Suriye için geriye sayım başladı

Öncelikle ben şunu belirtmek isterim ki ne olursa olsun savaşa karşıyım savaş bir kelime ile “felakettir”. Bizim bölgemiz şuan tarihte görülmemiş kadar savaş gemilerine liman olmuş durumda, bu gelişmeler bizleri korkutmasa bile yine de düşündürmektedir.


Öncelikle ben şunu belirtmek isterim ki ne olursa olsun savaşa karşıyım savaş bir kelime ile “felakettir”. Bizim bölgemiz şuan tarihte görülmemiş kadar savaş gemilerine liman olmuş durumda, bu gelişmeler bizleri korkutmasa bile yine de düşündürmektedir.
Ben değerli okurlar 27/12/2011 de bir yazı yazmıştım SURİYE de ki gelişmeler iç karışıklıklar ülkeyi savaşa doğru sürüklüyor. Bu savaşın İRANA yönelik bir de hesabı var, İSRAİL bazı zamanlarda bunu dile getirdi. Geçen yıl İsrail ABD nin desteği ile İran’a vurmak istemişti. Ben özellikle SURİYE savaşı ile TÜRKİYE’NİN savaşın içerisine çekilmek istediğini ve ARAP baharı diye isimlendirilen ORTA DOĞUNUN yeniden şekillenmesini aslın da büyük İSRAİL projesi olduğunu ben daha öncede yazmıştım, bu benim görüşümdür.
Bana göre illaki TÜRKİYE bu savaşların içine çekilmek isteniyor, niyet çok da iyi değildir, TÜRKİYE bölgedeki barışın nasıl güçlendirilmesi konusun da aktif olmalıdır, bunu da yazarken yalınızca SURİYE Yİ kast etmiyorum, özellikle bölge diyorum.
Bu bölge olduğu gibi Ortadoğu ve doğudur, RUSYA, ÇİN, İRAN başta gelen ülkeler bunlar, bölgede ciddi etkinliği olan ülkeler ve bu ülkelerin dışında bir hareket belki de başka bir felaketi tetikleyebilir.
Suriye ye dönecek olursak RUSYA çok büyük bir tepki koydu, biliyoruz ki bu savaş olursa teknik ve istihbarat yönünden Kıbrıs da bulunan İngiliz üstlerinden yönetilecek. Birkaç gün önce iki SURİYE casus savaş uçağı İngiliz savaş uçakları it dalaşına girdi, Suriye savaş uçakları RUS savaş uçağıdır.
İngiltere müdahalede geri adım attı, ABD deki kamuoyu savaş istemiyor, diğer destek veren ülkeler geriden izliyor destekliyoruz ancak müdahale etmeyiz.
ABD başkanı OBAMA açıklamaları ile elini kolunu bağladı çok dar bir müdahale yapmak zorunda ve söylenen füze saldırısı ve bazı bölgelerin bombalanması gibi.
Tabi ASATIN devrilmesi ve Müslüman kardeşler gibi bir gücün erki eline alması ABD nin de işine gelmiyor, çıkmazlar çok fazla ama bölgede doğu akdeniz savaş gemisi ve savaş denizaltısı kaynıyor.
RUSYA bu savaşa karşı çıkıyor İRAN ayni tepkiyi gösteriyor ve ÇİN savaşı onaylamıyor bu bölgedeki değişim hesaplarının farkındalar bence ve ona karşı çıkıyorlar yani çıkarlar ASAD babalarının oğlu değildir, çıkar ve menfaatler.
Ama bir gerçek var ki o da korumasız insanlar ölüyor, evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar bunu da kabul etmek söz konusu olamaz.
RUSYA için önemli SURİYE de bulunan RUS askeri üstleridir, eğer bir savaş sonrası RUS askeri üstleri SURİYE dışına çıkmak zorunda kalırsa artık RUSYA AKDENİZDE yoktur. Akdeniz e kıyı ülkelerin herhangi birine konuşlanamaz üst kuramaz RUSYA bu stratejik bölgeyi kaybetmek istemez çünkü RUS gazı ve petrolü bu bölgeden piyasalara taşınıyor.
Suriye RUSYA için her ne pahasına olursa olsun vazgeçilmezdir.
1974 yılında, aslında çok bilinmeyen bir şeyi yazacağım, o dönemlerde RUS askeri üstleri MISIR dan çıkarılmıştı, Kıbrıs CB olan MAKARİOS gizlice RUSYA ile anlaşır ve RUS askerlerine Kıbrıs da üst vermeyi kabul eder RUSYA ısrar etmekte idi. Çok kısa sürede darbe yapılır ve MAKARİOS devrilir TÜRKİYE Kıbrıs a çıkartma yapar ve 1977-79 da MAKARİOS bir federatif devleti oluşturmak üzere anlaşmanın altına imza koyar, yani o dönem arka arkaya yaşananlar çok da tesadüf olmasa gerek.
RUSYA da kendi çıkarlarını koruma zorun da İRAN, ÇİN onların da çıkarlarına uygun olduğu için baş destekçi, yani bu ülkelerin de oluru alınmadan nasıl bir müdahale olacak, ABD geri adım attı mı göreceğiz.
Ben TÜRKİYE’NİN bu kadar çıkar karışıklığı için de yalınızca çıkarları ne emrediyorsa onu yapmasını isterim, serüvene hiç gerek yok ama SURİYE DE yaşananlar da bir insanlık dramı en çok etkilenen ülkede TÜRKİYE 500.000 göçmen onların her tür ihtiyaçlarının karşılanması, DÜNYA buna destek olmalı ASAD da gidecekse de gitmeli.
Bu haber 860 defa okunmuştur

:

:

:

: