Benim gözümden

Bu uçsuz bucaksız kainatın derinliklerini süsleyen, ölümsüzleştiren sevgi içinde onur paylaşım bir o kadarda kucaklayıcı yüzleri güldürecek olan bir proje

Bu uçsuz bucaksız kainatın derinliklerini süsleyen, ölümsüzleştiren sevgi içinde onur paylaşım bir o kadarda kucaklayıcı yüzleri güldürecek olan bir proje... Sevgili Hasan Çakmak görme engelliler için kitapyazdı.Bu kitap çok farklı ve bir ilk “sesli”. 2 Aralık günü bir basın toplantısı ile sesli kitap gün ışına çıktı. Gazeteci yazar Hasan Çakmak tarafından yazılan Kıbrıs ile ilgili 10 deneme yazısı kitap için 11 sanatçı tarafından seslendirildi. Bu projeye Telsim Sanat, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu , (B.R.T.K) Opus Stüdyosu Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Okulu ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) orkestrası destek oldu. Sesli kitap görme engelli vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak.

Kitap Jıbrıs Türk Görme Engelliler Derneği aracılığı ile ülkedeki görme engelli vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacak. Dünyada ve ülkemizde her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler günü kutlanıyor. Sesli kitabın böyle bir günde hayat bulması bu güzel insanımızın mutluluğu oldu. Yerinde ve zamanında atılan adımlar her zaman mutlulukları beraberinde getirir. Sesli kitabın tanıtımı Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliğinde gerçekleşti. Basın toplantısında sevgili Hasan Çakmak, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu ve Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar birer konuşma yaparak yürekten teşekkür ettiler.

“Benim Gözümden” isimli sesli kitap dernek bünyesindeki sesli kütüphanede hayat buldu. Ardarda gelen konuşmalar hem duygu yüklü, bir o kadarda sevinçli ve etkileyiciydi. 11 Sanatçının bir araya gelip tek yürek olmaları anlatılmaz bir duygu. Hayatta insanların para ile alamayacakları tek şey yürek ve sevgi... Sevgi ile yürünen yollar aşınır, paylaşımda engelleri kaldırır. Sevgili Hasan Çakmak Basın Toplantısında yaptığı konuşmasında sesli kitap projesini hayata geçirmekle iki hayalini gerçekleştirdiğinisöyledi. Çocukluk hayallerinden birinin Küba'ya gitmek olduğunu ve bu hayalini gerçekleştirdiğini dile getiren çakmak 2008'de Kıbrıs'ta Özel Eğitim adlı bir kitap yayınladığını, bu kapsamda da Küba'da ki eğitim ve sağlık kuruluşlarını ziyaret ettiğini belirtti. Sesli Kitap Projesi'nin hayata hayata geçmesinin kolay olmadığını ifade eden Çakmak Sesli Kitap çalışmamız “Kıbrıs'ta bir ilktir” ifadesine yer verdi. Türkiye'de ve Dünya'da bu alandaki uygulamaları değerlendirdi. “Benim Gözüm”den kitabının hazırlanması hakkındaki sürece değinen Hasan Çakmak 3 görme engelli eğitim uzmanının projeye katkı koyduğunu söyledi Sanatçılara ve projeyye destek verenlere teşekkür eden Çakmak süreci hızlandıran ve motive eden bir çok güzel olay yaşadık dedi. Basın toplantısı sonunda kitabı seslendiren. Çetin Özen, Cevahir Yerebakan, Derman Atik, Yonca Kanı, Mustafa Öncü, Bahar Gökhan, Sonay Darbaz, Dervişe Güneyyeli Kutlu, Cankat Çeribaşı Pilter, Ertaç Hazer ve Fahriye Özay'a Telsim tarafından teşekkür plaketi takdim edildi..

HASAN ÇAKMAK KİMDİR?

Gazeteci, yazar Hasan Çakmak Lefkoşa'nın buram buram Kıbrıs kültürü kokan Arabahmet Mahallesinde 1971 yılında dünyaya geldi. İlkokula Türkmenköy'de giden Hasan Çakmak lise eğitimini Gazi Mağusa Namık Kemal Lisesi'nde tamamladı. Gazetecilik eğitimini Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Kıbrıs Türk Basınında “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Efsanesi Kıbrıs Türk Müzik Tarihinden Kesitler...” gibi yazı dizileri ile tanınan Hasan Çakmak uzun yıllar ülkemizin en yüksek tirajlı gazetesi olan Kıbrıs Gazetesi'nde editörlük yaptı. Kuzey Kıbrıs'taki ilk internet gazetesi Kimgazzette köşe yazarı Avusturya'da yayınlanan Tükişh Repots Gazetesi'nin kıbrıs muhabirliği görevlerinde de bulunan Çakmak, bu dönemin ardından Ortam Gazetesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2003 yılında Bayrak Radyo Televizyon Kurumunda başlayan Çakmak bu görevinin ardından Hükümet Sözcüsü, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Basın Danışmanlığı yanında aylık olarak yayınlanan 4 gazetesininde yazı işleri müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Basında örgütlü olarak bulunan Basın Emekçileri Sendikası (Basınsen'in) uzun yıllar yönetiminde bulunan Çakmak bir dönem Genel Sekreterliği görevinide yaptı. En Genç Yayıncı, En İyi Araştırma Haberi dallarında ödülleri bulunan Çakmak. Basın ve İletişim alanında bir çok Başarı Sertfikası'nında sahibidir. Çakmak son olarak Samtay Vakfı'nın 2005 yılı araştırma kitap ödülünü müzik alanında yaptığı çalışmalardan dolayı aldı. Çakmak gazeteci Kutlu Adalı Anısı'na geleneksel olarak verilen basın meslek ödülleri büyük jürisine 2 yıl başkanlık yaptı. Bunun yanında Çakmak Kıbrıs Türk Basını'ndan bir çok dergi ve yayın kuruluşunda muhabir, foto muhabiri, sayfa sekreteri, bilgisayar operatörü olarak çalıştı. 2008 yılında Elvan Yayınları tarafından hazırlanan Türkiye Edebiyatçıları ve Kültür Adamları Ansiklopesi'ne girdi. 2009 yılında Halk Sanatları Vakfı (HAS-DER) düzenlediği Halk Bilimi Sempozyomunda Kıbrıslı Türklerde Popüler Müziğin Gelişimi konulu bildiri sundu. Çakmak gözlerinden kalbime süzülen damlacıklar Sıla 4 efsanesi, Kıbrıs Türk Müzik Tarihi'nden kesitler, Önce İnsan, Kıbrıs'ta Özel Eğitim, İki Cesur Yürek, Deniz Bey, Şekeriniz Var mı ve Benim Gözümden isimli kitaplarına imza attı. Çakmak yazmış olduğu kitapların bir çoğu ikinci baskılarını yapmış.bir kısmıda yabancı dillere çevrilmiştir. Çakmak 2012 ve 2013 Kıbrıs'ta almış olduğu ödüller yanında yurtdışında da önemli ödüller almıştır ve almaya devam ediyor.

Hasan Çakmak Benim Gözümden Sesli Kitap Telsim katkıları ile elimde albüm içerikli, sesli kitap bir yürek olan gönül dostların paylaşımı ile ölümsüzlüştüren bir cevher...

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Sonay Darbaz'ın Gönül Emeği Lefkoşa Ortkestrası Şefi, duayeni Can Sözer, stüdyo Çağıl İşgüzar, Önsöz, sunuş ve seslendiren Çetin Özen ve devam ediyor gönül dostları;

“Yalnızca bedeninin üşüdüğünü hissettim” seslendiren Cevahir Yerebakan, “Huzur” seslendiren Derma Atik, “Dut Ağacı” seslendiren Yonca Kanı, “Kaybolan Şehir” seslendiren Mustafa Öncü, “Kendi Diktiğin Ağacın Gölgesinde” Bahar Gökhan, “Geceleri Severim” seslendiren Sonay Darbaz, “İnadına Sevmek” seslendiren Dervişe Güneyyeli Kutlu, “Mandolez Tadında Sevdaları Özledim” seslendiren Cankat Çeribaşı Pilter, “Kerpiç Ev” Ertaç Hazer, “Ama Önce Sevgi” Seslendiren Fahriye Özay
Bu kitapta emeği geçen güzel insanlara ve sevgili Hasan Çakmak'a ben teşekkür etmek istiyorum. Gönül dostlarıma, Telsim'e , B.R.T.K.'ya OUS Stüdyo Rauf Raif Denktaş Engelliler Okulu ve Belediye Orkestrası'na milyonlarca teşekkürler.

Sizi Seviyorum

Bu haber 5590 defa okunmuştur
  • Esat Mustafa  Londra - 17.12.2013 Sayın Hasan Çakmak tarafından yazılan “Benim Gözümden” başlıklı bu kitap, görme engelli insanlarımıza yönelik ilk sesli kitap olması ve yazarın görme engelli insanlarımız hakkındaki duyarlılığı açısından oldukça önemli ve atılmış bulunan gerekli bir adımdır. Bu başarısından dolayı, yazarı yürekten kutlarken, bu tür toplumsal çalışmaların tüm yazarlarımıza örnek olmasını temenni ederim.
  •    - 07.12.2013 Japonların neden büyük lend taktıkları şimdi belli oldu

:

:

:

: