Alışveriş Çılgınlığı

Hristiyan aleminin en kutsal bayramı Christmas veya Noel, İngiltere’de de günün asıl anlam ve öneminden çok bir tüketim çılgınlığı ile kutlanmaya devam ediyor..

Hristiyan aleminin en kutsal bayramı Christmas veya Noel, İngiltere’de de günün asıl anlam ve öneminden çok bir tüketim çılgınlığı ile kutlanmaya devam ediyor..

Noel öncesi başlayan alışveriş , 25 Aralık’ın hemen ertesi günü bu kez “ Boxing Day” olarak bilinen günde resmi ucuzlukla bu tüketim yarışı ile görülmemiş hızla sürüyor.. Ama ne sürmek.. Bu sene yıllar sonra ilk defa Noel’in hemen ertesi günü Londra’nın alışveriş caddesi Oxford Street’e inme gafletinde bulundum.. Gaflet diyorum.. Çünkü gitmem ile dönmem bir oldu..
Nereden başlasam.. Önce arabayı park etmek için uzun uzun yer aradık.. Park edip sokağa indik.. Bu kez mağazalara girmeke zorlandık.. Herkes geceden çadır kurup, büyük mağazaların önünde beklediğinden konan bariyerleri aşmak birhayli zaman aldı.. Zaten çoğu yere girmek, yarım saatlik beklemeyle gerçekleşiyordu..

Aklınıza gelebilecek tüm alışveriş yerleri, kocaman kırmızı yazılı “ Sale” yazılarıyla, yılın indirimini duyuruyordu.. İndirimler gerçek indirimdi. Yani birkaç gün önceki malı yüzde 50-60-70 ucuzuna alabiliyordunuz..

Özellikle giyim, kuşam , çanta, ayakkabı, makyaj malzemelerinde anlatılmaz bir ucuzluk var..
Bakmak istediğim çanta bölümündeki 40-50 kişiye varan kuyruğu görünce girmekten vazgeçtim.. Bir başka bölümde, elimdeki kıyafetle kasa önündeki kuyruğun ucunu bulamayınca, bu kez oradan da çıkmak zorunda kaldım.. Baktım olmuyor, daha tenha olabilir diye küçük dükkanlara girmeyi denedim.. Aman tanrım,, gözlükçü de bile kapı dışında bebek arabalarıyla bekleyenler vardı..
Tatil günü olduğundan herkes Noel’in yeme içme ritüelinden usanıp, canını sokağa atmış.. Buz gibi havada çoluk, çocuk Oxford Circus’da .. Eskiden beri ucuzluğunu kaçırmadığım Selfridges’a girdim.. Belki de İngiltere’nin en güzel parfümeri- kozmetik reyonuna sahip Selfridges’İn ilk katı ana baba günü.. Sanki herşey bedava veriliyor.. Birbirini çiğneyenler, itenler, itişen kakışanlarla o canım mağaza, bambaşka bir mekana dönüşmüş.

Tezgahtar kıza soruyorum, sabah ilk açılış nasıldı diye .. “Tam bir delilik” yanıtını alıyorum.. Zaten en fazla bu mağazanın ucuzluğu ilgiyi görüyor .. Yarı yarıya inen dünyaca ünlü tasarımcıların ayakkabı, çanta, kıyafetleri tam terim yerindeyse kapış kapış gidiyor.. Çanta reyonlarında kuyruklar, sanki satılan ekmek-peynirmiş gibi uzun.. Binlerce sterlinlik çantalar, ucuzlukta yine binlerce.. Ama yarı fiyatta..Elektronik eşyalar, yatak takımı gibi ev eşyaları bölümleri de aynı..
Selfridges yetkilileri satışın ilk günü bir milyondan fazla müşteri beklediklerini söylüyor..

Oradan çıkıp sırasıyla Zara, Marks and Spencer, Next, Russell and Bromley ve Gap’a de giriyorum.. Girmemle , kuyrukları görünce çıkmam bir oluyor.. İçeri girişte kuyruk yoksa bile ödemede bekleme süresi yarım saat ile 40 dakika arasında değişiyor..

Alışveriş çılgınlığına katılanların çoğunun yabancı oluşu dikkatimi çekiyor.. Uzak Doğulu, Orta Doğulular kasalarda ödeme yapanların başında geliyor.. Sırf bu alışveriş için binlerce kişi her yıl Londra’ya geliyor.
Bu arada mağazalarda internet üzerinden satışların da büyük ölçüde arttığı dikkati çekiyor..

Noel öncesi fırtına, yağmur nedeniyle eksik kalan alışveriş, şu günlerde hızlı şekilde tamamlanıyor..

Boxing Day Sale’ini bırakıp, kendimi eve atıyorum.. Galiba sale’i en iyisi haberlerde izlemek.. Kalabalığı, uzayıp giden kuyrukları kendine güvenen çeksin.. Hiç alışveriş yapmadan bu ucuzluktan kurtulduğum için seviniyorum..

Bu haber 1047 defa okunmuştur

:

:

:

: