CTP Kurultayına UBP nazarı

Her zaman sessiz sakin kurultaylarla başkanını seçen CTP-BG bu kez biraz farklı olaylar yaşayacak gibi görünüyor.

Her zaman sessiz sakin kurultaylarla başkanını seçen CTP-BG bu kez biraz farklı olaylar yaşayacak gibi görünüyor. Ulusal Birlik Partisinin dillere destan iki kurultayı unutulmayacaklar listesinin başlarındaki yerini alırken, CTP-BG’nin kurultayında da o boyutta olmasa bile bazı sıkıntıların yaşanması muhtemel.
Zira parti şimdiden kaynamaya başladı bile. Seçim dönemi “bıyıklılar-bıyıksızlar” olarak ayrışan partide bir diğer ayrışmada CTP-BG arasında yaşanacak gibi görünmekte. Star Kıbrıs’ta 16 Ağustos tarihinde yayımlanan “Kurultayda CTP ve BG kavgası yaşanır mı” başlıklımakale sanki önümüzdeki günlerde yaşanacakları anlatıyor.
Şöyle deniyor makalede: “Lefkoşa’da en fazla oyu alarak Meclise girmeye hak kazanan Sibel Siber ile CTP-BG genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun kurultayda karşı karşıya gelebileceği konuşuluyor kulislerde. Partinin ılımlı kanadını oluşturan BG’nin, Sibel Siber’in aldığı halk desteğiyle birlikte daha güçlü bir pozisyona geldiğini ifade eden CTP’li bir yetkili, “CTP eski CTP değil. Kendi aralarında kutuplaşma oluştu. Yorgancıoğlu’nu isteyenler kadar, Sibel Siber’in başkanlığını isteyenlerde var. Önümüzdeki günlerde partiyi zor günler bekliyor” diyor.
Düşünüldüğünde hiçte yabana atılacak bir olasılık değil.Geçici hükümet döneminde gösterdiği performansla göz dolduran CTP-BG milletvekili Başbakan Sibel Siber’inbaşkanlık yarışında bende varım demesi gayet normal.

Ancak burada bir sıkıntı var. Sibel Siber’in BG’den seçime katılmış olması CTP başkanlığı için bir engel teşkil ediyor. Başkanlık için CTP’ye üye olmak şart. Aynı şekilde MYK’ya da.

Ha ne olur, başkanlık veya MYK üyeliği gündemdeyse üyelik formalitesi anında gerçekleştirilir.

Yani Sibel Siber’in BG olması hasebiyle başkanlığa getirilemeyeceği gibi bir görüş doğru değil.

Siber istediği takdirde formaliteleri yerine getirip, başkanlığa aday olabilir.”
Sözün özü, her zaman itidali ile övünen CTP nazara geldi. “Kol kırılır yen içinde kalır” sözünün en iyi uygulayıcısı olan partide kırık kol, yen içinden çıkmış görünüyor. Başkan adaylarından Mehmet Çağlar, “Özkan Yorgancıoğlu partiyi birleştiremedi, hizipleşmeyi önleyemedi” derken, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, partide herkesin başkanlığa aday olma hakkı bulunduğunu, ancak adaylığı gerekçelendirmek için bir başkasıyla ilgili iddialarda bulunulmaması gerektiğini vurguluyor kibarca.

Bu haber 9139 defa okunmuştur

:

:

:

: