Kriz Rumları daha çok etkileyecek

KKTC standını önünde kendisine ikram edilen Kıbrıs’ın geleneksel içkisi ‘Zivaniya’yı içen Bakan Günay, Küresel ekonomik krizin, 13 bin yatak kapasiteli KKTC’yi Rum tarafı kadar etkilemeyeceğini düşünüyor. KKTC’li turizmciler de Bakan Günay’ın düşüncesini destekliyor. Onlara göre, TL’nin Sterlin karşısındaki döviz değeri, turistlere daha cazip gelecek ve ülkede bu sezon daha fazla İngiliz turist ağırlanacak.

 

Mihrişah Safa

 

 

Londra Excel’de düzenlenen “Dünya Turizm Fuarına” katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay hem KKTC hem de Türkiye’nin turizmiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu yıl sonuna kadar Türkiye’ye gelen turist sayısının 25 milyonu aşacağını belirten Günay, hedeflerinin 20 milyar dolarlık geliri yakalamak olduğunu söyledi.

Her yıl dünyanın dört bir yanından onbinlerce sektör elemanını biraraya getiren , alanında Berlin’den sonraki en büyük ve önemli fuar kabul edilen 29’uncu Dünya Turizm Fuarı’na, bu sene aralarında Türkiye ve KKTC’nin de bulunduğu 200 ülkeden 5 bin 500 firma katıldı.

Dünya Turizm Fuarı’nda (WTM)  750 metrekarelik alana yayılan Türkiye  ve diğer ülke standları gezen Bakan Günay, yaptığı basın toplantısında, tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizin farkında olduklarını kaydetti. Günay;  “ Önümüzdeki yıl için kriz hazırlığı içinde olduklarını” söyledi. Krizin Türkiye’yi etkileyeceğini de bildiklerini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı, geleneksel “ güneş, kum, deniz” üçgenini sürdürmeye devam edip, bunun yanında kültür, inanç turizmini öne çıkartıp, daha yüksek tanıtım kampanyasıyla yeni kitle ve hedefi amaçladıklarını vurguladı.

 

KKTC STANDINDA ZİVANİYA İÇTİ

Öte yandan KKTC Ekononi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ’ın Çarşamba günü Londra’ya gelip, fuarı gezeceği ve tur operatörleriyle toplanacağı bildirildi. KKTC standında Bakan Günay’ı karşılayan T.C Lefkoşa Büyükelçiliği yardım heyeti Turizm Müşavirliği’nden Bekir Karaduman ile Turizm ve Tanıtma Pazarlama Müdürü Derviş Gezer, bakana evsahipliği yaptı.

KKTC standını ve katılan firmaları ziyaret eden bakan, ikram edilen “zivania”yı içerek, sohbet etti, sektörle ilgili bilgi aldı.

 

 

KUR FARKI TURİST ÇEKECEK

KKTC’den WTM’e Otelciler, Acenteler, Rehberler, Restoranlar ve Kiralık Arabalar Birliği 5 kuruluşla, İngiltere’den de 11 tur operatörü katıldı.

Londra KKTC Turizm Bürosu’ndan Kadir Dorukan, star Kıbrıs’a 13 bin yatak kapasiteli KKTC’de, geçen yıla göre turist sayısında yüzde 9 artış bulunduğunu belirtti. Dorukan; “Ekonomik kriz nedeniyle bir çok ülke zarar ediyor. Turizmimiz artışta, endişelenecek birşey yok. “ dedi.

Turizmci Derviş Gezer ise 77 firmayla, 120 kişinin KKTC’den Londra’ya geldiğini belirterek;

“Ada’ya gelen İngiliz turist sayısı 120 bin, bunların 35 bini acentalar kanalıyla geliyor. Çoğu ev sahibi olduğu için tur operatörleriyle adaya gelmiyor. Paket tur alınmadığı için de bunlar, ekonomimize yansımıyor” dedi.

Gelen İngilizlerin çoğunun oteller yerine, evlerinde kaldığını, dönerken de evlerini kiraladıklarını söyleyen Gezer; “Amacımız, Türkiye’den sonraki en önemli pazarımız İngiltere’den payımızı almak. 2009’daki beklentimiz, ekonomik krize rağmen, TL kullandığımızdan,  turisti adamıza çekmek. Dünyadaki banka krizini adamızda geçmişte yaşadığımızdan , sarsılmadan bunu atlatacağız. Kriz şu anda bizi etkiliyor, ancak Rum tarafında hissedildiği kadar kötü şekilde değil. Tur operatörlerinin çoğu Kuzeydekilerle çalışmayı tercih ediyor “ dedi.

 

 

THY BIRMINGHAM SEFERLERİNE DE BAŞLIYOR

 

Dünya Turizm Fuarında yer alan milli hava yolu Türk Hava Yolları, 15 Aralık’tan itibaren Birmingham-İstanbul arasında  seferlere başlıyor. Haftada karşılıklı 5 seferin yapılacağını belirten THY Londra Bürosu yetkilileri,şu anda İngiltere-Türkiye arasında haftada 43 seferle, oldukça yüksek rakama eriştiklerini , amaçlarının bunu daha artırmak olduğunu ifade ediyor.

Heathrow alanından hergün 3, Stanstead’den ise hergün 1 THY seferi  İstanbul’a kalkıyor. Haftada 10 Manchester seferiyle bu sayı 43’ü buluyor. Birmingham ile birlikte bu sayı 48’e erişecek.

 

Fotoğraflı>>>

 

Günay zivaniya: Bakan Günay, KKTC standını ziyaretinde kendisne ikram edilen Kıbrıs’ın geleneksel içkisi ‘zivaniya’nın tadına baktı.

 

Genel:

 

Günay ve karısı: KKTC standlarını gezen Bakan Günay’a  eşi Gülten Günay da eşlik etti.

Bu haber 217 defa okunmuştur

:

:

:

: