Diplomasi savaşı

Değerli okuyucular ülkemizde o kadar yazılması gereken konu var ki sayfalar sığmaz.

Değerli okuyucular ülkemizde o kadar yazılması gereken konu var ki sayfalar sığmaz.

Başta ekonomik sorunlardan tutun da sosyal yıkımı yaratacak boyuta varmış olaylar ve bunları yaratanlar bilinçli ya da bilinçsiz, bunları yazmak isterdim ancak gün geçmiyor ki  Kıbrıs sorunu ile bir gelişme olmasın. Bundan dolayı bu yazımda da yine Kıbrıs sorunu ile ilgili yazıyorum.

Özellikle de ADA TV’de benim sunduğum KÜNYE programında defalarca dile getirip ısrarla vurguladığım ve belli zamanlarda yazılarımda da dile getirdiğim ciddi anlamda Kıbrıs’ta gerçekten bir antlaşma isteniyor mu yoksa amaç başka mı?

Rum tarafı Cumhurbaşkan’ı sn TALAT’ı samimi davranmadığından dolayı sürekli suçlamaktadır.  Peki, Rum tarafı gerçekten samimi mi?  Bakın Rum hükümet sözcüsü sn STEFANUS STEFANU ne diyor? Hangi tarafın gerçekte anlaşma istediği, görüşmeler masasında ortaya çıkacak ve bu tutumu da başta BM ve AB olmak üzere tüm uluslararası güçler görüp değerlendirecekler. Tabi ki sn STEFANU’nun vurgulamak istediği açık ve nettir, sn TALAT, 21 Mart 2008’de sn HRİSTOFYAS ile buluşup Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacı ile görüşmeleri başlatma kararı almıştı. Ortak karar çalışma gurupları ve teknik heyetlerin oluşturulması idi.  Burada Rum basınında geniş yer alan bir mutabakat yer aldı.

Cumhurbaşkan’ı sn TALAT; özellikle tek devlet,  tek egemenlik, tek halk konularında sn HRİSTOFYAS ile antlaşmaya vardığıdır. Bu haber sn TALAT tarafından yalanlandı ancak gündemden de düşmedi. İşte Stefanu bunu işaret ediyor sn TALAT’ın  21 Mart  antlaşmasına  sadık kalmadığını ve iki devletli çözümden bahsettiğini söylüyor, Türk askerinin etkin   garantörlüğünü TALAT’ın talep ettiğini ancak AB’ye üye olmuş Kıbrıs’ta buna gerek olmadığını söylüyor sn  HRİSTOFYAS, bu konuda 21 Mart’ta görüşülenler arasında var olduğu iddia ediliyor.

Bu diplomasi taktiği ile sn TALAT tuzağa düşürülmeye çalışılıyor, anlaşma istemeyen tarafın  TÜRK tarafı olduğunu dünyaya ilan edecekler. Komşumuz Rumların taktikleri sürekli geliştiriliyor siz değerli büyüklerimiz bunları iyice takip ettiğinizi düşünüyorum, sakın hata yapmayın ki haklı konumdan haksız konuma düşmeyelim bizler sizleri izlemeye devam edeceğiz. Amacım yaşanır bir antlaşmanın bulunabilmesidir.

Bu haber 617 defa okunmuştur

:

:

:

: