AB Bakanı Egemen Bağış’ın şok açıklaması

Sn EGEMEN BAĞIŞ çok önemli bir açıklama gerçekleştirdi,” bu gidişat ile bizi AB ye almayacaklar.” Bu görüş çok ama çok önemli değerli okurlar, bunu TC hükümetinin önemli bir bakanı açıklıyor hele de bu AB işlerinden sorumlu bakan olması çok daha büyük bir önem arz ediyor.

Sn EGEMEN BAĞIŞ çok önemli bir açıklama gerçekleştirdi,” bu gidişat ile bizi AB ye almayacaklar.” Bu görüş çok ama çok önemli değerli okurlar, bunu TC hükümetinin önemli bir bakanı açıklıyor hele de bu AB işlerinden sorumlu bakan olması çok daha büyük bir önem arz ediyor. Bu artık TC yeni bir yol haritasını gündeme getir mi? Bunu da zaman gösterecek ancak şu bir doğru bunu bizler hep söyledik. AB önemli bir hedef oraya katılmak, o büyük topluluk içerisinde olmak, görünüş böylede TC ni kabul ederler mi? Ben bazı zamanlarda RUM yetkililer ile görüşmelerimde TC nin AB nin tam üyesi olması konusunda sıcak bakmıyorlar.
RUM tarafının tek hedefi TÜRKİYE’NİN KIBRIS tan çıkmış olmasıdır, bu görüş dile getirilirken Kıbrıs da bulunan egemen İNGİLİZ üstleri için de yorum dahi yapılmıyor. Bu gün haberlere düşen bir açıklama aslın da RUM tarafının ne düşündüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Rum başkan adına müzakereleri yürütecek olan MAVROYANNİS, bizim ANKARA ile görüşmemiz gerekir talebi niyetlerini açıkça ortaya koymuyor mu?
Rum başkan NİKOS ANASTASİADİS, BM de konuşmak üzere NEW YORKA gitti. KKTC CB SN DERVİŞ EROĞLU da gitti bazı temaslar yapacak, yani yine adaletsiz bir katılım. Bizler tanınmamış bir devletin temsilcileri RUM tarafı ise siyasi tanınmışlığı olan bir devleti temsil ediyorlar ki, o devlet bir ortaklıktı ve şu anda RUMLAR tarafından işkal altındadır.
Bizim basında geçen haftalarda MARAŞA karşı ERCANI konuşuruz veya görüşürüz diye bir açıklama yapmış MAVROYANNİS, bunun haberini yapanlar ve halkımıza yanlış bir bilgi aktaranlar karşısın da, ANKARA ile görüşmek isteyen MAVROYANNİS çok farklı mesaj verdi. Şunu söylemeye getiriyor KKTC yi yok sayıyoruz da yolumuza devam edelim, ANKARA ile görüşelim taleplerimizi onlara iletelim.
ANASTASİADİS açıkça ifade etti, giderken ABD YE MARAŞI koşulsuz sahiplerine ama AB sorumluluğun da KIBRIS TÜRK halkına Mağusa limanını açabiliriz dedi. AB sorumluluğu şu anlama geliyor, KIBRIS CUMHURİYETİ sorumluluğu ve egemenliği bu kadar açık çünkü tüm işlemler için AB KC ne soracak. Yani bizler yine yok sayılacağız.
Bir açıklamasın da; iki bölgeli, iki toplumlu, tek halk, tek tabiyet temelinde federatif bir çözüm, BM kararlarına uygun, AB kriterleri doğrultusun da olmalı. Dışa karşı tek kimlik olacak, zaten KC tanınmış AB üyesi bir devlet, bizim yapacağımız bu devleti bir federasyona dönüştürmektir.
Ancak değerli okurlar geçen sn EROĞLU SN ANASTASİADİSİN evinde bir davete katılmıştı ben de orda idim, herkes ayrıldı ve ben ANASTASİADİS ile tanışma fırsatı yakaladım 5-6 dakika ayak üstü sohbette Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili görüşleri farklı olmuştu, ama o zaman ana muhalefetti.
Bana söylediği aynen şu idi “KİRİE EĞMEZ İ KIPRİAKİ DEMOKRATİA APOTİHEN, THA KANUME NEAN OMOSPONTON KRATOS KE THA EİNE HALARİ OMOSPONTİA.” Söylediği şu Kıbrıs cumhuriyeti başarılı olamadı, bizler yeni bir federatif devlet kuracağız o da gevşek federasyon olacak.
Bu gün ne söyledi;” MPOROUMEN TİN KIPRİAKİN DEMOKRATİAN NA TİN MEDATADRAPSOUMEN OMOSPONTİA”, bu da şudur KIBRIS CUMHURİYETİNİ, FEDERASYONA DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ.
Bir yılda görüşler çok değişti, tabiki ikisi çok farklı çözüm önerileri, görüşler açıkça değişmiştir.
Sn EGEMEN BAĞIŞTA bizi AB ye almayacaklar açıklaması ve gelişmeler KIBRIS sorununun çözümünde yeni yol haritasını zorlayacaktır, TÜRKİYE AB ye giremiyorsa, nasıl bir çözüm olmalı çok daha fazla sorgulanmalıdır yoksa yanlış mı yapıyoruz, göreceğiz.
Bu haber 1105 defa okunmuştur

:

:

:

: