ABD Kıbrıs sorununu çözme peşinde

Müzakereler Rum Başkan NikosAnastasiadis’in seçimi ile başlayamadı, önce Rum tarafı ekonomik sıkıntıda denildi ve ötelendi ondan sonra iki lider ara bölgede buluştu ve ortak açıklama da anlaşamadıklarını kendi dillerinde açıkladılar, çok özet olarak değindim.

 Müzakereler Rum Başkan NikosAnastasiadis’in seçimi ile başlayamadı, önce Rum tarafı ekonomik sıkıntıda denildi ve ötelendi ondan sonra iki lider ara bölgede buluştu ve ortak açıklama da anlaşamadıklarını kendi dillerinde açıkladılar, çok özet olarak değindim. O günlerde şöyle bir şey yazmıştım iki liderin ortak açıklama metnin de anlaşamadıklarını bu şekilde açıklama müdahaleye davettir demiştim, çok geçmedi müdahale ABD tarafından geldi.

ABD Dışişleri Bakanyardımcısı NolanKıbrıs’ı ziyaretinde geçen hafta, ortak metin ile taslak anlaşmasını getirdi ve taraflara sundu ve Kıbrıs sorunu yine hız kazandı. Ortak metni liderler imzalayacağını deklere ettiler var mı başka çareleri!!!! Böylece müzakereler çok hızlı bir şekilde başlamış olacak peki bu hızlı gelişmelerden Türk tarafının haberi var mı, diye soracak olursanız inanın cevaplamada güçlük çekerim.
Downer BM’nin Kıbrıs özel temsilcisi müzakerelere müdahil olmayacak Lizahanım yürütecek ve oda bilgileri ABD’nin 2012 yılın da Obama tarafından atanan ABD ekibine sunacak gerektiği zaman da direk ABD başkanı Obama bilgilendirilecek, artık müzakereler bu kontrol altında devam edecek.

ABD 2012’den itibaren Kıbrıs’ta gerçekleştirilen tüm müzakere sonuçlarını değerlendirdi ve büyük bir dosya hazırladı, bana göre bu dosyanın dışına çıkılamayacak. Ben görüşümde yanılmış olmayı ümit ederim ancak 2012 sonun da 2. Cumhurbaşkanı Talat’a söylemiştim ABD yeni bir ekip hazırladı Kıbrıs sorunu ile ilgili. Biraz yakın takip etmek gerekir ve eğer halkaları da bağlar iseniz sonuç ortada.

Doğal gaz bulunduğu zaman bazı sivri akıllılar, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na gazın az olduğu bilgisini verdiler o da bu doğrultuda açıklama yaptı, ben bu açıklamanın çok yanlış olduğunu o günde yazmıştım. Noble şirketi ilk kazdığı kuyu sonun da ABD borsasında hisse senetleri %92 arttı, bulunan gazdan sonrada İsrail Delek şirketi ile de ortaklık anlaşması ve haklarının belli bir yüzdesini devretme anlaşması imzaladılar. Bu gelişmeler doğrultusunda bölgede ciddi 100 milyar dolarlar değerinde yatırımlar yapılacak, ancak bölge istikrara kavuşmak zorunda bu da Kıbrıs da bir anlaşmadan geçer, yani açıkça Türk ve Rum halklarının iki gözü ve kaşı için değil.
Bu haber 1161 defa okunmuştur

:

:

:

: