400 yılın sergisi

Bu hafta bayram.. Belki de şimdiden bayram havasına girdiniz.. Bayram coşkusunu yaşamak kadar güzel bir duygu olabilir mi ? Rengarenk şekerler,çukulatalar, minik kristal bardaklarda ikram edilen mis kokulu likörler.. Hele bir de çocuksanız, lunaparkda eğlence, el öpmeler, çeşit çeşit armağanlar, evden eve ziyaretler..
Bu hafta bayram.. Belki de şimdiden bayram havasına girdiniz..
Bayram coşkusunu yaşamak kadar güzel bir duygu olabilir mi ?
Rengarenk şekerler,çukulatalar, minik kristal bardaklarda ikram edilen mis kokulu likörler.. Hele bir de çocuksanız, lunaparkda eğlence, el öpmeler, çeşit çeşit armağanlar, evden eve ziyaretler..
Bilmem hala bu gelenek, görenekler yaşanıyor, yaşatılıyor mu ?
Türkiye’de 9 gün bayram nedeniyle birçok yer tatile başladı bile .. Televizyonda havaalanı, otobüs garları, tren istasyonları, şehirlerarası yolların halini gördük.. Allah yola çıkanlara yardım etsin.. Tabi dönerken de..
Sizler Akdeniz’in güzel bir köşesinde, sıcacık güneş, masmavi denizle bayramı karşılayacaksınız..
Kabristanlar ziyaret edilecek, ahrete göçen sevdiklerimize dualar edilecek..
Daha sonra büyüklerimizin, akrabaların evlerine gidilip, bayramları kutlanacak.. Tatlılar yenecek, sohbetler edilecek..
Yurt dışında yaşayan bizler de bunları bir şekilde yapsak bile inanın, bayram havası oralar gibi olmuyor.. Olamıyor..
Birincisi burada tatil yok.. Okullar ve işyerleri açık..
Ikincisi, birbirimizi bu koşturmaca içinde ancak toplu düzenlenen bir bayram yemeğinde, toplantısında görebiliyoruz..
Londra koca bir şehir.. Bir yerden bir yere gitmek yarım gün..
Hep bayramlarda aklım yurdumda kalır, orada yaşadığım bayramları anımsar, iç geçiririm.. Eminim, eski bayramlar o günlerde kaldı..
Siz orada bayramı kutlaya durun, tatil yapanlar tatil yapsın, çalışanlar çalışsın.. Hepinizin bayramı kutlu,mutlu olsun..
Biz de burada kendimizce , geleneklerimizi yerine getirip, büyüklerimizi ziyaret edip, el öpecek.. Ziyaretine gidemediklerimize telefon edecek.. Hiçbir şey yapamazsak e-mail veya cep telefonlarımızdan mesaj yazıp, aynı kutlamayı adres defterimizdeki sayısız isme , bir tuşa basarak, gönderip, sözde “ bayramlaşacağız”..
Bence bu haftanın en güzel olayı, 30 Eylül Salı günü, yani bayramın ilk günü, Londra’da açılış daveti verilecek, Kıbrıs’ta 400 yılın Osmanlı sergisi olacak..
Trafalgar Meydanının yanı başındaki, Foreign Press Association (Yabancı Basın Derneği) salonunda, KKTC Meclis Başkanı Sayın Fatma Ekenoğlu’nun açacağı sergiyi, kaç gündür dört gözle bekliyorum, bilemezsiniz..
400 yıllık Kıbrıs Osmanlı tarihi, o günlerden günümüze gelebilen, buraya getirilecek belgelerle sunulacak. Kıbrıs tarihiyle ilgili ilk ve en önemli çalışma, buraya bayram coşkusu yaşatacak..
Kıbrıs’tan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Sayın Hatice Çavlan ile Yönetim Kurulu üyeleri Londra’ya geldiler bile.. Serginin hazırlanmasına nezaret edecek, Sayın Çavlan’ın verdiği bilgiye göre , Vakıflar görevlileri, tabiri caizse, eserlerin başında 24 saat nöbet tutacaklar..
Geçen Kasım ayında, İstanbul’da 40 gün açık kalan ve binlerce kişinin ziyaret ettiği sergiye, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin, tarih, geçmiş, kültürle ilgili binlerce kişinin gelmesini diliyorum..
FPA’de 1 ile 4 Ekim arasında halka açık tutulacak sergi, halka geniş şekilde duyurulabildi mi , bunun yanıtını orada göreceğiz.. Genç Kıbrıslı Türklerin, bu sergiyi kaçırmaması şart.. Umarım, Türk dili okulları yöneticileri , öğrencilerini mutlaka buraya getirip, gezdirirler..Tarihlerini gösterirler..

Vakıflar İdaresi Müdürü Sayın Çavlan’la yaptığım görüşmede, Londra’ya getirilen belgelerin, İstanbul’dakilerden biraz farklı olduğunu öğrendim.. İlk yurt dışı sergisinde, Osmanlı’dan kalan 400 yıllık tarihi mirasın, özellikle Osmanlı topraklarında yaygın olmayan dış ticaret belgeleri, Londra’ya getirilmiş..
Asırlar öncesinin Kıbrıslı Türkleri, ada olmanın özelliğinden dolayı, bol bol dış ticaret yapıyormuş.. Bunların belgeleri Londra’da Osmanlı’dan günümüz Türkçesi ve İngilizce’ye tercümeleriyle sunulacak..
Ne acı ki 21’inci asırda, Kıbrıs Türkleri ambargolar, izolasyonlarla değil dış ticaret yapmak, yurt dışına uçakları, Türkiye topraklarına inmeden gidemiyorlar.. Tabi bu işin başka bir yönü..

Fotoğraflarla süslenen sergiyi, dediğim gibi merakla bekliyorum..
Akdeniz’in doğu köşesinin tarihi zenginliklerini anlatmaya, 50 belge yetmez doğal olarak..
Ancak, paha biçilemeyen bu belgelerin yurt dışına çıkışı oldukça güç.. Sigorta da etseniz, gelebilecek en ufak zarar tarihinizden kaybedilen, ödenemeyecek kayıp doğurabilir..
Londra’da bu bayramı, FPA’nin geniş salonunda merakla izleyeceğimiz belgelerin büyüsüyle geçirmeye hazırlanıyoruz..
Sizlere tüm sevdiklerinizle birlikte, huzurlu, mutlu, yediğiniz şekerler kadar tatlı bayram diliyorum.. Esenlikle kalın..
Bu haber 190 defa okunmuştur

:

:

:

: