ARTIK SUÇ OLMAYACAK!

Kuzey Kıbrıs’ta yürürlükte olan yasalara göre, iki erkek arasında cinsel ilişki yaşandığının tespit edilmesi halinde, bu tür ilişki suç sayılıyor ve “doğaya aykırı cinsel münasebet” suçlamasıyla aleyhlerine dava getirilebiliyor.
Suna ERDEN

Kuzey Kıbrıs’ta yürürlükte olan yasalara göre, iki erkek arasında cinsel ilişki yaşandığının tespit edilmesi halinde, bu tür ilişki suç sayılıyor ve “doğaya aykırı cinsel münasebet” suçlamasıyla aleyhlerine dava getirilebiliyor. Mevcut yasada, doğaya aykırı cinsel münasebet”suçu 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. İşte bu yasayı geçersiz kılacak, Ceza Değişiklik Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu onayına sunuldu. Bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa hazırladığı eşcinsel haklarının düzenleyen yasanın büyük bir çoğunlukla onaylanacağı bilgisine ulaşıldı.

HEM ÖZGÜRLÜK HEM KORUMA: Ceza Değişiklik Yasa Tasarısı’nda, 18 yaş üstü her bireyin cinsel tercihlerine özgürlük getirilirken, eşcinsellere yönelik hakaret ve aşağılayıcı davranışta bulunanlara ise 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yasa tasarısında cinsel istismar ve tecavüz suçlarına ağır hapis cezaları getiriliyor. 18 yaşın altındaki kız ve erkek çocuklarla bu tür ilişkiler yaşanmasına ise ağır hapis cezaları öngörülüyor.

ONAYA YEŞİL IŞIK: Konuyla ilgili Star Kıbrıs’a konuşan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Mehmet Tancer, herkesin cinsel tercihine saygı duyduğunu belirterek, eşcinsellerin haklarını düzenleyen yasanın meclis gündemine geldiğini söyledi. Tancer, kişilerin mahrem yerlerde, kendi özel alanlarında istedikleri şekilde yaşamlarını sürdürme hakkı bulunduğunu dile getirdi. Cumhuriyetçi Türk Parti (CTP) Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu da, tasarıda eşcinsel ilişkinin suç olmaktan çıktığını, eşcinsellere yönelik hakaret ve aşağılayıcı davranışta bulunanlara ise 3 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü açıkladı.Toplumcu Kuruluş Partisi Genel (TDP) Başkanı Mehmet Çakıcı ise farklı yönelimi bulunan insanların cinsel tercihleri ve özel yaşam alanları ile ilgili bir yasak getirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

TANCER, “AB İLE UYUMLU”: Yasanın Avrupa Birliği uyum yasaları ile bağdaştığını belirten Tancer, cinsel tercihlerinden dolayı kişilerin cezai yaptırıma uğramasının modern çağa uymadığını ifade etti. Tancer, “Eğer AB’ye üye olmak istiyorsak insanları kısıtlayan uygulamaların kaldırılması gerekiyor” dedi. Tancer, kişilerin mahrem yerlerde, kendi özel alanlarında istedikleri şekilde yaşamlarını sürdürme hakkı bulunduğunu dile getirdi.Tancer, “Yasa mecliste ve büyük bir olasılıkla onay alacak. Ancak bu kişilerin topluma açık yerlerde istedikleri gibi davranma hakkına sahip olacağı anlamına gelmez. Kişiler özel alanlarında istedikleri şekilde yaşamlarını sürdürebilir” dedi.

18 YAŞ SINIRI VAR: Tancer, eşcinselliğe özendirici propaganda yapılmasını gibi faaliyetlerin ise yasak olacağını vurguladı. Tancer, yasada 18 yaş sınırı getirileceğini belirterek bu yaşın altındaki çocuklarla doğaya aykırı ilişkiye girilmesi durumunda ağır cezalar öngörüldüğünü ifade etti.

EKENOĞLU, “SUÇ OLMAKTAN ÇIKTI”: Eşcinsel ilişkinin suç olmaktan çıktığını belirten Cumhuriyetçi Türk Parti Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğluise yasanın modern çağa uygun hazırlandığını belirterek şunları söyledi: “AB’deki yasalarla uyumlu bir yasa meclis gündeminde onay bekliyor. Yasada,18 yaşın altında çocuk denebilecek kişilerle bu tür ilişkiler kurulmasına ağır cezalar öngörülüyor.18 yaşın üstündeki kişilere yönelik daha özgürlükçü yenilikler getiriliyor. Ancak 18 yaşın üstünde ve kendi isteği ile bu tür bir ilişki yaşıyorsa suç sayılmıyor ancak kendi rızası dışına bir cinsel birleşme yaşanırsa yine çok ağır hapis cezaları öngörülüyor.”

HAKARET EDENE 3 YIL HAPİS: : Ekenoğlu, ceza yasasının 171,172,173 ve 174’cü maddelerinin tamamen kaldırıldığını, “Doğaya aykırı cinsi münasebet” teriminin yasadan çıkarıldığını söyledi. Ekenoğlu, eşcinsellere yönelik hakaret ve aşağılayıcı davranışta bulunanlara ise 3 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü açıkladı.

CİNSEL İSTİSMAR VE TECAVÜZE AĞIR CEZALAR: Yasa tasarısındatecavüz ve cinsel istismar suçlarına ağır cezalar getirildiğini belirten Ekenoğlu, “14 yaşın altındaki kız veya erkek çocuklarına karşı cinsel istismar suçu işleyenlere 10 yıl,14-16 yaş aralığındaki kız veya erkek çocuklara karşı cinsel istismar suçu işleyenlere 7 yıl ve 16-18 yaş aralığındaki kız veya erkek çocuklara karşı bu suçu işleyenlere 5 yıl hapis cezası verilmesi öngörülüyor” dedi. Cinsel istismarın yanı sıra tecavüz suçlarına da ağır cezalar getirildiğini açıklayan Ekenoğlu, rızası dışında kadın, çocuk; kız ya da erkek veya engelli kişilere karşı işlenecek tecavüz suçlarına 20 yıl hapis cezası öngörüldüğünü vurguladı. Ekenoğlu, son yıllarda artan vakalardan dolayı böyle bir değişikliğe gidilmesinin gerekli hale geldiğini ifade etti.

ÇAKICI, “GÜZEL BİR ADIM”: Toplumcu Kuruluş Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da farklı yönelimi bulunan insanların cinsel tercihleri ve özel yaşam alanları ile ilgili bir yasak getirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Çakıcı, “AB’de cinsel tercihler ile ilgili insan hakları çerçevesinde değerlendirme yapılmış ve bu yasağın kişi haklarına aykırı olduğu vurgulanmıştır. Farklı yönelimler bir hastalık değil, bir tercihtir. Dolayısı ile insan haklarına aykırı olan mevcut yasanın değiştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi güzel bir adımdır” dedi.

MEVCUT YASADA SUÇ: Kuzey Kıbrıs’ta, yürürlükte olan yasalara göre, iki erkek arasında cinsel ilişki yaşandığının tespit edilmesi halinde, bu tür ilişki suç sayılıyor ve “doğaya aykırı cinsel münasebet” suçlamasıyla aleyhlerine dava getirilebiliyor. Yasada, doğaya aykırı cinsel münasebet”suçu 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.
Bu haber 1757 defa okunmuştur
 • Bir bu eksikti... Ali Bey  Gazimağusa - 15.01.2014 Amerika'nın bazı eyaletleri ile AB'deki bazı ülkelerde eşcinsellik yasal. Etkisi ne oldu ona bakalım. Artık eşcinseller biyoloji derslerine erkek-erkek, kadın-kadın ilişkilerinin de konması yönünde baskı yapıyorlar ve bazı eyaletlerde (California) başarılı oldular. ACABA kim çocuğu veya torununun biyoloji derslerinde bu konuların işlenmesine sıcak bakacaklar? Zaman içerisinde değerlerimiz YOK olacak.
 • Düşünceler Rıza  Mağusa - 05.05.2013 Buradaki bazı insanların yorumlarına yorum bile yapmayacağım. Fakat burada anlaşıl(a)mayan, bu sözkonusu yasa ile (ki çoğu yorumcu veya yasayı oylayacak olan milletvekilleri, bu yasanın eksikliklerinin farkında bile değil) eşcinselliğin yüceltilmediği. Eşcinsellerin istedikleri sadece eşitlik. Anlaşılan, heteroseksüel olmayı sadece cinsellik olarak gören insanımız çok. Eşcinsellerin de uzun süreli, sevgi ve saygıya dayalı birliktelikler kurabileceğinden kimsenin haberi yok. Tancer bakanımız da onun için 'eşcinselliği yatak odanızda yaşayın, sokakta el ele tutuşmayın' demeye getiriyor. Normalliği çan eğrisinin %66.7'sine girenler olarak görürseniz evet eşcinsellik normal değil, ama doğal. Eşcinsellerin tek istediği, kendilerinin de heteroseksüeller gibi toplum içerisinde özgürce yaşayabilmesi (bu sadece seks yapabilmesi anlamına gelmiyor) ve heteroseksüellerin yararlandıkları haklardan yararlanabilmesi. Heteroseksüeller merak etmesin, eşcinsellik özenilen bişey değil. ...
 • Cengiz ince  NY - 05.05.2013 Kaderleri oyle insanlarin ne yapacaksin ki.
 • o kadarda degil cengiz  lefkosa - 05.05.2013 ben herkesin ozgur olmasi ni savunuyorumda bazi yorumlari okuduktan sonra bu isi mecburi yapacaklar diye korkmaya basladim...bu is oyle yada boyle normal degil elbete tercihlere ozgurluklere saygi duyulmali ama normal olmayanda yuceltilmemeli bu bir eksikliktir anormaliktir bir bozukluktur siz neyi yuceltiyorsunuz neyi ovuyorsunuz dogustan gelirde mavi gozlu degil korluk gibi birseydir....
 • Bu kadar cahil olmayın. Murat  Lefkoşa - 05.05.2013 Eşcinsellik doğuştan gelen bir özelliktir. Eşcinsel kişinin değişmesi diye birşey yoktur, bu bir özelliktir. Örneğin kimileri doğuştan mavi gözlüdür. Bunu nasıl yasaklarsın ki!!!!! Doğdukları günden beri yalan, yanlış ve ızdıraplar içinde YAŞATILAN eşcinsellere acilen yasal destek gelmelidir. Toplum bu en büyük ikiyüzlülüğünden vazgeçmeli acilen. HERKESİN adilce mutlu olma zamanıdır. Çoook geç kalsak bile.
 • Sıra ikinci önemli adımda: Eğitim Kıbrıslı  Kıbrıs - 05.05.2013 Çok önemli ilk adım atıldı şimdi sıra ikinci önemli adımda: toplumun eğitimi. Eşcinselliği hastalık ve sapıklık olarak gören kişilerin varlığı sürpriz değildir. Bu kişilerin acilen eğitilmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi insanların zeka ve eğtim seviyesi aynı değildir. Zeka ve eğitim seviyesi yüksek olan insanların zeka ve eğitim seviyesi düşük olan insanları eğiterek toplumun refah seviyesini yükseltmesi gerekmektedir. Eşcinselliğin din'le alakası yoktur, bunun hıristiyanlıktan geldıği düşüncesi cahilliktir. Sapıklık; tecavüz etmek, insan öldürmek, terörizm vs gibi eylemlerdir. Unutulmamalıdır ki dünyadaki teröristlerin çoğu Müslüman dinindendir. Eşcinselliğin doğal olduğu, bir hastalık olmadığı okullarda küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir. Bir toplumun refahı EĞİTİMDİR. EĞTİM herşeyin başıdır.
 • Homofobi VaroşRealist  İstanbul - 05.05.2013 Tancer bey'in 'Ancak bu kişilerin topluma açık yerlerde istedikleri gibi davranma hakkına sahip olacağı anlamına gelmez. Kişiler özel alanlarında istedikleri şekilde yaşamlarını sürdürebilir” cümlesi fazlasıyla homofobik yine
 • Cook gec galdiydik bile JF  Magusa - 05.05.2013 Yukardayi bazi yorumlara anlam vermek zor. Yahu siz hangi devirdensiniz. Magra zamaninan olsaniz gerek. Insan olmanin verdiGI hakdir bu. TerciH meselesi. Kimileri galkmis nelerinan ugrasirik der??? sizin belki kiziniz, oglunuz yada yageniniz escinsel ama haberiniz yok. Nasil olsun??soyleyebilirmi?? sonu hapis 5 yil!!! Peee kirk yilin basinda kktc devleti bisey yapiyor onu da baltalamayalim.
 • doğrusu    - 04.05.2013 bence bu eşcinsellik bir hastalık ...sapkınlıktır.tedavi olmalılar yada tecrit edilemeliler
 • TECAVUZE EN AGIR CEZA VERILSIN YORUMCU  GAZI MAGOSA - 04.05.2013 CINSEL ISTISMAR VE TECAVUZE VERILECEK CEZALAR AZ BILE. MEMLEKETI SAPIKLAR ORDUSU SARDI.KIMI OZ OGLUNA KIMI OZ KIZINA KIMI UTANMADAN TORUN SAHIBI INSANLARIN YAPTIKLARINA BAKIN. BU VERILECEK CEZA AZ BILE
 • BUYUK SORUNDU SANKI YORUMCU  GAZI MAGOSA - 04.05.2013 INSANLAR AC INSANLAR ISSIZ INSANLAR CANINDAN BEZDI EKMEK ALACAK PARALARI YOK EVINE GOTURECEK BIR EKMEGI BIR SUTU OLMAZKEN MECLIS KALMIS NELERE YASA CIKARMAYA UGRASIR. NE DIYELIM HADI HAYIRLISI.
 •    - 04.05.2013 SAPIKLAR VE ESCINSELLER HEP BU HIRISTIYANLARDAN CIKIYOR..niye acaba?
 • Tam destek. Gey Mustafa  Girne - 04.05.2013 Hade TurGeylerin gozu aydin.Cok yerinde bir karar.Ama bu yasaya bir sartla desdek veririm,o da meclisdeki ve gecmisdeki escinsel milletvekilleri ve bakanlar aciklanacak.
 • ersoy  girne - 03.05.2013 Ne kadar da geliştik modernleştik .Birgün çocuğunuz yaptığınız yasayı beğenip uygularsa nasıl olursunuz?
 •    - 03.05.2013 Londrali UK.KISILERIN OZEL HAYATINA MUDAHALE EDILMEDIKCE HERKES ISTEDIGI KONULARI MAKALESINE ALABILIR.B KISILER TANCER BEY DE ,TENCERE BEY DE VEYA LONDRALI UK DE OLABILIR.KONULARI SECMEDE BILE KISIYE OZGURLUK TANIMADIGINA GORE SENDE DEMOKRASI DUSMANLIGI OLMALIDIR!
 • nihayet ateş  girne - 03.05.2013 insanların tercihlerine yasalarla sınır koymak en büyük haksızlıktır....sonunda bu yanlışı gördüler....
 • hade bakalım mahmut  girne - 03.05.2013 bizim duyarlı hükümetimiz her konuya el atar :) herhalde sıradaki de eşcinsel evliliğine izin vermek olur..zaten memleketin her köşesi sapık dolmaya başladı...bunlara bi de kamp yapsalar fena olmaz..mesela turizm bakalığının bünyesinde organize olabilirler..sonra ver elini Eşcinsel Adası turizm i..vallahi paraya para demeyik..kriz mıriz bize işlemez...
 • LONDRALI  U.K - 03.05.2013 ES CINSEL MUNASEBET > DOAYA AYKIRI >>)) tancer bey o kadar MUHIM isler ve gucler dururkene siz kalkmissin nelerle ugrasiyorsunuz ... TAM KKTC .

:

:

:

:

DİĞER HABERLER