktur. Olgunluk bilgelikten degil, bilgeyi dogru yoldan kullanmaktan gecer. Umarim birgun yazdiklarini okur ve onlari analiz edersin
 •    - 12.04.2013 Dun Adana'da Alevilerin yasadigi mahallelerdeki is ve ev adreslerine Turkce-Arapca bildiriler dagitildi.Dagitanlar Esad karsiti Sunni ve bildirilerinde sunlar yazili: 'Sizin yakinda tumunuzun de kafasini kesecegiz!' Evet Ince ny,BOLUCULUGU BEN NI YAPIYORMUSUM? Unutma ki senin Kibris'taki atalarin da Alevidir.Buraya surgune gonderilmislerdi.Bu kin iste gordugun gibi halen hem KKTC'de ve TC'de devam etmektedir.Aldigin egitim maalesef yeterli olmuyor.Kibrisliturkler arasinda Ali isminin niye bu kadar cok kullanildigini bildigini sanmistim. Ben madalya istemiyorum.Sadece dogrulara degindigim icin bir tesekkur et,yeter!
 •    - 12.04.2013 Benim boluculuk isleriyle hic alakam yoktur.Bu islerden anlamam.Anladigim nokta ,bazi kisilerin kasten yalan ve yanlis yorumlar yapip vatandasin beynini yikayarak gercekleri saklamaya calistiklari bu densiz politikalrini curutmektir.Yalan yazmasinlar,ben de dogrularla karsilik vermeyim.Mesele bu kadar basit.Buyutmeye degmez bile.Hicbir getirisi olmayan hayal dunyasini terketsinler.
 •    - 12.04.2013 Wonderful land.Yani guzel,harika ulke.Bir ulke sadece dogal guzellikleriyle anilmaz ki.Hayal ulkesi olabilmesi icin insanlarinin da barisci,hosgorulu,curumlerden uzak ve irkci olmamalari gerekir.Maalesef bunlarin tam aksi TC'de suruyle dolu.Bir ulke, ancak insanlari ve dogasiyle ortak bir guzellik yaratirsa gipta edilecek bir hayal ulkesi olur.Yoksa TC gibi degil!Al sana iste Iskenderun.He he heee!
 • ibrahim  londra - 11.04.2013 turkiyede issizlik yuzde 8.5 mus,yazanda inandi buna.milletin yarisi ac,aclik sinirinda,asgari ucret 760 tl.herhalde avrupa ulkelerinden,almanya,ingiltere,fransa,hollanda,belcika,isvec,isvicre,italya,ispanya ile mukayese etmiyordur,da,yunanistan ve bazi eski komonust ulkelerinin icine dustugu durumdan,turkiyeyi ovuyor.keske o dedigi gibi olsa ama oyle degil.
 • isimsiz ince  NY - 11.04.2013 O dedigine beyin yikama derler. Mantik ve duyguyu ayirt edemeyenenlere denk gelir nedense. Gecenlerde Amerikan daki bir TVde benzeri bir haber vardi. Varlikli bir kadin (Mormon) Inancindaki Mesih ile evlenecegini ruyasinda gorur. Kadinin parasini alirlar evini sattirirlar ve gece kuluplerinde satarlar. Uyusturucuya alistirirlar.Gelenle gidenle para icin ytirirlar hepside hayalinde ki meih'in gelmesi icin. Hepsi'de kisinin inanci kullanilarak ve beyni yikanarak yapildi. En son bir insafli biri mormon cikip kadina gercekleri anlatti kendini kullanan kisinin bir pislik oldugunu acikladi ve kadin inanmakta gucluk cekti. Mantik ve duygulari ayirmakta gucluk ceken insanlar icin hayat zor. Dini dili memleketi fark etmez. Sana burada daha yakininda olani yazardim ama ben bunu kisiligime ve kendime yakistirmiyorum o yuzden sen devam et. Ikinci madalyani Alperen gibi adresine gonderecem bolme islemini cok iyi yaptigindan dolayi afferim.
 • VATANDAS Lefkosa-Kumarhane yoneticisi ince  NY - 11.04.2013 Cok saygi duydgum bir arkadasim arkasinda bir cocuk birakarak kumar borcu yuzunden intihar etti, bir baskasi is yerini kaybetti. Kardesim yaz tatillerinde biriktirdigi cep okul harcligininin hepsini 16 yasinda Girne'nin merkezindeki kumarhanede hepsini kaybetti. Sizler ve kumarhane sahipleri ise maasiniza ve cebinize baktiniz. Intihar eden ve isyeri kaybeden yetiskindi ama ya 16 yasindaki bir cocugu siz nasil ve neye dayanarak kumarhaneye alirsiniz. Bunun neresi etik, ahlaki yada yasal? Siz bahsi gecen kumarhanede calimamis olabilirsiniz ama bunlar yasanan gercekler. Sosyal yikim. Saygilar.
 • İskenderunla ne alaka Mehmet  Lefkoşa - 11.04.2013 Ne alakası var şimdi iskenderunla bu konunun. Nasıl bağlantı kurdun biraz hayret, biraz ibret birazda şaşkınlık karşıladım. Adam büyüyen gelişen, masallar ülkesinin Türkiyesinden bahsediyor. Sen iskendrerunu karıştıracığına önüne bak ve açıkla düşüncelerini böyle masal ülkesi türkiye mi var, yoksa vatandaşları canından bezmiş bir türkiye mi. İskenderunu-şeyhı falan salla. konu bu değil. Anlıyonmu müstekbal dostum:))))
 •    - 11.04.2013 BOYYUUUUKKK VE ITIBARLI TURKIYE'NIN ISKENDERUN ILCESINDEN BIR MANZARA VERELIM.BES ALTI KISI BIR SAHSI KANDIRIP EVE GOTURUYORLAR.MASANIN ETRAFINA TOPLANIP OTURUYORLAR.SONRA ICERIYE SURIYE'DEN GELDIGI SOYLENEN IMAM KILIGINDA BIRI GIRIYOR.MASADAKILER BUNUN SEYH OLDUGUNU EVE GOTURDUKLERI SAHSA ACIKLAYIP TANITIYORLAR.GUYA SEYH CIN CAGIRIP DEGERLI HAZINELERIN YERLERINI OGRENIYORMUS.SEYHIN TELKIN VE DUALARIYLE CINI CAGIRMA SEANSI BASLADIGINDA SEYH DIYOR KI ,CININ BIR ISTEGI VARDIR.EVE ALINAN KISI MASAYA SU KADAR PARA VEYA ALTIN BIRAKMALIDIR KI BEN DE HAZINENIN NEREDE OLDUGUNU SOYLIYEYIM.SEYHE INANAN BU KISI DE CEBINDEKI TUM PARASINI MASAYA BIRAKIYOR.CUNKU YATIRMAZ ISE CIN TARAFINDAN CARPILACAGI SOYLENIP KORKUTULUR.EVET ISTE TC'DEKI BU SAHTEKARLARA INANANLARIN BIRI OLAN CHP'LI ESKI BIR MILLETVEKILI TAM BIR MILYON UCYUZBIN DOLARINI SAHTEKARLARA KAPTIRIR. ZAVALLI TC.KIMLER SENI IDARE EDIYORMUS MEGERSE.BIR DE BIZI IDARE EDECEKLERMIS.HE HE HEEEE!
 • Her şey yolunda deği Mehmet  Lefkoşa - 11.04.2013 Türkiye'de Terör sorunu çözülemeyecek bence. Bu sorunu çösmesine izin vermezler Türkiyenin. Çözülmesine izin verdiklerinde de Türkiye olmaz diye düşünüyorum. Hayal etmek için erken daha. Şimdi gerçeklere dönün ve Türkiyenin etrafını saran tehlişkelere dikkat edin. Yoksa bu günleri ararız. Bahçeliye kulak verin
 • İyice Araştır...! Vatandaş  lefkoşa - 11.04.2013 Nurullah misafirimiz yanıt.Siz Kumarhanelerin kaldırılmasını sadece 9ay kaldığınız kıbrısta gözlemliyerek öyle bir yargıya varmışsınız.Ben ilk kumarhane açıldı çalışmaya başladım vede 25sene gazino nun çeşitli kademelrinde yönetici olarak çalıştım.Emekli oldum.sadece bir kalemi vereyim aylık et alımımız 30 bin tl sıydı bunu padagonyadan ithal etmezdik.kıbrıslı kasaptan alırıdık.Meyva suyu vede süt mamüllerini koop tan temin ederdik.aylık 5 bin tl ydi.ÖZEL GÜNLERDE BU RAKKAMLAR İKİYE KATLANIRDI.bahsettigim rakkamlar 2000 senesinin gazinomda 305 kişi çalışır otelde ise 200 kişi.Gazinoların turizme vede piyasadaki tüketim döngüsüne çok büyük faydaları vardır.1980 senesinde bir büyük kafileyi getirmiştik 90 kişi magusaya bir hafta kumar oynadılar zenginler kulübü,magosa esnafı çiçrklerle bize teşekküre geldiler alışverişin boyutu okadar abartılıydı ki o zamanın maliyesi soruşturma açmıştıArkadaşım kumarhaneler kapanırsa.turizmciler işsizlikten halay çeker. İyice araştırın.Mantıklı olun.
 •    - 11.04.2013 o zaman neye binbir yoldan avrupa ulkelerine gitmek icin binbir yola bas vuruyor tc vatandasi bilen varsa soylesin
 • İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR KARASAKAL  ANKARA - 11.04.2013 SİZ HİÇ MERAK ETMEYİN SEVGİLİ KIBRISLI TÜRKİYE DOSTU GÜZEL İNSANLAR TÜRKİYEMİZ ANLATILDIĞINDAN DA BÜYÜK VE GÜÇLÜ VE İLERİSİ İÇİN ZATEN ŞÜPHEYE YER VERMEYECEK BAŞARI ADIMLARINI VE TOHUMLARINI ATTI SİZLERDE BİZİMLE AYNI GÜZEL GÜNLERİ MUTLU GÜNLERİ YAŞAYACAKSINIZ DAHA ÖNCE DE OLDUĞU GİBİ HİÇ MERAK ETMEYİN. AVRUPA VE AMERİKADA YAPILAN BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE TÜRKLERİN BÜYÜK EKONOMİK SIKINTILARDAN ÇIKABİLME BECERİSİNİN ALTINDA BİRLİK BERABERLİK DUYGUSU VE GÜÇLÜ AİLE BAĞLARI YATIYOR BU İNACI VE BİRLİĞİ YİTİRMEDİĞİMİZ SÜREECE BİZİ HİÇ KİMSE YIKAMAZ MERAK ETMETİN AMA TABİİ Kİ YÜRÜYEN KERVANIMIZA ARA SIRA HAVLAYAN ÜRÜYEN KÖPEKLER OLACAKTIR, OLMUŞTUR VE OLUYORDA AMA BU SONUCU DEĞİŞTİRMEZ SADECE BİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRİR ATALARIMIZINDA DEDİĞİ GİBİ 'İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR'
 •   kktc - 11.04.2013 biz yarının ve daha da yarınların turkıyesının herkesin hayallerini süsleyen gerceklestiren ,yardımına kosan,zengin yürekli ve zengin bir ülke olacagından süphe degil garanti duyuyoruz.eger onu cökertmek ısteyen dusmanları olmasaydı.!!!!!!!!!.......turkıye altın dır altın.o hayallerınızı süsleyenle beraber kıbrıs turkune hayat veren ve onları rumların öldurmesını engelleyen bir DEGERDİR....yaşa turkıyemız yaşa seni seviyoruz ve sana deger veriyoruz.cunku sen degerden de ötesin.zaten degerli olmasaydın ,düsmanın olurmuydu?degerli oldugun icin seni hep kıskanıyorlar........sevgiler.saygılar.
 •    - 11.04.2013 Kendiniz calip kendiniz oynuyorsunuz.Dogrulari yazmakla Turk dusmanlliginin ne ilgisi oldugunu da belirteceksiniz.TC'DE KORKUNC BIR CARI ACIK VARDIR.Dis kaynakli gelen paralarin cogunu Turk bankalari borc olarak almaktadir ve bu durum S&S Kredi derecelendirme kurulusu tarafindan cok riskli bulunmustur.Gelen sicak paranin bir kismi da Istanbul Borsasindadir ve bir gecede cekilip yurt disina gonderilebilir.Iste bu iki tehlikeli durum ortada iken ve TC ekonomisini istedigi anda cokertebilecek iken siz bize yalan dolan ve Vatan,Millet, Sakarya'dan bahsediyorsunuz.Amma da hayalcisiniz ha!
 •    - 11.04.2013 Isiniz gucunuz yalan dolan,lafazanlik,palavra ve insanlari aldatmak!Turkiye Rusya'dan sonra Avrupa Insan Haklari mahkemesinden en fazla ceza yiyen ulkedir.Rusya'yi Asya'da kabul edersek Turkiye sahte demokrasi,sahte adalet ve insan haklarini cigneme konusunda Avrupa sampiyonu olmustur.A.Gul'un esi bile TC'yi dava etmisti.Bu gercek ortada siritirken siz hala daha ilerleyen Turkiye'den bahsedip maskara oluyorsunuz.Bir ulke eger demokrasi ve insan haklarina saygili olursa gelismislige ulasir.Yoksa Kuzey Kore'nin ac insanlari dururken onlarin nukleer silahlara sahip olmasi halkina mutluluk ve refah vermiyor.Turkiye halen kalkinmamis bir ulkedir.CUNKU REFAH ESIT DAGITILMADIGI GIBI ULKEDE NE ADALET TAMDIR,NE TAM DEMOKRASI VARDIR VE NE DE INSAN HAKLARI.BU GERCEKLER TC'NIN NE KADAR KARANLIK BIR TABLO CIZMESINE YETER DE ARTAR BILE.NIYE KIBRISLITURKLER TC'YE DEGIL DE AB'YE YERLESIYOR KI?ANLAMADINIZSA ISTE YUKARIDA IZAH ETTIM.YEMEYIN BIZI YAHU!ISINIZ GUCUNUZ COCUKLARA MASAL ANLATMAKTIR!
 • nurullah  istanbul - 10.04.2013 sayın editör ben kıprısta dokuz ay kaldım ve şu anlamadım kıprıs gibi güzel bir ülke nicin kumarhaneleri kapatmaz ve inanıyorumki dokuz milyon tatile cıkan türkiye den kac bin insan kıprısa geliyor insanlar kıprısa tatile diyince ya kumara ya fuhuşa gidiyor diyorla ondan cekiniyorla ama kumarhaneler olmasın kıprıs şaha kalkar
 • Doğruları Yazmak Cesaret İster... şahan  Lefkoşa - 10.04.2013 Sayın Editör, istikrar abidesi Türkiye'de yapılanlar herkesin gözü önünde. Fakat nedense bu durumdan hoşnut olmayanlar, Türkiye'mizin kalkınmasını karnı yemeyenler durumdan oldukça rahatsız. Biz Türkiye'mizle gurur duyuyoruz.
 • Serkan  Lefkoşa - 10.04.2013 Saygıdeğer Editörün yazısına katıldığımı belirtmekle birlikte eksiklerin olduğunu düşünüyorum. Mesela Türkiye'nin şu anda Dünya'nın 16. büyük ekonomisi olduğu, sağlık alanında müthiş derecede ilerlemeler kaydedildiği, daha önceden insanımızın kullanamadığı Havayolu taşımacılığında şuan için yolcu rekorları kırıldığı, daracık bozuk yolların yerini otobanların aldığı, 10 yıl önce hayal olan ama şuan günlük ulaşımın bir parçası olan hızlı trenin varlığı v.s..

:

:

:

: