K.T.Ö.S. Genel sekreteri Şener Elcil’i ayakta alkışlarım

K.T.Ö.S. Genel Sekreteri Şener Elcil’in görüşlerine pek katılmam. Ancak, Şener beyin açık sözlü oluşu ve duruşunu her zaman takdir etmişimdir.
K.T.Ö.S. Genel Sekreteri Şener Elcil’in görüşlerine pek katılmam. Ancak, Şener beyin açık sözlü oluşu ve duruşunu her zaman takdir etmişimdir. Elcil’in son olarak tepki duyacağını bile bile yaptığı açıklama bugünün kırılmaz statükosuna Kıbrıs ağzı ile “GUSBO” vuracak bir nitelik taşımaktadır. Dolayısıyla, ayakta alkışlanacak bir yaklaşım olarak nitelendirmekteyim.

Şener Elcil’in “4500 TL ÜZERİ EMEKLİ MAAŞLARINDAN VERGİ ALINMALI” yönündeki açıklaması aslında KKTC’nin temel problemine parmak basmaktadır. Elcil, “Astronomik” emekli maaşı alanların bulunduğunu iddia ederek, “Özellikle siyasi mevkiden emekli olanlar arasında, evine, yeni yılda 13’üncü maaşla birlikte 42 bin TL üzerinde maaş girenler olduğunu” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar ile yaptığı görüşme esnasında ifade etti.

Şener Elcil kısaca ülkedeki gelir dağılımındaki adaletsizliğe, vergi adaletsizliğine, bazı kesimlerin çalıştığı halde asgari ücret gibi rakamlarla sefalet içinde bulunurken bazılarının süper emekli sıfatı ile sırça köşkte yaşadığına, tasarruf tedbirleri uygulama durumunda olan iflas halindeki bütçemiz nedeniyle tasarrufun süper emekliye dokunmadan dar gelirli üzerinden yapılmasının da yürekleri sızlattığına bana göre açık ve net olarak vurgu yapmaktadır.

Şener Elcil’in bu açıklamasına beklendiği gibi çıkarlarının zedeleneceği endişesine giren ilgili emekli dernekleri tepki koymuştur. Ortaya koydukları gerekçe ise akıl ve ekonomik dayanaktan yoksun olup tek dayanakları her zamanki gibi Anayasa ve muktesep hak mazeretinden ibarettir . Böyle çarpık muktesep hak olgusu hangi çağdaş ülkede varmış bir de bise söylesinler bakalım. Herkes KKTC Anayasasının çağ dışı olduğunu söylerken çıkarlarına olduğu için bazı emekli basın mensuplarımız da dahil olmak üzere “MUKTESEP HAK” safsatası ile Anayasa’ya sarılmayı marifet bilmektedirler. Öte yandan, devlet varlığını sürdürmekten aciz, çaresizlik içinde eğitim ve sağlık harcamalarını dahi kısmakta, yeni işe girenlere sefalet ücreti vermek zorunda kalmaktadır. Ancak, toplumun önemli bir kesimi resmen sürünürken “MUKTESEP HAK” safsatasıyla süper emeklilerin çalışanın aldığı maaşın 3-5 katı maaş almaya devam etmekte ve bunu hak adalet çerçevesinde açıklamaya çalışmaktadırlar.... Ortaya koydukları bu argümanı kendilerinin bile gerçekçi bulduklarına şüpheliyim.

ŞENER BEYİN İLGİLİ SÖYLEMİNDEN RAHATSIZ OLAN EMEKLİ DERNEKLERİ EŞGÜDÜM KOMİTESİNE SORMAK İSTİYORUM. HANGİ GELİŞMİŞ VE ÇAĞDAŞ ÜLKEDE ÇALIŞAN İLE EMEKLİ MAAŞLARI ARASINDA BÖYLE BİR ANOMALİ VARDIR? SAKIN BU SORUYU YANITLAMAK İÇİN YİNE “MUKTESEP HAK” SAFSATASINA SARILMAYINIZ.
BU SORUNUN YANITINI GELECEK MAKALEMDE SİZİN YERİNİZE VERECEĞİM.

Bu haber 645 defa okunmuştur

:

:

:

: