Lefke’nin Yerinde Olsam Yeni Boğaziçi’ni Kıskanırdım!..

Bilindiği gibi 2013 Kasım ayı içerisinde Kıbrıs'ın ilk ve tek 'Cittaslow ' şehri Yeniboğaziçi oldu

Bilindiği gibi 2013 Kasım ayı içerisinde Kıbrıs'ın ilk ve tek 'Cittaslow ' şehri Yeniboğaziçi oldu. Halk arasında 'Cittaslow ' “Sakin Şehir” olarak da bilinmektedir. İki yıl devam eden çalışmalar sonucu, Sakin/yavaş Şehir' unvanı alan Yeniboğaziçi, dünyadaki 183 Cittaslow arasına girdi.

Sakin şehir olmak için “Çevre Politikaları”, “Altyapı Politikaları”, “Kentsel Kalite için Teknolojiler ve Tesisler”, “Yerel Üretimi Korumak”, “Misafirperverlik”, “Farkındalık”, “Slow Food Faaliyetlerine ve Projelerine Destek” başlıkları altında kriterler bulunmaktadır (www.cittaslowseferihisar.org/index.php?o...;id=64&Itemid=63 ; http://www.sehirplanlama.org/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=218&id=1349&Itemid=36). Lefke Bölgesinin sahip olduğu zenginlikler düşünüldüğünde özellikle Yerel Üretimi Korumak başlığı altındaki aşağıdaki kriterlere yalnızca bölge halkının değil tüm KKTC sakinlerinin dikkatini çekmek gerekir.

 

• Organik tarımcılığın geliştirilmesi için projeler

• Esnaf ve zanaatkârlar tarafından üretilen ürünlerin, eşya ve el işlerinin kalitesinin sertifikalandırılması

• Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan esnaf ve zanaatkârların ve/veya el işi ürünlerinin korunması ve himayesine yönelik programlar

• Yok olma riskiyle karşı karşıya olan geleneksel çalışma ve meslek yöntemlerinin himayesi

• Organik ve/veya yerel topraklarda üretilmiş ürünlerin kullanılması ve restoranlar, okul kafeteryaları ve himaye altındaki yapılarda yerel geleneklerin muhafaza edilmesi

• Yavaş Yemek ile işbirliği içerisinde, okullarda tat ve beslenme konusunda eğitim programları

• Yok olma riski altında olan şarap ve gastronomik yavaş yemek çeşitleri için, aktivitelere destek olmak

• Yerel ürünlerin tespit edilmesi ve bu ürünlerin ticarileşmesi için destek (pazarlarda yerel ürünler için yer ayırılması vb.)

• Şehirdeki ağaçların sayılması ve büyük ya da “tarihi ağaçların” değerinin arttırılması

• Yerel kültürel etkinliklerin teşvik ve muhafaza edilmesi

• Kent ve okul bahçelerinin geleneksel yöntemlerle yetişmiş yerel etkinler için geliştirilmesi

Yeniboğaziçi Belediyesi, Kıbrıs’ın ilk cittaslowu ünvanıyla beraber, cittaslow başkent ünvanını da kazandı. Bundan sonra Kıbrıs’ta cittaslow olmak için başvuracak yerleşim birimleri, Yeniboğaziçi’nin de onayından geçecek. Yeniboğaziçi Belediyesi’ne, Uluslararası Cittaslow (sakin/yavaş şehirler) Birliği’nin İtalya’da yapılan koordinasyon kurulu toplantısında sertifika verildi. Dünyadaki 183 “cittaslow”dan biri ünvanını kazanması, Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası alandaki önemli bir başarısı oldu.

Cittaslow olmak için 75 kriterin bulunduğunu ve bu kriterlerden en az % 50'sine uyulması koşuluyla Cittaslow ünvanı alındığını belirten Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, Yeniboğaziçi Beldesi'nin yaşam tarzı, doğası, yerel ve kültürel değerlerine sahip çıkmasından dolayı Cittaslow ünvanı almaya hak kazandığını dile getirdi.

Yeni Boğaziçi Belediyesi’nin bu büyük başarısı karşısında Lefke ne yapıyor acaba...

En az Yeni Boğaziçi kadar tarihi, kültürel ve doğal kaynakları olan Lefke’nin sakin şehir olması yönündeki projelerin destekleneceği TC-KKTC Ekonomik protokolünde dahi yerini almıştır. Şöyle ki, “Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı Matrisi”ine göre program dönemi boyunca Turizm, Kültür ve Çevre Bakanlığı sorumluluğunda “4.2.1. Lefke Slow Turizm ve Karpaz Eco Turizm gibi doğa ve kültürel varlıklara duyarlı yerel ürünleri öne çıkaran modeller desteklenecektir.” eylemi “Turizmin çeşitlendirilerek desteklenmesi hedefi ( 4.2)” çerçevesinde ortaya konmaktadır. Lefke’nin resmi gazetede yayınlanan kararla “I. ve 2. Derece Kentsel SİT Alanı” ilan edilmesi de sakin şehir konsepti ile birebir örtüşmektedir.

Lefke Sakin Şehir projesinin açıkça desteklenmesi yanında Lefke’in heran için teknik ve her türlü destek alabilecek Lefke Avrupa Üniversitesi gibi bir de değere sahiptir. Ayrıca, Lefke Vakfı, Lefke Platformu, Cengiz Topel Hastanesi Kalkındırma Derneği ve Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği gibi güçlü sivil toplum örgütüne sahip Lefke maalesef sakin şehir projesinde Yeni Boğaziçi’nin gerisinde kalmıştır. Lefke Turizm Derneği’nin geçtiğimiz günlerdeki aşağıdaki açıklaması Lefke’nin örgütsel donanım açısından sahip olduğu avantajların göstergesidir.

Lefke Turizm Derneği, resmi gazetede yayınlanan kararla Lefke’nin “I. ve 2. Derece Kentsel SİT Alanı” ilan edilmesinin, bölgenin gelecekteki sürdürülebilir gelişimi anlamında önemli bir karar olduğunu vurguladı. Açıklamada ayrıca bu anlamda alınan kararın cittaslow (sakin şehir) prensipleri ile örtüştüğü için de önemli olduğu vurgulanarak, “ Lefke, kentsel dokusunu koruyarak sürdürülebilir turizm ilkelerine uygun olarak yatay gelişmelidir” denildi.

Lefke’nin sahip olduğu zenginlikleri üzerine markalaşmasını ve bir nevi petrol dolum tesisi gibi yatırımlardan korunmasını sağlayacak Sakin Şehir kavramı hiç kuşkusuz Lefke’yi uzun vadede özellikle turizm ve eğitim açısından çekim merkezi haline getirecektir.

Peki Lefke’nin eksiği nedir? Elbette inanç ve geleceğe yönelik ümitsizliğidir.

Yapılması gereken ise başta devlet ve hükümet yetkililerinin motivasyonu ve Sivil

Toplumun kararlığı sayesinde Lefke’nin “VİZYON”una sahip çıkmasıdır.

Lefke, başta sivil toplumu, yerel yönetimi ve Üniversite işbirliği ve eşgüdümü ile;

• GELECEKTE KENDİSİNİ NEREDE GÖRDÜĞÜNÜ?

• BU YERE NASIL VE NE İLE VARACAĞININ TESPİTİNİ?

Yapması gerekmektedir. Bilimsel bir ifade ile; Lefke tüm paydaşların katılımı ile kent vizyonunu, misyonunu, strateji, amaç ve hedeflerini belirlemesi ve bu hedeflere varmak için sıkı bir işbirliği, eşgüdüm ve kararlılık içerisinde hareket etmesi gerekmeketedir. Buna paralel, bölge halkının bu çerçevede farkındalığının ve desteğinin alınması ve kentin tüm halkın desteği ve inancıyla dönüşümünün gerçekleştirilmesi gerekmektedir. YANİ, BÖYLESİ BİR PROJE İÇİN ÖNCELİKLE

DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİ İLE SİVİL TOPLUMUN ÖNDERLİĞİNDE BÖLGE HALKININ İNANÇ, GÜVEN VE DESTEĞİNİN SAĞLANMASI ŞARTTIR.

Lefke’nin Yerinde Olsam Yeni Boğaziçi’ni Kıskanırdım!...............

SON SÖZ OLARAK  “LEFKE”Lİ LÜTFEN BÖLGENE SAHİP ÇIK” VE BAŞKALARINDAN MEDET UMMADAN “KENDİ GÖBEK BAĞINI KENDİN KES”  İFADELERİNDE  BULUNMAK İSTİYORUM.

Bu haber 668 defa okunmuştur

:

:

:

: