KANSERDEN KORKMAYIN, GEÇ KALMAKTAN KORKUN!

YDÜ Hastanesi Meme Kanseri’ne yönelik özel tarama programı başlattı

YDÜ Hastanesi Meme Kanseri’ne yönelik özel tarama programı başlattı

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle KKTC’de Meme Kanseri Bilinci’nin gelişmesine yönelik olarak özel tarama programı başlattı.
YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail’in katılımıyla düzenlenen basın toplantısında KKTC’de Meme Kanseri Bilinci’nin gelişmesine yönelik olarak başlatılan özel tarama programının tanıtıldığı belirtildi.YDÜ Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, hastanenin oluşturulurken dünyada da KKTC’de de en fazla ölümlerin yaşandığı başta kanser, kalp ve travmaların teşhisi ile tedavilerinin en iyi şartlarda yapılabilmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadığını söyledi.

“ERKEN EVREDE YÜZDE 90 KURTULMA ŞANSI”
Savaşan, “YDÜ Hastanesi’nin SGK’lıları kabul etmeye başlamasıyla Kıbrıs Türk Halkı’nın hastane ve hekim seçme hakkına sahip olma istenci artmıştır” dedi.
YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen de yaptığı konuşmada, erken evrede teşhis edilen kanserlerin tedavisinde yüzde 90’a yakın başarı şansı bulunuyor.” Erkmen konuşmasının sonunda Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle “Kanserden Korkmayın, Geç Kalmaktan Korkun” adıyla Ekim ayı boyunca sürecek olan özel koşullarda hazırladıkları meme kanseri tarama programının başladığı müjdesini vererek, erken teşhisin hayat kurtardığını hatırlattı. Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, kanser hastalarına ülkelerinde, ailelerinin yanında en iyi tedaviyi alabilme şansı yarattıkları ve hastalara gösterdiği samimi ilgi için YDÜ Hastanesi’ne teşekkür etti.


“KANSER HASTALARININ GÜNEY’E GİTME İHTİYACI KALMADI”
Kocaismail, “YDÜ Hastanesi ile birlikte kanser hastalarımızın Güney’e veya başka bir ülkeye gitmeye ihtiyacı kalmamıştır” dedi.Hastalara hekim ve hastane seçme hakkının biran önce verilmesi gerektiğine işaret eden Kocaismail, kemoterapi tedavisinin devletin tekelinde olmamasını istedi.Kocaismail, 130 yeni kanser vakasının 100’ü YDÜ Hastanesi’nde, 30’u da Devlet Hastanesi’nde erken evrede teşhis edildiğine işaret etti.YDÜ Hastanesi’nde Ekim ayı boyunca 40 yaş altı ve 40 yaş üstü meme kanseri taramalarının 125 TL’ye yapılacağını söyleyen Kocaismail, paketin 40 yaş altı kişiler için ultrasound ile doktor muayenesini, kırk yaş üstü olan kişiler için ise mamografi ile doktor muayenesini kapsadığını anlattı. Kampanya’dan yararlanmak için Kanser Hastalarına Yardım Derneği'nden 5 TL’lik yardım makbuzu almak yeterli olacak…

Bu haber 180 defa okunmuştur
  • Vatandaş  Lefkoşa - 05.10.2013 Sayın kocaismail,kaç kanser hastasında 125TL var acaba ?

:

:

:

:

DİĞER HABERLER