Dikilitaş’tan öteye dünyadaki emekli maaşları ve ödenen vergiler

Bir önceki yazımda “muktesep hak” safsatası ile dünya ve ülke gerçeklerinin hilafına süper emeklilik alan ve hatta bu maaşlara vergi ödenmemesini haklı göstermeye çalışan toplumdaki bal kaymak tabakasından bahsetmiştik.
Bir önceki yazımda “muktesep hak” safsatası ile dünya ve ülke gerçeklerinin hilafına süper emeklilik alan ve hatta bu maaşlara vergi ödenmemesini haklı göstermeye çalışan toplumdaki bal kaymak tabakasından bahsetmiştik. Bunun üzerine bu kesime dünyada bu şekilde süper emeklilik alarak vergi ödenmeyen herhangi bir çağdaş ülke var mı diye sormuştum. Elbette yok. Sarıldıkları tek argüman statükocu Anayasamızdaki “muktesep hak” ibaresidir.

Ancak, hükümet edenler ve siyasi partilerönderliğinde toplum olarak populizm yapmaktan vazgeçip başta dar gelirli olmak üzere toplum vicdanını sızlatan bu ayrıcalıkları kaldıramazsak bu ülkede ne vergi ne de diğer yaşam şartları açısından adalet sağlayamaz ve ilanihaye Anavatan’dan para isteme (dilenme) olgusundan kurtulamayız.

AVRUPADA EMEKLİ MAAŞLARI NE DURUMDADIR?

Aşağıdaki tablodan da görüldüğü gibi çalışırken aldığı ortalama maaşın emeklilikte en düşük yüzdesinin alındığı ülke sırasıyla İngiltere (% 30.8) ve İrlanda’dır (% 32.5).Bu yüzdenin Avrupa ortalaması % 60 olarak rapor edilmektedir. Ortalama maaşın emeklilikte en yüksek yüzdesinin alındığı ülke ise % 95.7 ile iflas durumundaki Yünanistan’dır

ÜLKE ORTALAMA KAZANCIN YÜZDESİ

Greece 95.7
Luxemburg 88.3
Netherlands 81.9
Spain 81.2
Denmark 79.8
Italy 67.9
Sweden 62.1
EU AVERAGE 60%
France 51.2
Germany 39.9
Estonia 32.9
Ireland 32.5
UK 30.8

AB’DE EMEKLİ MAAŞLARI VERGİYE TABİ MİDİR?

Bir AB ülkesi olan İngiltere’de tüm emekli maaşları vergiye tabi gelir olarak kabul edilmektedir (http://www.hmrc.gov.uk/pensioners/paying-retire.htm).
Almanya’da yaşayan Türklerin emekli maaşları ile ilgili 17 Ekim 2011 Tarihli Hürriyet Gazetesi’ndeki aşağıdaki diyaloglara dikkatinizi çekmek istiyorum 
Tuncer B. (Münih): Eşim ve ben emekliyiz. 2133 Euro vergi gelirimiz var. Ben 2004'ün sonunda, eşim ise 2008'de emekli oldu. Vergi beyanında bulunmak zorunda mıyız?

CEVAP: Başka geliriniz yoksa mecbur değilsiniz. Zaten öyle bir zorunluluk olsa size Vergi Dairesi'den bildiri gelirdi. Siz 2004'de emekli olduğunuz için yıllık emekli gelirinizin yüzde 50'si, eşinizde ise 2008'de emekli olduğu için gelirinin yüzde 56'sı 8004 Euro'nun altındaysa vergiden muaf. Sizde geçmediği için vergi beyanı gerekmiyor.
Şükrü İ. (Hamburg): Senelik gelirim 27500 Euro, eşiminki 8200 Euro. Bizden yılsonu 1000 Euro ek vergi isteniyor. Ne yapabilirim?

CEVAP: Sizin vergi sınıfınız 3, eşinizin sınıfı 5 ise bu parayı istemeleri normal. 5 sınıf demek 'çok az kazanıyorum' demek. Tek çare sınıfı '4', '4' olarak değiştirmek. Bu durumda aylık daha fazla vergi ödersiniz ancak bunların bir bölümünü yıl sonu geri alabilirsiniz. Veya bir yakınınıza 'bakım parası' göndererek bunu da vergiden düşebilirsiniz.

Peki Avrupa’da emekli maaşı vergiye tabi de Türkiye’de farklı mıdır? Tabi ki değildir. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda aşağıda yazılı ödemeler ücret sayılmıştır. 1.İstisna dışında kalan emeklilik, malüliyet, dul ve yetim aylıkları; Gelir Vergisi Kanununun 23/11 ve 25/3’üncü maddesinde belirtilen emeklilik, maluliyet, dul ve yetim aylıklarına ait istisna düzenlemesinde yer alan tutarı aşan ödemeler ücret olarak vergiye tabi tutulacaktır. Gelir Vergisi Kanununun 23/11’nci madde hükmü, “Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20’nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen emekli, malûliyet, dul ve yetim aylıkları 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20’nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen aylıkların toplamı, en yüksek Devlet memuruna ödenen en yüksek ödeme tutarından fazla ise aradaki fark ücret olarak vergiye tabi tutulur.

SÖZLERİME SON VERİRKEN ÜLKEMİZDEKİ STATÜKOYU YENİDEN TANIMLAMAK İSTİYORUM. KKTC’DE STATÜKO HAKLI HAKSIZ KENDİ ÇIKARLARIMIZDAN TAVİZ VERMEDEN BAŞKALARININ ÇIKARI ÜZERİNDEN ADALETDEN VE TASARRUFDAN BAHSETMEMİZDİR.

BU TANIMDAN SONRA KENDİMİZE LÜTFEN SORALIM. BEN STATÜKOCU MUYUM?
Bu haber 638 defa okunmuştur

:

:

:

: