Akdenizin Güzeli Cemile

Tırmacılığının yanında dökümlü durmasıyla da duvarlara çatılara pergolalara veya demir kemerlere verilerek etrafı renkten renge sokar.
Tırmacılığının yanında dökümlü durmasıyla da duvarlara çatılara pergolalara veya demir kemerlere verilerek etrafı renkten renge sokar.

Akdeniz bahçelerinin vazgeçilmezidir cemile ve hemen hemen hepsine rastlamak mümkün.

Bahçenizde cemile için herzaman uygun bir yer yaratmak mümkün. Beğenmediğiniz bölgelerin kapatılmasında cemile en uygun tırmanıcıdır. Örneğin su boruları yağmur olukları ve gaz tankları... Ön kapı girişinde demir bir kemerin üzerine vererek bir mekanı diğerinden ayırmak için kullanılan ara kemerlerde cemile kullanılabilir.

Dekorlarımda cemileyi en sık kullandığım yerler ön bahçelerdir. Özellikle bir bahçenin ön kısmının ayrı bir yeri vardır benim gözümde. Bir eve baktığınız zaman göze çarpacak ilk yer ön bahçedir. Bu yüzden de bu evin bahçesi ne güzel dedirtecek özellikte olması çok önemli. Çevre duvarlarının doğal taştan yapılmasının sık rastladığımız ülkemizde perforje demirlerin arasından cemileyi sarkıtırsak bir bütünlük sağlarız. Düşünün böyle bir duvardan sarkan rengarenk cemileler bu ilk bakış dediğimiz olay için birebir.

Dilimizde bir deyim vardır ‘ Gülü seven dikenine katlanır’ Cemileyi de seven kirliliğine katlanır desek yeri olur. Yapraklarını ve çiçeklerini döken bir bitki olduğu için özellikle havuz kenarlarında tercih edilmez. Havuzdan uzak yerlere ekilmesi gerekir.

Cemilenin çiçeklerinin renkleri birkaç renkle sınırlı değil birçok rengine rastlayabilirsiniz. Mor kırmızı pembe beyaz sarı turuncu ve pembe ve beyazdan oluşan çift renkli cemileler. Renklerinin yanında yaprakları da alacalı olanlar var.

Bodur Cemile

Bodur cemile kirliliği pek az olan çiçek dökmeyen bir cemile türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere tırmanıcı değil bodur bush şeklindedir. O kadar bir yuvarlak şeklinde yayılır ki görünüşü ile bahçenizin güzelliğine güzellik katar . Bu cemileler kümeler halinde ekildiği zaman daha gösterişli bir güzellik ortaya çıkar.Bahçemizdeki Özel Oturma Yeri

Çağımızdaki çalısan insanlarımız evlerinde çok zaman geçiremezler ve eve geldiklerinde veya emekli bile olsalar bahçelerinde kendileri için ayrılmış özel oturma yerlerini ararlar ve ülkemizin sıcağından dolayı kendilerine bu yerleri yartırlar. Cemilelerin tüm bu güzelliklerinden sonra tırmanıcılarla kaplanmış bir çardak olabilir bu özel yer. Genellikle Kıbrıs evlerinde mutlaka evlerin bahçesinde bol gölgeli oturma yeri vardır. Çardağın üzeri kiremit olsa da etrafı yeşilliklerle kaplanabilir.

Akşam keyfini dışarda yaşamanın yanı sıra gündüz sıcağında da bu yerleri ararız
Genelde çardaklar mutfak ve BBQ ye yakın yerlere yapılır. Benim herzaman tercihim bahçenin ortası olmuştur. Özellikle çok yeşil bir bahçeniz varsa bunu mutlaka tercih etmelisiniz. Kendinizi o yeşilliğin ortasında bambaşka bir ortam ve mekanda hissedersiniz. Biraz sessizlik ve beton yığınlarından uzak kalmak istediğinizde ilk aklınıza gelecek yer orası olur.

Tabii ki tüm bu yeşillikler çaba sabır ve merak ister. Bahçecilik de bu zaten

Bu haber 264 defa okunmuştur

:

:

:

: