KKTC 25 yaşında temsilcileri nerede ?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 25. kuruluş yıldönümü dündü.. Çeyrek asırlık genç Cumhuriyetin, bu önemli yıldönümü çeşitli törenlerle yurtta ve yurt dışında kutlandı..

KKTC 25 YAŞINDA..

TEMSİLCİLERİ  NEREDE ?

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 25. kuruluş yıldönümü dündü..

Çeyrek asırlık genç Cumhuriyetin, bu önemli yıldönümü çeşitli törenlerle yurtta ve yurt dışında kutlandı..

Kıbrıslı Türklerin bugünlere gelişinin öyküsünü benim gibi uzaktan yaşayanlar, en azından 20 Temmuz 1974’de nerede oldukları, ne yaptıklarını çok iyi hatırlıyarak, biliyordur..

Aynen ABD Başkanı Kennedy’nin suikaste kurban gittiği ..

11 Eylül, New York’ta ikiz kulelerin vurulduğu, yerle bir olduğu gün gibi..

Bazı olaylarda vardır, insanların beynine kazınır..

Benim de genç kızlık hafızamda, sıcak Temmuz sabahı , günü ve onu izleyen geceler unutulmayacak şekilde hala canlı duruyor..Nasıl unuturum..

Üniversite sınavlarına hazırlanıyordum..İstanbul, Kuzguncuk’ta Boğaz köprüsüne çok yakın evimizde, karartmada banyoya girip çalıştığım günler,  dün gibi aklımda..

25 yıl önce de aynı tazelikte anılarımda.. Londra’da nasıl coşkuyla kutlandığını çok iyi anımsıyorum..

Önce KTFD yani Kıbrıs Türk Federe Devletiydi.. Trafalgar Meydanında, Cockspur Street’de ince, uzun bir binadaydı temsilcilik..

Rahmetli Faik Müftüzade, Federe Devletin Londra’daki  ilk temsilcisiydi.. Yıllarca bu görevini başarıyla sürdürerek, Londra’daki Kıbrıslı Türkler arasında birlik, beraberlik ruhunun tohumlarını atıp, yeşermesini görerek görevini devretmişti.. Kendisini rahmetle, hürmetle anıyorum..

 

Bizim “Yavru vatan” dediğimiz, orada yaşayanlara “ Ana vatan “ olan, mitolojinin “ Aşk”  tanrıçası Afrodit’in adasında 2008’in bitmeye hazırlandığı şu günlerde, harıl harıl siyasi görüşmeler, ikili müzakereler, karşılık ziyaretler sürüp gidiyor..

Bir yanı Avrupa Birliğinde bir devletle ,

Diğer yarısı ise ambargolarla, izolasyonlarla adeta köşeye sıkışmış, çıkış yolu bulmaya çalışan bir devletle..

Son 34 yılda, çok değişiklikler, gelişmelerle bugünlere gelindi.. Bir nesil yerini, bir başka nesle bıraktı.Ve 25 yıl geride kaldı..

Adadaki diplomatik yoğunluk, baş döndürücü gibi görünsede, diplomatik kaynaklar çok ağır yol alındığı görüşünde birleşiyor..

Karar aşamasına gelmek için daha çok mesai’ye gerek olduğu fikri yaygın..

Hepimiz, 1974’ü, 1982’yi görenler, o günleri de görmek için sabırsızlanıyoruz..

 

Londra , Kıbrıs ve Kıbrıslı Türkler için oldukça önemli bir merkez.. Kıbrıs Türk nüfusunun neredeyse bir misli fazlası, 150 bini aşan Kıbrıslı Türk Londra’da yaşıyor ..

1950’lerde gelenlerin torunları, yani 3’üncü nesil , pırıl pırıl gençler sizlerin adını burada sürdürüyor..

Sandığınızdan daha bilinçli, tarih olgusuna erişmiş, okumuş, İngiltere’ye adapte olmuş, ancak kültürlerini yaşatan binlerce taze , dinç  bir ordu..

Kıbrıs Türkünün ve KKTC’nin geleceği..

Vatansever, yüreği yurt sevgisiyle dolu , ana vatanlarına her an yardım eli uzatmaya hazır dinamik bir toplum..

Bu dinamik toplumun elçiliğinde, 25. yıl kutlamaları bu sene “Temsilcisiz” kutlanmak zorunda kaldı..

Sadece Ankara değil, KKTC’nin en önemli dış merkezi Londra da bu önemli yıldönümüne “Temsilcilik” makamı boş girdi..

31 Ağustosta resmi görevi biten Dilek Yavuz Yanık, Lefkoşa’ya dönerek, Dışişleri Bakanlığında yeni görevine başladı..15 ay Londra’da görev yapan Sayın Yanık’ın kalmasına çok çalıştı gerçi Londra’daki Türkler.. O’ndan ayrılmayı bir türlü istemedikleri gibi, apar-topar gidişini de pek içlerine sindiremediler..Ancak son söz Lefkoşe’nindi ..

Londra’nın , böyle önemli bir günde Büyükelçisiz kalmasını  herhalde Hükümet  de içine sindiremedi ki, İçişleri Bakanı Özkan Murat ve Ekonomi-Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ bu kutlama töreninde, Temsilci Vekili Konsolos Cem Topçu ile ev sahipliği yaptılar..

25’inci  yıldönümü, büyükelçi atamalarının Cumhurbaşkanınca – henüz -  imzalanmaması nedeniyle , Ankara ve Londra’da, “ Temsilcisiz” kutlandı..

Londra’daki Türkler, gitmesinden büyük üzüntü duydukları Dilek Yanık’ın yerine , yeni temsilcinin gelmemesine akıl erdiremiyor..

Bakanlar Kurulundan çıkan, yeni temsilcinin atamasına ilişkin kararnamenin neden imzalanmadığını;   

Hükümet’in “onayladığı” temsilciyi, Cumhurbaşkanının neden “onaylamadığını” merak ediyor..

 

2006 yılındaki kutlamada,  Londra temsilciliği  bir değil, iki kişi  tarafından temsil ediliyordu. ..

25’inci yılda ise temsilcilik makamı boş..

İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler soruyor ..

“Yeni temsilci nerede ? “

--------------

Küçük bir hatırlatma; KKTC Enformasyon Dairesi’nin www.trncpio.org adlı adresinde , temsilcilerinin adlarına bir bakın... Hala adaya dönen temsilcilerin adları yer alıyor

Bu haber 195 defa okunmuştur

:

:

:

: