CTP-BG’de kurultay hesaplaşması

Değerli okurlar şimdi diyeceksiniz ki bu başlık niye? Normal bir kurultay değil mi bu, iki aday yarışıyor

Değerli okurlar şimdi diyeceksiniz ki bu başlık niye? Normal bir kurultay değil mi bu, iki aday yarışıyor. İnanınız durum bundan çok farklı, tabi ki iki adaylı bir CTP-BG seçimi ama taşlar yerinde oynuyor. Son günlerde dikkat ederseniz zehir zemberek açıklamaların tümü Asım Akansoy’a destek niteliğinde, çok ciddi bir CTP hareketi var parti içerisinde.

Zamanında Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, ikinci tur seçimlerine gitmeden Ömer Kalyoncu’nun “ikici tur seçimlerine iki sırada gidersem çekilirim” sözü üzerine başkan olmuştu. Yani değerli okurlar seçimsiz bir başkan. Ben bu sözü çok iyi bilirim çünkü Kalyoncu bu sözü ilk kez benim programım da söylemişti o zaman dört aday da bana konuk olmuşlardı.

Çok mütevazi, saygıdeğer bir vekil arkadaşımız Yorgancıoğlu. Ancak CTP’de işler hiçte iyi gitmiyordu, çok pasif bir muhalefet dönemi geçti gitti. Bu misyon CTP misyonu değildir olamaz da çok daha aktif bir siyaset izlenmeli idi. Bunlar devam ederken CTP- BG’ye iktidar yolunu açan İrsen Küçük klasiği ve kazası ile geldi. CTP bunu beklemiyordu ve hazırlıksızdı. Bana göre ne oldu ise bu hükümet döneminde saflar belirlendi ve CTP-BG olağan kurultay seçimi bir hesaplaşmaya dönüştü.

Ben CTP-BG’yi tebrik ediyorum tam bir parti klasiği yaşanıyor. İçlerinde çok ciddi bir kazan kaynıyor ancak kokusu dışarıya çıksa bile, iç hesaplaşmalar yansımıyor, yok ki UBP seçimlerinde olduğu gibi. Kimilerine göre çok olağan bir seçim, iddia olsa bile Akansoy usulden olmuş bir aday. Bu da söylendi kim bu çocuk da aday oluyor, işte burada ciddi hata yapılıyor.

Bu seçim çok iddialı bir seçim ve Akansoy’a ciddi bir desteğin oluştuğu bir seçim, kimlerin destek verdiğini yazmak istemiyorum çok isimlerden haberdarım ancak biraz takip edildiğinde mesajlar ortada. CTP-BG gençliği Akansoy’a destek onlar için yeni bir vizyon ve hareket sağlayacak. Bir de önceki seçimlerde Yorgancıoğlu muhaliflerinin çoğu yine muhalifi.

Yorgancıoğlu hükümeti kurarken CTP-BG’de kırgınlıklar su üstüne çıktı, İrsen Küçükten kalma birçok bürokratı değişemedi onlar kendisine ciddi yaralar verdi. Ekonomik protokol da ayak bağı oldu bunu da CTP-BG tabanı kabul etmedi. Hükümetler yeni vizyonlar için kurulur, yok ki geçmiş hükümetlerin devamını izleyen politikalar için, CTP-BG burada ciddi yara aldı. Sürekli olan devlettir onun devamlılığı esastır burada bir hata yapıldı gibi.

Şimdi ne olur bana göre Asım Akansoy daha şanslı bir konumda buna neden olanlar ise Başbakan Yorgancıoğlu ekibi, bizler en azından bu şekilde algılıyoruz. Çok önemli bir ayrıntıyı atlamamak gerekir; Akansoy ben başbakanlık için gelmiyorum, yani derdim makam değildir. Tabanım beni vekil olarak seçti şimdi CTP’yi gerçek CTP yapmak için başkanlık yetkisi istiyorum, açıklaması çok olumlu karşılandı. Doğuş Derya’nın Maliye Bakanı Mungan’a karşı çıkışı da hükümette çok ciddi sorunların olduğunun ispatıdır.
9 aralık pazartesi hükümet krizi ile karşı karşıya olmamızın ihtimali çok yüksek Başbakan seçimi kaybettiği an hükümet düşer yeni bir hükümet modeli gündeme gelir veya Yorgancıoğlu kazanır yola devam ama en zor ihtimal bu gibi gözüküyor. Ben kulağıma gelenlerden esinlendiğim gibi yazdım.

Benim temennim ülke demokrasisi için güzel bir yarış seçim sonrası birliktelik içerisin de bir CTP. Her iki adaya da başarılar diler kim kazanırsa kazansın parti olarak CTP ve ülke kazansın.

Bu haber 943 defa okunmuştur

:

:

:

: