Siyasi partiler tam gaz seçime doğru (2)

Bu DP-UG konsepti belki de KKTC de ilk kez yaşanmış bir siyasi derem gibidir kimilerine göre ihanetin dışa vurması kimilerine göre de başarısız bir yönetimin ürünüdür, nasıl olursa olsun ortada bir gerçek var ki halkın gözünden de kaçmıyor büyük bir siyasi hesaplaşmanın rövanşı bu seçimler.

Bu DP-UG konsepti belki de KKTC de ilk kez yaşanmış bir siyasi derem gibidir kimilerine göre ihanetin dışa vurması kimilerine göre de başarısız bir yönetimin ürünüdür, nasıl olursa olsun ortada bir gerçek var ki halkın gözünden de kaçmıyor büyük bir siyasi hesaplaşmanın rövanşı bu seçimler. Ama bir gerçek ki DP-UG konseptinde ciddi bir hareketlenme var halkı ikna edebilecekler mi çok çalışıyorlar, güven ortamı yaratılmaya çalışılıyor kadrolar halkın onayını alır ise bir patlama olabilir. Aday listelerinde tüm partilerde olduğu gibi kaliteli insanlarımız var.
CTP-BG; dört yıllık bir muhalefet döneminde çok saldırgan olmayan bir siyaset izledi mecliste görevini ana muhalefet olarak yerine getirdi. Geçmiş hükümet döneminde artısı ve eksisi ile bir dönem geçirdi birçok yeni adımın önünü açtı, hatalar da yaptı. Demokrasimizin en eski partisi zaman ve zaman çizgisinde değişiklikler yaptı KKTC için bir farklılık yarattı. Disiplinli bir örgüt yapısı var, bu disiplin ve beraberliğin bozulmaması için de parti başkanlığı seçimlerini seçim sonrası bir tarihe aldı, yani açıkçası değerli okurlar bir partinin kurumsal yapı olarak yapması gerekeni yaptı ve ana hedef olan seçimlerde başarıyı sağlamak üzere iç çekişmeyi bir sonraki tarihe erteledi.
Bu parti içerisinde ciddi bir güven ortamı yarattı ve CTP-BG seçime kilitlendi birinci parti hedefi hatta tek başına iktidar olarak çalışmalar yürütüyor olur mu? Tek başına gelir mi? Benim görüşüme göre zor. Ancak çok yara almayacak her ne kadar İZZET İZCAN başkanlığında ki BKP-TV partisine oy kaçırmaktadır, o da görüşlerden kaynaklanıyor. Ancak birinci parti olmaya çok yakın bir mücadele içerisinde bu da özellikle UBP-DP arasında yaşanan ciddi rekabetten kaynaklanıyor. Sağda oylar bölünürse CTP nin birinci parti olma şansı yükselir olacak demiyorum şansı yükselir diyorum çünkü seçim bazen son iki günde kazanılır da kaybedilir de.

TDP ; SN MEHMET ÇAKICI küçük muhalif parti olarak dört yıl içerisinde KKTC meclis çalışmaların da çok ses getirdi iki vekil olarak meclise girdiler ondan sonra ara seçim ile üçe yükseldiler. Türkiye ile ilişkilerde çok daha sağlıklı işbirliği yapılması konusun da geçmişe oran ile farklı bir siyaset izledi. Aday kadrosuna baktığınız zaman çok farklı bir mozaik yarattı ve TDP kalıplarını kırdı. Dünya gerçeklerine bakıldığı zaman doğrusunu yaptı, bu adım halkımız tarafından taktir görür sandığa yansır mı? Zaman gösterecek az gün kaldı 28 temmuzda belli olur sn ÇAKICI ciddi risk aldı bence doğru yaptı hapis olduğumuz kalıplardan, başarıyı sağlamak için çıkmalıyız. Halkın daha çok ve farklı görüşlerin de temsil edilebileceği sosyal demokrat bir parti olabileceği gerçeğini aday kadrosu ile halkımızın önüne çıkıyor. Halkımız farklı görüşleri meclise taşır mı? Değişimin adresi diyor TDP aday kadrosu ile değişimin olabileceği sinyalini vermiştir, TKP misyonunu da taşıdığını her platforum da dile getiriyor, ki TKP hükümetlerde yer almış bir partidir, eski güçlü kadroları olan bir parti olarak hatırlanıyor, ne kadarı bu gücün TDP ye destek olur işte onu 28 temmuz tarihi bilir.

Bu haber 840 defa okunmuştur

:

:

:

: