Kemal Gazi anısına

Bu başlık herhalde çok ilginç gelecek ama benim için çok önemli bir abimizi kaybettik KEMAL GAZİ. Aslen Akıncılar köyünden ve uzun yıllar köyde çeşitli hizmetler de bulundu.


Bu başlık herhalde çok ilginç gelecek ama benim için çok önemli bir abimizi kaybettik KEMAL GAZİ. Aslen Akıncılar köyünden ve uzun yıllar köyde çeşitli hizmetler de bulundu. 1974 öncesi mücahitlik görevinde tüm köylüler gibi o da o hassas dönemde önemli görevler üstlenmişti. Hep sorumlu olarak görev yapmıştı, bir anısını anlatırken şunları aktarmıştı. Tarih 1974 öncesi o zaman Türkiye’den köye bir komutan gelmişti, yanımızda bulunan LİMYA RUM köyü ile kısa süreli bir çatışma olmuştu komutan RUM tarafına doğru bir havan mermisi atmıştı. KEMAL GAZİ o dönem cephaneden sorumlu komutandı, bu olaya çok kızmıştı. Hemen komutanı alıp cephaneliğe gittiler ve orada yalınızca 3-5 havan mermisi olduğunu gösterince komutan yaptığının yanlış olduğunu anladı, bize sorulmadan bu tür atışları yapmayınız demişti GAZİ. Rumlar AKINCILAR köyünün çok güçlü silahları olduğunu biliyorlardı ancak maalesef durum öyle değildi.
Bu bir anısı, köyde uzun zaman sivil savunma bölge sorumluluğu görevini yürüttü, muhtarlık yaptı, köy kooperatif sekreterlik görevi yaptı. Kendisi bir TÜRK milliyetçisi idi, başbuğ ALPASLAN TÜRKEŞİN yakın akrabası idi. Bize TÜRK milliyetçiliğini aşılamıştı. Her zaman sakin ve olaylara geniş bakardı, uzun zaman siyaset ile uğraştı birçok silah arkadaşları çok çeşitli görevlerde bulundu onları birlikte çok ziyaret ederdik.
Ben yazılarımda kendimden bahsetmeyi çok sevmem benim yazılarımı okuyan siz değerli okurlarım bunu çok iyi biliyorsunuz ancak GAZİ anısında bundan bahsetmeliyim.
7 ekim 1995 beni rum polisleri ara bölgeden rum tarafına kaçırır işkencelere tabi tutar ve haberlerde de bölgenin en tehlikeli adamını tutukladık diye bahsederler. KEMAL GAZİ sivil savunma bölge sorumlusudur, GALİP MENDİ PAŞA sivil savunma başkanıdır, konuyu oraya aktarır ve olayın rumların anlattığı gibi olmadığı ortaya çıkar. Ancak KEMAL abi bu konuda sayfaların sığmayacağı kadar çalışmaların başını çeker, gazeteler ki başta halkın sesi AKAY CEMAL ve HALİL KAYMAKLILI. KIBRISLI o zaman dergi idi rahmetli DOĞAN HARMAN VE HASAN ALTAYLIZADE kardeşim. KENAN COYGUN PAŞA ve daha birçok isim bunlar ile sürekli temaslar ve çalışmalar. BM sürekli muhtura niteliğinde yazılar, BEKİR SEYİTALİ yazıları hazırlayıp okudu.
O zaman CB RAUF DENKTAŞ ile sürekli görüşme ve olayı canlı tutma rum tarafına baskı yapma ve BKK SN HASAN KUNDAKÇI PAŞA bu çalışmalar içerisinde sürekli köye geldi moral verdi ve olayın askeri önlemlerini aldı. Ben bunları kısaca 5-10 cümle ile anlattım bu olay bir kitaptır, ilk fırsat bulduğum zaman yazacağım.
Böylece bu mücadele 53 gün sürdü ama hep be temasları sağlayan KEMAL GAZİ allah rahmet eylesin çok şey borçluyuz hakkımızı helal ediyorum. Tabi akrabalarıma ve tüm köylü kardeşlerime o zaman destek oldukları için her zaman teşekkürü borç bilirim.
Bu olay içerisinde zamanın milli eğtim bakanı Ahmet Derya bir söz söylemişti ki CTP –DP hükümetinin de bozulmasına neden olmuştu veya nedenlerden biri olmuştu bunu da KEMAL GAZİ anlatmıştı, siyasi makamlardan aldığı bilgilerden.
Bu çalışmaların bütününde beni RUM başsavcısı RUM başkan KLERİDİS ile de görüşerek mahkemeye çıkartamadan BM görevlilerine teslim ederek serbes bıraktılar, ben bu davayı devam ettirdim ve AİHM de direk başvurarak rum tarafını mahkum ettik bu davanın özelliği Kıbrıs da ilk olmasıdır. 1995 te yılın olayıdır, bu mücadeleyi bıkmadan usanmadan ailem ile birlikte KEMAL GAZİ vermiştir Allahtan gani gani rahmet, yattığı yer nur olsun.
Bunları yazmak istedim bu mücadelede yazılacak o kadar isim ver ki bunlar ancak bir kitapta toplanabilir ama bu olay literatüre geçmiş bir olaydır.
Bu haber 992 defa okunmuştur

:

:

:

: