KKTC yine ateş hattı

Ateş hattı aslında korkutucu bir söylem, hele bu günlerde Suriye ye askeri müdahale konuşulurken ki şimdilik gündemden kalktı ve siyasi çözüm ön plana çıktı. Eğer bir askeri müdahale konuşulup gündeme gelse tabiki bizi de etkiler.


Ateş hattı aslında korkutucu bir söylem, hele bu günlerde Suriye ye askeri müdahale konuşulurken ki şimdilik gündemden kalktı ve siyasi çözüm ön plana çıktı. Eğer bir askeri müdahale konuşulup gündeme gelse tabiki bizi de etkiler. Ama bizler ateş hattından çıkar mıyız? Biz de iç ve dış gelişmeler gündemi sıcak tutmaktadır.
MARAŞ konusu gündeme geldi ve çok da gündemi meşgul edeceğe benzemektedir. Rumların teklifi öğrenebildiğimiz kadar bizleri çok memnun etmemekte, ERCAN hava limanı uluslar arası uçuşlara açılması için RUM tarafı onay verir mi? Bakın ne durumdayız RUM tarafının kabulü ile ancak olabilecek bir izin. Rumların ajandası bunu içermiyor yani Maraş’a karşı ERCAN havalimanı, RUM tarafı böyle konuşuyor ama yine de gelişmeleri takip edeceğiz çünkü Rum başkan NİKOS ANANASTASİADES Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomiye katkısı çok olacaktır demişti. Bu söylem çok önemli diğer taraftan da TÜRKİYE adadan çekilmelidir, bizim ile ciddi bir paylaşımı düşünmüyor RUM tarafı.
Peki biz KKTC halkı ve yöneticileri olarak RUM tarafının alışılmış ezberinin bozulması için üstümüze düşeni laiki gibi yapabiliyor muyuz. Bizim en büyük sorunumuz burada öne çıkıyor, tam olarak ne istediğimizi net olarak ortaya koyabildik mi?40 yıldır koyamadık bazı zamanlarda birileri ak derken diğerleri ak dedi. Şimdilerde olduğu gibi verelim MARAŞI zaten bizim değildir diyenlerin sayısı çok, bizim oldu mu MARAŞ peki RUMLARIN oldu mu? Sorusunu niye sormuyoruz, işte sizlere iç konularda ateş hattı, ileri ki günlerde bu görüşler gerginliğe dönüşecek, zemin buna hazırlanıyor.
Kim hazırlıyor hazırlayan hazırlıyor. Rum görüşmecisi MAVROYANNİS bir açıklama yapmış ve demiş ki MARAŞIN iadesi karşılığında ERCAN havalimanının uluslar arası uçuşlara açılmasını görüşebiliriz. Ben RUM tarafında böyle bir açıklamaya rastlamadım tabi ki adam bu görüşü bize iletmiş, öyle de oldu ise KC nin gözetimin de AB olarak söylenen bu, bizzat sordum.
Doğal gaz konusu ilk ateş yandı deneme olarak gaz çıktı çok kaliteli bir gaz %80 civarı metan gazı kalite yüksek miktarda yüksek bir triyon ayak küpten fazla bir bölge tahmin edilen 12. Parsel için 8 trilyon ayak küp bu da büyük miktar yalınızca 12. Esas gazın en çok olduğu 10. Parsel.
Peki bizlere Kıbrıslı TÜRKLERE ne tür mesajlar iletiliyor “dokunmayın eliniz yanar” bu gazın esas sahibi artık ABD ve İSRAİL, gerçek ateş hattı burada başlıyor. Denizin dibinin de 4 kilometre altında ki zenginliğin kavgası bizim ona gücümüz yeter mi? Peki ama birlik beraberliğimiz var mı?
Suriye konusun da ABD ve RUSYA anlaştı, ben müdahale hazırlıklarının aşamasın da iken ABD, RUSYA ile anlaşmadan müdahale yapamaz ABD demiştim, niye mi? SURİYE de RUS askeri üstleri var da ondan RUSYA savaşa müdahil olur, oluru alınmaz ise ne oldu iki güç anlaştı, ABD BAŞK. OBAMA da zaten bunu istiyordu çünkü ABD de savaş karşıtı eylemler artmıştı, o da rahat bir nefes aldı.
Bu bölgede çok şeyler oluyor ama TÜRKİYE ve KKTC dışında bizler hesapta olmuyoruz. KKTC içindeki yeni hükümet ile gelecek olan icraat ve gelişmeler ateş hattı gibi olacağa benzer ve yine eskisi gibi iç cepheler oluşacak doğru mu yanlış mı çok kısa bir süre sonra belli olur temennim olmamasıdır. Ancak bizim bazı akıllar kendi kendimize uğraşmayı marifet sanırlar ama hakkımız olan denizlerde ki zenginliğe sahip çıkmak adına siyaset üretmeye gelince korkarlar.
Bu haber 1028 defa okunmuştur

:

:

:

: