Siyasi partiler tam gaz seçime doğru (1)

UBP; KKTC nin en örgütlü partisi ancak kurultay süreci ve sonrası partiye hali ile bir zarar vermiştir.

UBP; KKTC nin en örgütlü partisi ancak kurultay süreci ve sonrası partiye hali ile bir zarar vermiştir. Hükümette olmaları yapılanlar veya yapılamayanlar parti tabanı veya halk arasında da eleştirilir veya taktir edilir bu her hükümet partisi için geçerli bir kuraldır, siyasetin cilvesidir. İcraat yaparsınız eleştirilirsiniz yapamazsınız yine eleştirilirsiniz ancak doğruya doğru son kurultay sürecinde UBP tüm üye ve kadrolarını harekete geçirdi, partiye bir canlılık geldi seçim tarihinin açıklanması ile de parti temsilcileri harekete geçti.
Sekizler hareketi parti içinde çok büyük bir rahatsızlık yarattı, parti hükümetten düşürüldü ve bunu da sağlayan UBP milletvekilleri oldu yani siyasette hiç yaşanmayan yaşandı. Hükümetten düşmüş olmaları farklı bir hareketlenme yarattı, adaylar ile birlikte parti araziye indi ve çalışmaları çok süratli bir biçimde de devam ediyor. UBP özellikle TÜRKİYE hükümeti ile yaptığı ekonomik protokol ile eleştiriliyor ancak ortaya da ciddi farklı bir formül koyan parti yoktur.
Bunlar yaşanırken önemli bir faktör UBP içerisinde CB SN DERVİŞ EROĞLU hep konuşuldu kurultay sürecindeki duruşu, müdahil oldu mu oldu bunları yazmak yalınızca bir analiz gereğidir yoksa kimseyi siyaseten yıpratmak değildir. DP-UG sürecinde etkisi oldu mu sn EROĞLU’NUN ee olmadı dersek sokaktaki vatandaş bize güler. Peki bu süreçte seçimlerde etkili olacak mı bence kısmen olacak, ben ilk günlerde DP-UG sinerji yaratmadı diye yazmıştım, ancak şimdi gözlemlerim farklı sessiz bir hareket var bu tabi ki UBP lehine değildir çünkü UBP li taban ikna edilmeye çalışılıyor, neticede SN EROĞLU geçenlerde UBP lileri topladı ve DP-UG ye mühür istedi, doğrusu bir dalgalanma yaşanacak gösterge bu. UBP tabanın da hükümetten bu şekilde gidişe ciddi bir tepki var, bu tepki sandığa da yansıyacak ve UBP beklenildiği kadar zarar görmeyecek. Çünkü bu partiyi TMT li abilerimiz kurdu yalınızca İRSEN KÜÇÜĞE partiyi mal etmek mümkün değildir bu parti teşkilat partisidir isimler yalınızca hizmet eder ancak parti yoluna devam eder. İRSEN bey de bir neferdir görevi devredeceği zaman da kendi açıklaması ile çok yakındır.
DP-UG; 1992 yılından itibaren siyasi arenada mücadele veriyor, hükümetlerde yer aldı ve KKTC de birçok ilke de imza attı. %30 lar gibi bir oy oranı ile siyasete başladı ancak yıllar içerisinde bayağı geriledi ve %12 ler kadar düştü, bu seçimlerde ne kadar başarı sağlar vallahi sandık bilir. Şöyle bir gerçek var DP-UG siyasi hayatı boyunca %60 ve üzeri olan sağ muhafazakar oyların zaman ve zaman %50 ye yakınını almıştır. Ulusal davada UBP ile çok büyük bir görüş farkı yoktur, neticede KC SN RAUF RAİF DENKTAŞ’IN misyonunu üstlenmiş bir partidir.

Bu haber 857 defa okunmuştur

:

:

:

: