Solar enerji ve KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile konuşuyorum. Boru hattının tamamlanması 20 Temmuz’a yetişir mi, yetişmez mi diye sohbet ederken, önemli bir açıklamada bulunuyor.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile konuşuyorum. Boru hattının tamamlanması 20 Temmuz’a yetişir mi, yetişmez mi diye sohbet ederken, önemli bir açıklamada bulunuyor. KKTC’nin Türkiye elektrik enterkonnekte sistemine dahil olmasıyla adaya hem daha ucuz enerji geleceğini, hem de ileride adadan enerji ihracatı yapma imkanı yaratılacağını söyleyiveriyor.
Enerjide yeterli olmayı bırakın, enerji ihracatından bahsedebilmesi başbakanın çok enteresan bir durum doğrusu. İnsan bir an “Başbakan benimle kafa mı buluyor” diyesi geliyor. Dünyanın şu anda en pahalı elektriğini tüketen KKTC’nin başbakanının elektrik ihraç edilmesini, hem de ucuza mal edip bu işi yapabilir hale gelmeyi düşünmesi mükemmel bir vizyon…
Yorgancıoğlu, adanın kuzeyinde güneş enerjisi atağına geçtiklerini, bu konuda deneyimli bazı Alman ve Arap şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını vurguladı ve 'Güneş enerjisi açısından ekvator bölgesinin ardından en verimli ikinci kuşaktayız. Türkiye'den bize gelecek olan kablo ile belki de ileride Türkiye'ye hatta Avrupa'ya elektrik satmak istiyoruz' dedi.
Sıradan bir Kıbrıslı Başbakan Yorgancıoğlu ve öyle kalmaya da gayret ediyor. Siyasetteki başarısı belki büyük oranda bu özelliğinden geliyor. “Mahallenin ağabeyi” o. Markette, parkta veya köşe başında bankta otururken görebilirsiniz onu.
'Elektrik kurumunun biran önce özelleştirilmesi' yönündeki önerisine ise sıcak yaklaşmadıklarını söyledi.
Başbakan Yorgancıoğlu, Türkiye'nin KKTC hükümetine yaptığı, 'Elektrik kurumunun biran önce özelleştirilmesi' yönündeki “önerilerine” ise sıcak yaklaşmadıklarını söyledi.
Başbakan Yorgancıoğlu “Geçtiğimiz günlerde bir tüzük yayınladık ve güneş enerjisi ile ilgili üretim yapılabileceğini kabul ettik ve hem özel sektörün, hem evlerin, hem de işyerlerinin elektrik üretebilmesinin önünü açtık. Nisan sonuna kadar bu ülkenin kanalizasyon ve evsel atıklardan elektrik üreten sistem için ihaleye çıkacağız. Ve elektrik sistemi çok farklı yapılardan oluşan bir sürece girecek.” dedi.
Türkiye'ye elektrik satabiliriz:
Ayrıca, Yorgancıoğlu Türkiye'den kablo ile elektrik gelmesi öngörüldüğünü hatırlatarak “Böylece nasıl Türkiye, Gürcistan, Ermenistan, Bulgaristan, Yunanistan ve diğer komşularıyla olduğu gibi ayni elektrik sistemine bağlı ise, biz de o entegre sisteme gireceğiz. Türkiye'den gelecek olan kablo, belki bugün bize enerji getirecek, ama solar sistemin artmasıyla birlikte Türkiye'ye hatta Avrupa'ya enerji satacağımız bir yapıya geçebiliriz” dedi.
Özelleştirme yok gibi
Özelleştirme konusunda ise Yorgancıoğlu çok hassas. “Türkiye'nin talebi dağıtımın özelleştirilmesi olabilir. Biz elektrik kurumunu üretim, iletim ve dağıtım olarak üç parçaya ayırmayı planlıyoruz. Dünya geneline baktığımızda, üretimin ve iletimin genelde devlette, dağıtımın ise özelde olduğu modeller görüyoruz. Dağıtımın yani trafolardan evlere kadar özelde olduğu modeller görüyoruz. Bu noktada üretim ve iletim devletin elinde olmakla birlikte, dağıtımda kamu-özel ortaklığı olabilir mi tartışılabilir. Olur ya da olmaz ama sistemin geneli solar enerjiden oluşacak,” diye konuştu.
Bu haber 425 defa okunmuştur

:

:

:

: