LONDRA’DA BİR TARİH HAZİNESİ

Londra’da yaşayan Akıncılarlı İsmail Veli, köyünden 8 bin 300 kişinin kaydını buldu

Mihrişah SAFA

Londra’da yaşayan Akıncılarlı İsmail Veli, köyünden 8 bin 300 kişinin kaydını buldu

İsmail Veli, 52 yıldır Londra’da yaşıyor.. Ancak Kıbrıs’la , doğup büyüdüğü yerlerle bağını hiç koparmamış.. Öyle ki sadece kendi ailesinin yüzyıllar öncesine dayalı soy ağacını değil, Luricinalı 8 bin 300 kişinin kaydını çıkartmış… Kıbrıs’a ait her köyün haritası da elinde...
“Kıbrıs’ta doğduğum köy benim için çok önemli… Köyümüzün tarihçesini çıkartıyorum..Luricina’ya ait 1700’lerin sonlarına doğru giden binlerce belgeden kayıtları çıkardım. Bunları köyün 1890’ları sonunda doğan vergi memuru Tahsildar İbrahim beyin kayıtlarından buldum.

Örneğin ben 9’uncu kuşağım. Mehmet Kadri ailesindenim.. Ailem Manisa, Silifke ve Arap kökenli.. Benim oğlum 10, torunlarım 11’inci kuşak.. Ayrıca 1831 nüfus sayımının, mal varlığı belgelerinin hepsi bende var.. Nüfusa ait ayrıntılı bilgileri de topluyorum. “
İsmail Veli’nin evinde sayısız foto albümü var.. Ayrıca ailesinin eski tüm pasaportları da albümlerde.. Nenelerinin pasaportu bile bunların arasında..Herşeyi topluyor. Belgelere özen gösteriyor. Donmuş anıları gerçekten 21’inci yüzyılda gözler önüne seriyor..

Kıbrıs’ın tüm tarihine ışık tutmasa bile doğduğu Akıncılar köyünün geçmişine biraz da olsa ışık yakıyor.. Masasının üstü Kıbrıs’taki fotoğrafçılığa ait Türkçe, İngilizce sayısız kitapla dolu.. Türkçe çok sayıda kitabın olması beni şaşırtıyor.. Belli ki Kıbrıslı Türklerin fotoğrafçılık merakı genlerinde.. Rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş bunun en güzel örneğiydi.. Ve arkasında değişen yıllara uygun makinalarıyla çektiği sayısız fotoğraf bırakması da bunun bir kanıtı oldu..

İsmail Veli, gençlere ailelerinde ne kadar tarihi değeri olan eski evrak, belge, pasaport bulurlarsa toplamalarını ve bir aile albümü yapmalarını öğütlüyor.. “Ailenizin tarihini bilin” diyor..


DEV ORDU

İsmail Veli ile fotoğraflarla ilgili konuşmamız bitecek gibi değil.. Ancak garajdaki hobi odasından bahsedince oraya da bakmak istiyorum.. Ne göreceğimi fazla merak etmiyorum doğrusu..
Ancak...
Adım atar atmaz şaşkınlığım büyük bir ilgiye dönüşüyor..
Karşımda dev bir ordu..
Dev ordu deyince, binlerce mini mini oyuncak askerlerden kurulu küme küme askerler.. Taburlar.. Neye uğradığımı bilemiyorum.. Fotoğraf için gelmiştim, ama asıl hazine karşımdaydı.. Dev bir mini askerler ordusu..
İsmail Veli’ye ilk sorum “ Kaç asker var” oluyor..
“Mihrişah Hanım, 40 bin askerim var.. Hepsini yıllardır özenle alıp, tek tek sulu boyayla boyuyorum.. Orijinallerine tamamen bağlı kalarak , o döneme ait ne varsa onu araştırarak renklendiriyorum. Ayrıca savaş alanlarını da yine orijinaline uygun tamamlıyorum. Herşey el emeği, göz nuru.. Askerlerin 400’ünü bin sterline alıyorum.. Boyamaları günlerce sürüyor.. Masraflı bir hobi ancak beni çok oyalıyor, burada kendimden geçiyorum.”
İsmail Beyin gururu bu ordu.. Garajın tam karşısındaki duvarda Osmanlı Yeniçeriler duruyor.. Surlar gösterişli..

Bir yanda Napolyon’un ordusu.. Bir başka yerde Persler..Yunanlılar.. Truvalılar, Mısırlılar..Kızılderilier.. İngiliz, Amerikan kurtuluş savaşı sahnesi ve askerleri..
Nereye bakacağımı şaşırıyorum.. 1 veya 2 santimlik askerler, binlercesi..Yılların birikimi bir uğraş.. Garajdan ayrılırken, minik askerlerin arkamızdan baktığı hissine kapılıyorum.. Aklıma “Müzede bir gece” filminin geceleri canlanan minik askerleri geliyor..
İçeri giriyoruz, bu kez eski bir pikaptan Zeki Müren’in billur sesi yükseliyor.. Meğer İsmail Beyin bir de plak koleksiyonu varmış.. 45’lik ve LP’lerden 1500’den fazla plağı olduğunu öğreniyorum..

Enfield’deki bu ev , ev değil, sanki bir müze.. Gerçekten “FrozenCypriots” anlamına uygun bir ev..
İsmail Veli, bu uğraşlarını yıllardır sürdürüyor..” Donmuş Hatıralar”ı görmek isterseniz, facebook’tan kolayca ulaşabilirsiniz..
İsmail Beyi, fotoları, askerleri, plaklarıyla başbaşa bırakıp, gerçek yaşama, donmasa da buz gibi havadaki Londra yaşamına dönüyorum.. (Son)
NOT; Yazı dizisinin birinci bölümünde bahsedilen 'FrozenCypriots' sitesini, Salahi Akıncı başlatmıştır.
İsmail Veli, SalahiAKıncı'nın arkadaşı Eren Erdoğan vasıtası ile sitenin administrator'u olmuştur.Okuyucularımızın bilgisine sunarız.
Bu haber 2691 defa okunmuştur
  • Saheser Atakan Tahir  Broxbourne - 07.05.2014 Ismail Veli kardesimiz cok caliskan ve ornek bir insan. Basarilarindan dolayi onu kalben tebrik ederim. Selam ve sevgiler Atakan

:

:

:

: