Erken Genel Seçimlerin Başarılı Partisi DP-UG

Niye bu görüşü paylaştım diye merak edenler var mutlaka, DP-UG siz bir hükümet kurulması çok mümkün görünmüyor niye böyle düşündüm, CTP-BG den gelen ilk açıklamalar CTP-UBP hükümetin çok zor olduğunun görülmesi üzerinedir

Niye bu görüşü paylaştım diye merak edenler var mutlaka, DP-UG siz bir hükümet kurulması çok mümkün görünmüyor niye böyle düşündüm, CTP-BG den gelen ilk açıklamalar CTP-UBP hükümetin çok zor olduğunun görülmesi üzerinedir. Ondan DP-UG siz bir hükümet imkansızdır UBP başarısız olmuş ama her olumsuzluğa göre de yine UBP başarılı olmuştur. DP-UG oylarını artırmış ve vekil sayısını da 5 misli artırmıştır.
SERDAR DENKTAŞ halktan BB yetkisi istemişti ve seçime bu şekilde yoğunlaşmıştı, bence bu siyaseti yakalamıştır DENKTAŞ başkanlığın da bir hükümet kurulabilir DP-UG, UBP ve TDP üçlü bir koalisyon kurulabilir sayı 29 ve rahat bir hükümet dönemi olur.
CTP, DP-UG hükümeti olur mu olur ama nasıl olur DB sn ERK şöyle bir açıklama yaptı sonuçlar açıklanınca “halkımız CTP ye hükümet kurma yetkisi verdi ve CTP çoğunluğunda DP-UG ile bir hükümet kurulabilir” dedi yani DP-UG yama olacak ve geçmişte ki hükümet denemelerinde olduğu gibi sağlıksız bir hükümet denemesi. Halbuki sonuç bu değildir halkımız CTP ye tam yetki vermiş olsaydı 26 vekil ve üstü ile meclise gönderirdi, olmadı ve koalisyon dedi bu ortaklık da eşit olur. CTP başarılı oldu mu tabiki evet birinci çıkan ve en çok vekil çıkaran bir parti konumunda bunu da disiplinli bir parti olmasına borçlu.
Hükümet yönetmek partilerin bir birlerine hükmetmesi değil ülke insanı için dengeli bir icraat yapmaktır, onun için sn ERK’İN açıklamasını biraz kışkırtıcı buldum, CTP nin çoğunluğu demesi.
Sn DENKTAŞ 1990 yılından itibaren kesintisiz milletvekilliği görevi yapıyor sn SERDAR DENKTAŞ’IN yakalamış olduğu bu sonuç ile BB görevini talep etmelidir.
Seçime katılım bu sıcak dönemde çok da az olmadı iyi bir katılımdır diyebiliriz her şeye karşın, halkımız da usandığını söylüyordu bu siyasi çekişmelerden dolayı.
Ben sürekli partilere mühür vurun diye çağrı yapıyordum, çünkü kurumsal devletimizi yönetecek olan kurumsal yapılarımız olan siyasi partilerimizdir. size yakın siyasi partiyeoy verin dedim buna karşın 7000 karma oy çıktı bu da yaklaşık %10 bir oydur, yani bir parti oyu kadar bence heba olmuş oylar. Niye mi? kazanacak vekillere bir etkisi olmadı vekiller parti oyları ve tercihlerin etkisi ile belirlendi. Yani değerli okurlar karma çağrısı yapanların hiçbir etkisi olmadı partiler kendi vekillerini mühür ve tercihlerle belirlendi.
UBP mesajı aldığını açıkladı evet böylede olması gerekir yetkili kurullar derhal toplanmalı ve sn KÜÇÜK parti başkanlığından istifa etmelidir teamüller bunu emreder. UBP tüm kurullarını olağanüstü bir seçimle yenilemelidir ve yeni yol haritasını belirlemelidir. Parti ülkenin en örgütlü ve köklü partisidir, hep söyledik isimler gelip geçicidir baki olan partilerdir.
UBP ülke siyasetine katkıları çoktur çok siyasetçi yetişmiştir parti içerisinde KKTC ye hizmetler vermişlerdir, vermeye de devam edeceklerdir hemen silkinip yeni siyaseti belirlemelidir.
CTP YE de başarılar diliyorum eğer hükümeti de kurabilirlerse daha önceki tecrübeleri ile de KKTC halkına iyi hizmet vereceklerini düşünüyorum, öyle olması için de biz de takip edeceğiz. Seçimde birinci parti olmuştur vekillerini artırmıştır, oylarında ciddi bir artış yoktur ama disiplinli bir parti olduğu için üye ve sempatizanlarını sandığa taşımıştır o da büyük bir başarıdır.
TDP az bir fark ile oylarını artırmış vekil sayısını korumuş ancak beklediği büyümeyi yakalayamamıştır, parti kendi içerisinde değerlendirmeleri yapacaktır.
BKP şu doğrusu başarılı bir seçim döneminden sonra ülkenin baraj engeline takıldığı için meclise girememiştir, yeni dönemde bu baraj tartışılmalıdır bu gün sn İZZET İZCAN’IN mecliste olması gerçekten çok önemlidir bu görüşte mecliste temsil edilmelidir.
Tüm partilerimizi kutlar yani dönemde meclis de verimli bir çalışma süreci bekliyorum, her şey halkımız için sloganını hedef almalarını temenni ederim, meclise yeni giren vekillerde başarılar diliyorum.
Bu haber 1042 defa okunmuştur

:

:

:

: