2013 yılının son yazısı

O kadar çok konular var ki yazılabilecek, iç konular ,dış konular ve Kıbrıs sorunu. 2013 iç konuları ve yönetilebilme becerisinin notu inanın sıfır olmuştur, İrsen Küçük hükümeti tam da duvara tosladı.


O kadar çok konular var ki yazılabilecek, iç konular ,dış konular ve Kıbrıs sorunu.
2013 iç konuları ve yönetilebilme becerisinin notu inanın sıfır olmuştur, İrsen Küçük hükümeti tam da duvara tosladı. Başbakan kendi istediği gibi yaptı ve partisini muhalefete düşürdü, ne denirse densin başarısız kendisi ve etrafındaki akıl hocaları her şey paylaşımdır, yok ki siyasette paylaşmayı bilmeyeceksiniz partisini bizzat böldü ve bu hale getirdi. Kurultay için de yaptığı 366 istihdam belli ki 2014 yılının da sorunu olacak.
Seçim öncesi kurulan Sibel Siber hükümeti bana göre yapılmaya çalışılan işler ama bir seçim şovu oldu. En önemli yönü ise hükümet kararlarının büyük bir kısmı hepsi davalık, o da başka bir fiyasko, bir tanesini yazayım Akıncılar köyüne askerin dışından yol projesi gündem de bile yok.
Seçim sonrası kurulan CTP-DP hükümeti, son günlerde takılan isim zam hükümeti geldiği günden zam üstüne zam tabi ki zam yapmak isteyen bir hükümet olamaz çaresizlikten kasayı doldurmak için halkın cebine iniyor. Neticede ücretlere yapılamayan artışlar ve başta akaryakıt zamları olmak üzere halkımız iyice fakirleşti, alım gücü azaldı ülke ekonomisi daraldı.
CTP-DP hükümetinin geçici işçiler sorunu neye benziyor bu iş değerli okurlar biliyor musunuz” delinin biri kuyuya bir taş attı kırk akıllı çıkaramıyor” aslında çözüm belli devlete işe almalar bu şekilde olamaz, halkımız arasındaki adalet kavramını yok ederseniz bu devlete kimse sahip çıkmaz ve en iyi ihtimal da gidip Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama oluruz, onun için herkes aklını başına toplamalı.
Bir konu daha var ki o da kabul edilir değil bir şirkete yönelik devlet alacağından vazgeçiyor hem de 16 milyon TL eski para 16 trilyon olacak iş değil.
2013 yılı sonucuna baktığım zaman kısaca özetlemeye çalıştığım gibi KKTC’de bir TROYKA ya ihtiyaç var yönetim biçimimiz AHİM’lik biri çıksa da bu yönetim biçimini AB mahkemelerine taşısa yöneticilerden birçoğu hapishanelik kimse kusura bakmasın gerçek bu.
Dış konular ve Kıbrıs sorunu, bir kere dıştan gelen yatırımcıya yapmadığımız ezgi kalmıyor sanki iş adamlarına bu ülkede ne arıyorsunuz terk edin der gibi muamele yapılıyor. Hükümetlerimiz bizim sınırlarımız dışında gelişen jeostratejik gelişmelere ne kadar odaklanıyor bu bir soru işareti. Ortadoğu kaynıyor hemen yanı başımızda ve doğu Akdeniz, petrol ve doğal gaz hakkımızın olduğu doğal zenginlik bizim ciddi bir çalışmamız var mı? Türkiye ile yaptığımız anlaşma gereği Barbaros Hayrettin Paşa gemisi üç boyutlu sismik araştırma için çalışma yapıyor bu önemli.
Kıbrıs sorunu başta çok hatalar yaptık bir öneri gelir dıştan bize telkin ya siz kabul edin de tümü kabul edilmedikten sonra geçersizdir nasıl olsa Rum tarafı da kabul etmeyecektir ve geçiştireceğiz, ancak değerli okurlar ne kabul ettiysek hepsi masada önümüzde duruyor, ANNAN planı da dahil. Toprak da ki 29+1 gerileme önerisi taktik olarak kabul edildi ancak masadan kalkmadı.
Bu son öneriler ile yeni bir siyaset çizme zamanı geldi, benim gözlemlerim aslında Türk ve Rum halklarının çoğunluğu federasyon temelinde bir anlaşmayı benimsemiyorlar, ancak dayatma ve baskılar neyi değiştirebilir zaman içerisinde göreceğiz en azından tek ses olarak buna hazırlıklı olalım.
Kıbrıs Rum tarafı hakkında da bir görüş belirtelim. Rum tarafında 2013 yılı seçim ile Cumhurbapkanı değişti ve Anastasiadis başkan oldu, sağ iktidar görevde sol ise ana muhalefet. TROYKA ile AB Rum ekonomisine hakim oldu, ekonomik yönden çok zor bir yıl oldu ancak bazı kitlerinde özelleştirilmesi ile en büyük olan elektrik ve telefon ki onlarda özelleşecek, ekonomideki büyük kara delikler kapanacak. 2014 yılı da zor bir yıl olacak başta ekonomide ancak AB kredileri ilede diğer yönden ekonomi ve yatırımlar canlanmaya başlayacak petrol konusunda bahar 2014 de araştırmalar başlayacak ve yıl sonuna doğru da sonuç bekliyorlar. Var olan petrol ile de dünya piyasaların da yeni bir güç kazanmayı hedefliyorlar.
Ellerinde bu veriler varken müzakerelere şartsız başlamak istemiyorlar, çevresel etki baskılar onları bir anlaşmaya zorlar mı göreceğiz ancak ikili oynanıyor, esas bizim dikkatli olmamız gerekir.
2014 ün güzel huzurlu zengin bir yıl olması dileği ile herkesin yeni yılını canı gönülden kutluyorum.
Bu haber 725 defa okunmuştur

:

:

:

: