Kostas Themiklesteous ile ADA TV DE

Kostas ile ortak açıklamayı değerlendirdik, özellikle 1974 sonrası gelişen durumun kabul edilemez olması yalınızca KKTC ve Türk askerinin kuzeydeki varlığı için değil ayni zaman da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de temsiliyetinin kabul edilmez oluşudur.

Kostas ile ortak açıklamayı değerlendirdik, özellikle 1974 sonrası gelişen durumun kabul edilemez olması yalınızca KKTC ve Türk askerinin kuzeydeki varlığı için değil ayni zaman da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de temsiliyetinin kabul edilmez oluşudur. Bu görüşü Rum tarafı bu konunun uzmanı bir İngiliz’den de aldıklarını söyledi Kostas.
Anastasiadis müzakerelerde ilerlemeye kararlıdır, ortak açıklama bir zemin değildir geçmiş müzakere süreçlerin de çok ortak açıklamalara imza konuldu ancak anlaşma olmadı, anlaşma müzakerelerde ki yapıcı durum ile ilgilidir eğer iki lider ciddi ise ve bu sorunu çözmek istiyorlarsa sorun çözülür.

Geçmişte Makarios-Denktaş , Denktaş- Kiprianou, Denktaş- Vasiliou ve Papadopoulos-Talat, Talat- Hristofyas ve en son Annan planı ancak anlaşma olmadı, tekrarlarım bana göre ortak açıklamanın bir anlaşma getirmesi diye bir gerçek yoktur, anlaşmayı müzakere ederek liderler sağlayacak. Bu ortak açıklama iyi bir çerçevedir ancak anlaşmanın zemini değildir başlangıç olarak olumludur.
Anastasiadisin atadığı hukuk danışmanları Alekkos Markidis ve Polivious Poliviou önemli iki isimdir. Markidis Annan planında evet tarafın da idi. Polivious şimdi o da evet kanadındadır. Hatta son zamanlarda bir kitabı yayınlandı bir anlaşmaya zemin olacak görüşleri var. Poliviou danışmanlığı Mavroyannis’e yapacak müzakere sürecinde bu adam Makarios döneminden itibarEn bu işlerin içerisindedir. Kleridis’e de danışmalık yaptı, Anastasiadis güçlü bir ekip hazırladı ve müzakerelerde anlaşma ister havasını yaratıp Türk tarafına sorumluluk yüklemek isteyecekler. Annan planına hayır dedikleri için dünya onları anlaşma istemez gördü bu anlayışı öncelikle değiştirmek istiyorlar, bunu çok kez söylediler. Poliviou Kıbrıs’ın sayılı zengin ailelerindendir.

Mavroyannis bir diplomattı ama görüş olarak DİKO görüşündedir. Annan planında hayır kanadında idi ve müzakereci atanırken de DİKO’nun etkisi çok oldu.
Özellikle Girne göçmenlerine geriye dönüş imkanı da tanınsa çoğu geri yerlerine dönmeyecektir bundan korkmamak gerekir diyor Kostas.

Başpiskopos geri dönüş yapıp müzakere sürecine destek vermesi şahsını yoğun eleştirilere maruz bırakıyor. Türk tarafı müzakereler ilerledikçe konfederasyon isteği ortaya çıkacak ve görüşmeler çıkmaza girecek. Türkler anlaşma istemiyorlar. Biraz zamana ihtiyacımız var siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakıp başkana destek olmalıyız. Bu içinde olduğumuz süreç de Rum halkı ciddi ekonomik sorunlar ile boğuşmakta iş yok ve insanlar geçinemiyor, bu sıkıntıların son bulması ekonominin düzelmesi için de anlaşma şart oldu şimdilerde, diyor Kosta.
Bu haber 689 defa okunmuştur

:

:

:

: