Keyifli bir kış bahçesi yaratalım

Kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde hava sıcaklıkları azılıp yerini soğuk günlere bırakırken, biz bahçeseverlerin içinde bir burukluk da başgöstermeye başlamıştır.

Kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde hava sıcaklıkları azılıp yerini soğuk günlere bırakırken, biz bahçeseverlerin içinde bir burukluk da başgöstermeye başlamıştır. Bahçemizden uzak kalmak toprağa elimizin değememesi bitkilerin de uyukuya yatması kış mevsimini bahçenizden uzak geçireceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü artık bahçe tutkunlarının kış mevsiminde tadını çıkarabileceği bir kış bahçesi kurmak için kollarını sıvayabilirler .

Günümüzde birçok değişik tasarımla karşımıza çıkan ilginç kış bahçeleri; evlere metal ve cam yüzeylerle bağlanmaya başlamış, birçok değişik türden bitkiye ev sahipliği yapan keyifli mekanlar haline gelmiştir. Alüminyum, pvc ya da ahşap profillerle hazırlanan kış bahçeleri, soğuk havalarda cennetten bir köşe halini alıp bizi de mutlu etmeye yetiyor.Eğer sizlerinde böyle bir mekanı varsa çok şanslısınız.Çünkü bu soğuk kış günlerinde ailenizle birlikte bahçe tadını alabileceğiniz bir yerinizin olması oldukça keyiflidir.
Etrafı camlarla çevrilmiş, güney cephesinden bolca ışık alabilecek şekilde kurulmuş kışbahçeleri içinde hemen hemen her bitkiyi barındırabilirsiniz . Bahçenizdeki bitkiler uyurken kış bahçenizde canlı yeşil çiçekli olacaklardır.Tabii ki sizin birazcık uğraş ve becerinizle. Anthurium, spathiphyllum, iç mekan bonzaileri, areca hatta geniş saksılarda turunçgiller ve güzel görünümlü ağaç formlu bitkiler...... Bu gibi bitkilerle kış bahçenizi her zaman canlı tutmak mümkündür.

Güzel ve keyifli bir kış bahçesi yaratmak için.....
Bahçenizin güneyine bakan kısmını seçmeye özen gösterin . Bahçeli bir evde yaşamıyorsanız balkonunuzu da kış bahçesi haline getirebilirsiniz. Bahçenizi kurarken profillerin ince ve camların bol olmasına özen gösterin. Bahçe mutlaka bol ışık almalı. üstten iyi ışık gelmesini sağlamak için üstünü de camdan yaptırmalısınız. Eğer üsten iyi ışık almıyorsa bahçenin yanlardan bol ışık alıyor olması gerekir.

Geceleri kış bahçenizi normal ısıda bırakmalısınız. Çünkü ışıkla yaşayan bitkiler, gece uyurken sıcaktan ölebilir. Fırınlanarak böcekleri öldürülmüş ve sterilize edilmiş toprak almak gerekir. Çeşitli maddeler katılarak hafifleştirilmiş topraklar, saksıların rahat taşınmasını ve de oksijen dolaşımını kolaylaştırır.
Bitkilerin nemlendirilmesi de önemli. Çok yüksek nem isteyen bitkilerin bulunduğu bir kış bahçesinde rahatsız olabileceğiniz için, bitki seçiminde bir uzmana başvurmanızda yarar var.

Kış bahçesinde bitkiler olacağına göre, suyun varlığı da kaçınılmaz. Zemin döşemesini buna göre seçmelisiniz. Kış bahçenizde sımsıcak bir ortam yaratmak için, ahşap ile bambu ve benzeri modellerden zemin döşemesi seçebilirsiniz. Rüzgar çanları, renkli tüller, ahşap kafesler ve denizden zevkinize göre toplayacağınız taşlarla kış bahçenizi dekore ederek, çok daha iç açıcı bir görünüm yaratabilir, çiçekli minderler ve örtülerle de bunları tamamlayabilirsiniz. Bizden tavsiyeler sizden de uygulaması. Zevkinize göre yarattığınız bahçenizin keyfini çıkarmak dileği ile.....

Bu haber 364 defa okunmuştur

:

:

:

: