UBP’LEŞEN CTP-BG VE ADAYLARIN ANLAŞILAMAYAN FARKI

Günümüzde maalesef “Dejavu” duygusu yine yaşanıyor.

Günümüzde maalesef “Dejavu” duygusu yine yaşanıyor. Bilindiği gibi CTP-BG kurultayı en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Ancak, tartışmalar ve adayların yaklaşımı bize UBP kurultayını andırmaktadır.

CTP’ye özgü olan kol kırılır yen içinde kalır söylemi artık değerini yitirmiş gibidir. Alenen adaylar birbirini eleştirmektedir. Sonra da kendisni partinin akil adamı gören bazı kişiler biz UBP’den farklıyız gibisinden kendilerinin dahi inanmadığı sözler sarfetmektedirler.

Küçük-Kaşif ikilisi arasında mahmeke koridorlarına uzayan kurultay süreci ne acıdır ki KKTC siyaset tarihinde kara sayfalar olarak yer almıştır. Bu kurultay sürecinde UBP’de adeta akıl tutulması yaşınırken CTP cehanından ise yüksek perdeden söylemler işitmekte idik.

Efendim bizler UBP’nin içişlerine karışmıyoruz ama bugün UBP’deki tartışma düşünce ve ideoloji temelinde yürütülmüyor diye CTP kurmaylarının argümanlarını halen daha duyar gibiyiz. Yani, onlara göre parti içinden dışarıya yansıyan tartışma makam hırsı odaklı değil düşünsel ve ideoloji odaklı olması gerekirdi. Peki, bugün yine CTP-BG dışına yansıyan ve bazı yönlerden etik sınrılarını zorlayan adaylar arasındaki tartışma düşünsel ve ideolojik temelde mi yürütülmektedir? Bunun böyle olmadığını herkes bilmektedir. Özellikle, aşağıdaki hususlarda adayların düşünsel farklılıklarını anlayan var mıdır?

• Bir aday diğerine “YAŞLI” demektedir. Bu eleştiri düşünsel midir? Halbuki, bu adayı perde gerisinden destekleyenlerin arasında diğer parti başkanı adayından daha yaşlı olanlar yok mudur?

• Bir aday mecburiyetten zam yaptık derken, diğer aday bize yakışmadı ifadesinde bulunmaktadır. Peki, bu zam bize yakışmamışsa net olarak ne yapılması gerektiği konusunda alternatif bir düşünce ortaya kondu mu?

• Hümümet programında KIB-TEK’in net olarak özerkleştirilmesi hedefi bulunurken her iki adayın bu konudaki bugünkü düşünceleri nelerdir?

• Bir aday, Kıbrıs Türk futbolunun uluslararası futbolun bir parçası olması adına çaba harcayan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) tarafından yürütülen sürece destek verdiğini, güveninin tam olduğunu ifade ederken, diğer adayın bu konudaki düşüncesi nedir?

• Bir aday, 'Sendikalar ne öneriyor? Hiçbirşey!' vurgusunu yaparken diğer adaya göre sendikalar birşey öneriyor mu?

• En önemlisi adaylardan biri yaklaşık üç aydır hükümet adına icraatlara imza atarken diğer aday bu icraatların nesini yanlış nesini doğru bulmaktadır. Kendi düşüncesine göre hükümet icraatlarının nasıl olması gerektiği hususunda düşünsel bir açılımı var mıdır?

• Seçim süresince her iki aday TC-KKTC protokolünün revize edilmesi gerektiğini bahsedirken bugün iki aday da ketum davranmaktadır. Peki, neyin revize edilmesi gerektiği konusunda her iki adayın düşünsel farklılığı var mıdır?

• Bir aday, parti başkanının başbakan olması gerekmez ifadesinde bulunurken bunun meşruiyetini düşünsel olarak açıklayabildi mi? Yoksa bu perde gerisi ittifakın ön şartı mıdır?

• Bir aday’ın “Değişim Yolu” başlıklı Manifestosunda birçok cilalı ve iddialı ifadeler yer almaktadır . Peki, bu adayın yukarıda vurguladığımız ve Kıbrıs Türk toplumunu ilgilendiren konularda düşünsel farklılığını anlayan var mıdır?

YUKARIDAKİ BAŞLIKLAR ARTIRILABİLİR. AMA BENCE İŞİN ÖZÜ ANLAŞILMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE ÇOK SEVDİĞİM AŞAĞIDAKİ ATASÖZÜNÜ TEKRARLAMAK İSTİYORUM.

“TENCERE DİBİN KARA SENİNKİ BENDEN KARA”
Bu haber 563 defa okunmuştur

:

:

:

: