Olimpiyatları neden kaybettik?

Doğrusu Madrid’in adaylığına karşın “Ekonomileri bozuk onların, sakın ha Olimpiyatı İspanyollara vermeyin” propagandası az da olsa işe yaramış.
Doğrusu Madrid’in adaylığına karşın “Ekonomileri bozuk onların, sakın ha Olimpiyatı İspanyollara vermeyin” propagandası az da olsa işe yaramış. Peki Tokyo’nun talebine karşı İstanbul’un umudunu “nükleer sızıntı var” propagandasına bağlamak ne kadar yararlı oldu? Bizimkilerin ne kadar katkısı var bilemeyiz ama Olimpiyat şehri oylamasına 5-10 gün kala birden tekrar “Fukuşima nükleer santralindeki radyoaktif su sızıntısının ciddiyet arz eden seviyelere çıktığı” haberleri yetmedi. Tokyo fiziki, kültürel, siyasi altyapısıyla İstanbul’a ne kadar fark attığını oylama da açık seçik ortaya koydu; neredeyse ikiye bir.

Hazırlanan sunumda her türlü takiyyeye gidilip sanki Türkiye’de kadın erkek eşitliği varmış, gençler parklarda bahçelerde kumrular gibi el ele göz göze serbestçe dolaşabiliyor, dayak yemiyor veya polis copu tatmıyormuş ve hatta bir tek baba, ağabeyi veya mahalle baskısıyla tepeden tırnağa kapattırılan genç kız yokmuş gibi yaptık, olmadı… Türkiye’yi laik, demokratik hukuk devleti gibi göstermeye çalıştık; ülkemizin gazeteci hapsetmedeki dünya liderliğine perde çektik, yetmedi.
Yalakalık üstün meziyet oldu ya, sergiledi tüm TV kanalları o üstün meziyetini. Efendim “Usta” konuştu, yaptı sunumu, bastı gazı TV kanalları: “Müthiş yararlı oldu… Tüm delegeleri etkiledi… Delegeler o kadar etkilendi ki başbakanımızla resim çektirme yarışına girdiler… Kesin aldık canım biz 2020 Olimpiyatını.” Falan da filan. TV kanalı değil, yağdanlık mübarekler.
Ben de çok isterdim mahzun ve mağdur ülkemin Olimpiyat ile onurlandırılmasını; hiç olmazsa o nedenle biraz daha kendine çeki-düzen vermesini, azıcık daha “serbest toplum” olabilme imkânına kavuşmasını… Olmadı, olamadı… Göz boyama ile, CHP liderinin, MHP liderinin “biz de isteriz” mektubu bile bu takunyalı demokrasinin Olimpiyat ile taçlandırılmaması gereken ayıpları olduğu gözlerden saklanamadı.
Şimdi o yalaka kanallar, gazeteler ve Usta dahil tüm Camokalar dünkü Gezi Parkı direnişini, bu günkü ODTÜ “yeter artık ağaçlarımıza dokundurtmayız” onurlu duruşunu Olimpiyatı alamamamızın sebebi olarak göstereceklerdir.
Beyler lütfen aynaya bakın, sorumluyu göreceksiniz.
Çok değerli meslektaşım, arkadaşım Ali Şimşek dün mesaj attı, izah etti niye Olimpiyat seferinde bu kez de hezimete uğradığımızı. Paylaşmak istedim.

KENDİMİZİ YETERİNCE TANITAMADIK!

“Niye Kaybettik? Cevabı aslında çok basit ve kolay. Sunumumuzda yabancılara;
- Ülkemizde TOMA'ların gazlı suyuyla banyo imkânından bahsettik mi? Etmedik!
- Birçok kentimizde buram buram biber gazı kokusunun herkesin burnunda tüttüğünü, yabancıların gaz bombaları sayesinde mutluluktan gözlerinin yaşaracağını anlattık mı? Anlatmadık!
- Yabancılara olimpiyatlar süresince alkol kullanmayarak karaciğerlerini dinlendirme fırsatı sunacağımızı, buna karşılık ülkemizde bol bol ayran bulacaklarını duyurabildik mi? Duyuramadık!
- Eşleriyle sorunları bulunanlara, ülkemizde harem-selamlık uygulaması sayesinde olimpiyatlar süresince birbirlerinden ayrı kalarak bir nevi rehabilitasyon imkanından yararlanabileceklerini ifade edebildik mi? Edemedik!
- Yabancı kadın konukların, bu süre boyunca tesettüre girerek (2020'ye kadar bu sağlanabilirdi!) güneşin zararlı ışınlarından korunma imkânı bulacaklarının tanıtımını yapabildik mi? Yapamadık!
- Dileyen yabancıların, opsiyonel olarak Suriye sınırındaki kentlere giderek savaş korkusunun ne olduğunu yaşayabileceklerini, hatta bu kentlere düşen gerçek top mermileri sayesinde adrenalin ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini bildirebildik mi? Bildiremedik!
- Yabancı sporculara doping konusunda hayatlarının en önemli deneyimlerini sunabileceğimizi gösterebildik mi? Gösteremedik!
- Türkiye'nin basın ve ifade özgürlüğü konusunda dünyaya liderlik ettiğini; basın ve ifade özgürlüğü o kadar değerli ki, onu kullanan gazeteci ve yazarları daha fazla yorulmasınlar diye 'dinlendirdiğimizi', hatta bazılarına Silivri gibi mutena yerlerde 'rezidanslar' tahsis ettiğimizi anlatabildik mi? Anlatamadık!
- Olimpiyatlar için ülkemize gelecek yabancılara, ülkelerine dönerken hayatlarının en mutlu anını yaşayacakları güvencesini verebildik mi? Veremedik!
Eeeeee, ne biçim sunum, ne biçim tanıtım bu? Kendimizi yeterince tanıtamazsak tabii ki kaybederiz!”
Neyse canım, THY 16 saat aralıksız uçup rekor kırmış, bu arada bizim keseden birileri, eşleri, veletleri, akrabaları, dostları da Arjantin seyahati yapmış…
Rabbim kısmet etmiş tabii ki… Hep “Klivland” diyecek değil ya!
Bu haber 852 defa okunmuştur
 • Madalyalar ince  NY - 09.09.2013 Yarin ki yuruysden sonra bende Market'e gidip kendime bir madalya alacam. Yarisin tek galibi olarak :))
 • güzel haber    - 09.09.2013 Kuzey Kıbrısa giren çıkan yokki kaybeden Türkiye oldu. Bence de kaybetmeliydi. O zihniyetle o giyim tarzıyla avrupadan , amerikadan oy alamazlar. Madem sırtlarını sözde avrupaya çevirmişler, kendi kurdukları muz cumhuriyetinde kendi olimpiyatlarını yapsınlar. Kategoriler de hazır: Şalvar Dansı sporu, Fes i havaya uçurup ayaklarıyla yakalama rekoru, 500 metreden ciriti tespih içinden geçirmek, 200 metre Burkalılar koşusu,...
 • fenasi kerim   - 09.09.2013 Temel İdris Abuzer kadayıf olimpiyatlara gitmeye karar vermişler Abuzer sormuş ULAĞ TEMEL ha bu yanan meşale ne lan tarram gibi demiş OLİMPÜK MEŞALESİ demiş oradan İdris atlamış Ula onun tepesi yaniyosa ha bu 5 halkanın içinden kim geçeçeeğk?...:)
 •    - 09.09.2013 ha bunun içinde finduk var daa
 • ne olacaktı T/CE   L/Şe - 09.09.2013 Aydınlar,bilim adamları ,hükümete dil uzatan herkes içerde demokrasi yerlerde tek dostumuz abd onunda menfaatlerine hizmet ettiğimizden bize niye olimpiyatları versinler ama polis olimpiyatları olsaydı açık ara alırdık
 • Papandovu   - 09.09.2013 Kuzey Kibris halki da kiskancligindan olimpiyata tamamen karşı olmuş. Biraz sakin olun be yaw! Durun bakalım önce Birleşmiş Milletler sizi tanısın , kendinizi tanıtmayı öğrenin mou. 2024 Olimpiyatlarina Kibris Rum Kesmi de aday sizden naaaaber? ;)
 •    - 09.09.2013 OLIMPIYATLARDA HA BİRİNCİ HA İKİNCİ HA ÜÇÜNCÜ NE FARKEDER Kİ?OLIMPİYATMIŞ.TAM BİR MASKARALIK.SANKİDE MADALYA ALINCA İNSAN ÖBÜR İNSANDAN ÜSTÜN OLUYOR.İNSAN İNSANDIR DEGİŞMEZ.PAZARDAN DA MADALYA ALIR INSAN BOYNUNA TAKAR.OLIMPIYATDA DA ALINCA TAKAR.NE FARKEDERKİ.?GUYUMCUDADA İSTESİN İNSAN ALTIN MADALYA GÜMÜŞ MADALYA BRONZ MADALYA YAPTIRIR.
 • Hikaye gazel Morzinyo  BuenosAires - 09.09.2013 Koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler. Tokyo 60 oy , istanbul 36 oy . Aradaki tercih farkına bakarmısınız . Sen da sevin 2 . oldum diye hala . Daha çok yıllar avunursun böyle
 •    - 09.09.2013 olimpiyat nedir ki?GARAGÖZLÜK.
 •    - 09.09.2013 olimpiyatları neden kazanırız?yoksa hava atmak için mi?yoksa gösteriş için mi?yoksa foto gösterişi için mi?
 •    - 09.09.2013 Biz niye birinci olamadiyi tartisiyoruz istersen sende niye ikinci olduyu irdele en cok parayi veren istanbuldan baslayip en iyi sunum yapan istanbula devam edebilirsin mesela..
 • mehmet ozdemir salcı  gazimagusa - 09.09.2013 istanbul ilk iki arasına girdi bu bile yeter ama sizin ceneniz hala durmuyor.
 •    - 09.09.2013 Kuzey Kıbrıs olimpiyatlara girse Harnup dalında birinci olabilir. ciritle harnup atmada kibrislinin üzerine tanımam bide pide
 • Chinese Hektor   - 09.09.2013 Biraz da sosyal ilişkilerle alakalı bir durum. Spor bakanı çıkıp ' kazanamadık ama buna sevinenler de kıçlarına kına yaksın' diyen bir ülke. Siyasetin bitmeyen kavgacı ve ayırımcı dili yüzünden halka gına geldi,insanların artık bunlardan midesi bulanıyor.
 •    - 09.09.2013 3000yılı olimpiyatları KKTC'nin olacakmış.
 • xxx   - 09.09.2013 Şeriat düzeniyle idare edilen ve idare edilme hayali olan ülkeler her zaman dışlanır. 2 kere 2 dört yapar
 •    - 09.09.2013 Arada kültür ve eğitim farkı var. Bir tanesi çıkıp ailem beni affetsin, öyle şöyle böyle tarzı geleneklerden vesairden bahsediyor diğeri kendi ideallerinin olduğundan ve olimpiyatın ülkesini güçlendireceğinden ve olimpiyat için çok iyi projelerinin olduğundan bahsediyor. Sen şimdi geleneklerden bahseden kendine güvensiz tarafa mı inanırsın yoksa idealist, kendinden emin ve karşı tarafa güvence veren kişiye mi?
 • hayal bile olmaz Barrasgok  evropa - 09.09.2013 Daha gecen hafta Turk TV kanallari ve basini istanbulda trafigin bloke olmasi yuzunden insanlarin evlerine 6 saatte gidebildiklerinden bahsediyordu. 3 saatlik gecikmeler ise rutin hale gelmis. Sadece bu trafik ve altyapi sorunu bile boyle olimpiyat gibi birkac milyon insani sehire getirecek bir organizasyonu imkansiz kilmaya yeterlidir. Bu nufus ve bu kotu altyapi ile hayal bile olamaz.
 •    - 09.09.2013 olimpiyat ruhu sporla bedenin ve kafanin gelistirilip bunun toplumlara baris ve dostluk olarak yansimasi amacindadir doping ve fenerbahce ile olmuyor bu insanlar spor nedir bilmiyor onlar icin sadece kazanmak var her ne olursa olsun kazanmak bu da olimpiyat ruhunun icinde yok.
 • Yilsay  Girne - 09.09.2013 Gezi parki olaylari,hapse gonderilen gazeteciler,insanhaklari,icki yasaklari,Suriye.Daha yazalim.Bu kafa yapisi ile yuz sene daha olimpiyatlar Turkiye'de yapilmaz.
 • ince  NY - 09.09.2013 Bana pek supriz olmadi dogrusu? Ben olsam ben de oy vermezdim olimpiyatlarin Turkiye de olmasina.

:

:

:

: